فارس/ این روزها همچنان کرونا می‌تازد و آمار مبتلایان و مرگ و میر روز به روز در حال افزایش است؛ زنگ آغاز محدودیت‌های کرونایی از امروز به صدا درآمد. تردد به شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان و شهرهای قرمز یک میلیون تومان جریمه در هر ۲۴ ساعت دارد.

 ناگفته نماند که در روزهای اول ورود کرونا به کشور، رعایت قرنطینه به ویژه توسط افراد مُسن، کودکان و بیماران بیشتر رعایت می‌شد و کم‌کم به دلایل مختلف، این موضوع رنگ باخت. حتی به رغم تأکیدات مبنی بر اینکه از سفر رفتن پرهیز شود اما هنوز در ایام تعطیلات، جاده‌ها شلوع می‌شود؛ در هرحال این اتفاقات موجب شده است که ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا به فکر چاره باشد. در کنار پیگیری محققان کشور برای پیدا کردن راه درمان و تولید واکسن، اما پیشگیری با رعایت دستورالعمل‌ها همچنان در صدر توصیه‌هاست.

بر همین اساس، ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا اعلام کرد که محدودیت‌هایی کرونایی را از اول آذر اجرا می‌کند؛ رئیس جمهور 24 آبان در جلسه ستاد ملی مبارزه با کرونا گفت: « اگر تردد و تجمع کم شود بسیاری از مسائل ما حل خواهد شد. در بسیاری از شهرها افزایش ابتلاها به خاطر تجمع غیرضرور و غیرقانونی است. یک تیم فوتبال پیروز شده، دلیلی بر تجمع نیست.. دو هفته بعد از هر حادثه تعداد مراجعه به بیمارستان ها زیاد شده و بعد از سه، چهار هفته مراجعه به آرامستان بیشتر می‌شود».

وی ادامه داد: «برای جداسازی و قرنطینه باید فرد در جایی برود قرنطینه شود و مراقبت کنیم. ناچاریم محدودیت‌ها را افزایش دهیم. ما راهی جز مراقبت از خود و خانواده و دوستان نزدیک خود نداریم؛ این محدودیت‌ها در تعطیلات برخی مشاغل و آموزش و جریمه ظهور و بروز پیدا می‌کند.متخصصین ما هم در کشور و وزارت بهداشت درمان هم می‌گویند که سرعت انتقال ویروس نسبت به اسفند سال گذشته و فروردین امسال ۹ برابر شده است». 

اما این محدودیت‌ها که قرار است از امروز اجرا شود، چیست؟ و قرار است چگونه اعمال شود؟ علیرضا رئیسی سخنگوی ستاد مبارزه با کرونا 26 آبان در پایان نشست مشترک ویدئو کنفرانس قرارگاه عملیاتی مبارزه با کرونا با فرمانداران، بخشداران و روسای شبکه های بهداشت و درمان شهرستان های سراسر کشور، در محل وزارت کشور گفت: آخرین آماری که در ارتباط با شهرهای قرمز داریم تعداد ۱۲۴ شهر در کشور، وضعیت قرمز، حدودا ۱۵۰ شهر نارنجی و ۹۸ شهر هم وضعیت زرد دارند. این طرح قطعاً از روز شنبه اجرا خواهد شد و قریب به ۲۵ مرکز استان نیز در سطح هشدار سه یعنی قرمز قرار گرفته‌اند.

1- منع تردد درون شهری از ساعت ۹ شب تا ۴ صبح در شهرهای قرمز:
مسؤولان وزارت بهداشت معتقدند که یک دلیل عمده انتقال ویروس کرونا، تجمع‌های خانگی است. تجمع‌هایی که بعد از فراغت از کار در شب‌ها صورت می‌گیرد.

ایرج حریرچی معاون کل وزیر بهداشت با تاکید بر پرهیز از تجمع‌های خانگی، خاطرنشان کرد: تجمع‌های خانگی 51 درصد عامل انتقال ویروس بوده‌اند و به این خاطر از ساعت ۹ شب محدودیت تردد در نظر گرفته شده است.

2- نحوه ارائه خدمات در مناطق «قرمز»، «نارنجی» و «زرد» 
خدمات ضروری: به آن دسته از خدمات دستگاه‌های اجرایی اطلاق می‌شود که مستقیماٌ در زندگی روزمره شهروندان و با انجام فعالیت‌ها یا ارائه دخمات دستگاه‌های اجرایی دیگر تأثیرگذار بوده و ارائه آنها قابل تعطیل نیست. از قبیل خدمات مرتبط با مشاغل گروه یک در بخش دولتی، خدمات آب، برق، گاز، خدمات درمانی و سلامت، تأمین کالاهای ضروری، امور بانکی، خدمات پستی، خدمات ارتباطی، حمل و نقل عمومی، خدمات شهری، نظارت بر بازار و نظایر آنها.

خدمات عادی: به آن دسته از خدمات دستگاه‌های اجرایی اطلاق می‌شود که عدم ارائه موقت آنها تأثیر جدی در زندگی عموم شهروندان نداشته و می‌توان ارائه آنها را به زمان دیگری در آینده نزدیک موکول کرد.

شرایط هشدار: یکی از وضعیت‌های«زرد»، «نارنجی» و «قرمز» از نظر میزان فراگیری و شیوع ویروس کووید 19 است که بر اساس ضوابط مصوب ستاد ملی مدیریت کرونا و به صورت هفتگی توسط وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برای هر یک از شهرها اعلام می‌شود.

وضعیت زرد: کارکنان ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با مأموریت اساسی و مدیریت شهری با 100 درصد ظرفیت در محل کار حاضر خواهند بود. در سایر ادارات شهر، ارائه خدمات با حضور دوسوم کارکنان انجام خواهد شد.

وضعیت نارنجی: ادارات ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه‌های مرتبط با مأموریت‌های اساسی و مدیریت شهری می‌توانند با تشخیص بالاترین مقام مسؤول(در سطح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا یک‌سوم کارکنان خود اقدام کنند. در سایر ادارات شهر ارائه خدمات با حضور 50 درصد کارکنان انجام خواهد شد.

وضعیت قرمز: دستگاه های ارائه دهنده خدمات ضروری و دستگاه های مرتبط با مأموریت های اساسی و مدیریت شهری می‌توانند با تشخیص بالاترین مقام مسؤول(در سطح ملی یا استان) نسبت به کاهش حضور تا 50 درصد کارکنان خود اقدام کنند. مشروطبر آنکه خللی در ارائه خدمات ضروری به وجود نیاید. در سایر ادارات شهر، ارائه خدمات با حضور حداکثر یک سوم کارکنان انجام خواهد شد.

 اما بر اساس جدول، در شهرهای زرد مشاغل گروه ۴ ممنوع هستند؛ در شهرهای نارنجی گروه‌های ۳ و ۴ ممنوع هستند؛ در شهرهای قرمز گروه های ۴،۳،۲ ممنوع هستند. 


آیا مدارس، آموزشگاه‌ها و دانشگاه‌ها باز است؟
در مناطق قرمز، تمام مراکز آموزشی(آموزشگاه‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها و ...) به طور کامل تعطیل و صرفا کارکنانی که برای حفاظت فیزیکی و حفاظت تأسیسات سامانه‎های الکترونیکی ضروری باشند، حضور خواهند یافت.

 آیا مأموریت‌های اداری انجام می‌شود؟ 
در تمام وضعیت های سه گانه شرایط هشدار، مأموریت های اداری غیرضرور لغو می شود و دستگاه های اجرایی موظفند از اعزام کارکنان خود به مأموریت های اداری غیرضرور خودداری کنند. مأموریت های ضروری و اجتناب ناپذیر در وضعیت های زرد، نارنجی و قرمز با تأیید بالاترین مقام مجاز در سطح استان و مأموریت های ضروری در سطح ملی صرفا با تأیید مقام مجاز در سطح ملی قابل انجام است.

 وضعیت جلسات اداری چگونه خواهد بود؟
برگزاری جلسات اداری با رعایت پروتکل‎‌ها و الزامات ابلاغی از سوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از جمله شرایط محل جلسه و فضای مورد نیاز برای هر یک از شرکت کنندگان و با رعایت محدودیت های قابل انجام است:

- تعداد شرکت کنندگان جلسات در وضعیت زرد حداکثر 30 نفر

- تعداد شرکت کنندگان جلسات در وضعیت نارنجی حداکثر 20 نفر

- تعداد شرکت کنندگان جلسات در وضعیت قرمز حداکثر 15 نفر

آیا در همه مناطق باید ماسک زد؟

استفاده از ماسک در اماکن عمومی و پرتردد در همه شهرها در همه وضعیت‌ها الزامی است و متخلفان برابر مصوبات ستاد ملی جریمه خواهند شد.

 آیا از ساعت 21 تا 4 صبح می توان از آژانس و تاکسی‌های اینترنتی استفاده کرد؟

 فعالیت تاکسی‌های اینترنتی، تاکسی‌ها، آژانس‌ها و… ایرادی ندارد و جریمه ای برای این افراد صادر نمی‌شود.

وضعیت تردد خودروها در مناطق مختلف چگونه است؟
ورود خودروها در جاده‌های شهرهای قرمز یک‌میلیون تومان و شهرهای زرد و نارنجی تا ۵۰۰ هزار تومان جریمه دارد؛ البته در این طرح، تهران و کرج یکی دیده شده‌اند. ورود افراد غیربومی به شهرهای نارنجی و قرمز ممنوع است. به این ترتیب افرادی که ساکن شهر نارنجی یا قرمز نیستند نمی‌توانند به این شهرها وارد شوند. از سوی دیگر کسانی که ساکن شهرهای قرمز و نارنجی هستند اجازه ورود به سایر شهرها را هم ندارند.

یعنی می‌توانند از شهر خود خارج شوند اما اجازه ورود به سایر شهرها را ندارند و این تدبیر با این هدف در نظر گرفته شده که بعضاً برخی افراد مشاغل تولیدی در اطراف شهرها دارند. به این ترتیب این افراد می‌توانند برای حاضر شدن در محل کار خود از شهر خارج شوند اما قطعا افراد به قصد سفر نمی‌توانند از شهرهای نارنجی و قرمز خارج شوند.

طرح ردیابی بیماران کرونایی به چه شکلی است؟
با استفاده از ظرفیت نیروهای داوطلب مانند کادر درمان، پزشکان، پرستاران و دانشجویان جهت حضور و مشارکت حداکثری در این طرح انجام می شود. سازماندهی کمیته‌های عملیاتی و تیم‌های اجرایی بر اساس سه محور اصلی مراقبت، حمایت و نظارت در دستور کار بخش‌های مختلف قرار دارد.

با انجام تست‌های گسترده، هدفمند و هوشمند در مناطق تعیین شده، شناسایی همه افراد در تماس نزدیک با فرد مبتلا، جداسازی و رهگیری بیماران، تقویت فرآیند درمان و کاهش حداکثری موارد بستری در این طرح مورد توجه است. این طرح برمبنای بیماریابی زودرس، غربالگری و ایزولاسیون و قرنطینه سازی مناسب اجرا خواهد شد.

 چرا برخی مشاغل باز و برخی بسته است و ابهاماتی وجود دارد؟
مشاغلی مانند فروشگاه‌های انواع مصالح ساختمانی و آهن‌آلات، کارگاه‌های صنعتی مانند جوشکاری و تراشکاری و مشابه آن، خشکشویی‌ها و چاپخانه‌ها جزو مشاغل گروه یک محسوب شده و فعال خواهند بود. علت قرارگیری چاپخانه‌ها نیز به علت فعالیت روزنامه‌ها و رسانه‌های مکتوب است. به عبارت دیگر هر آنچه جنبه تعمیراتی داشته باشد، ضروری است باز باشد.

شاخص تعیین وضعیت شهرها به چه شکلی است؟
 شاخص تعیین وضعیت شهرها در این طرح متمرکز بر تعداد بستری با تست PCR مثبت روزانه است در سه دسته ذیل است:

شهرهای زرد: بستری با تست PCR مثبت روزانه 4 نفر به‌ازای هر صدهزار نفر
شهرهای نارنجی: بستری با تست PCR مثبت روزانه 6 نفر به‌ازای هر صدهزار نفر
شهرهای قرمز: بستری با تست PCR مثبت روزانه 10 نفر به‌ازای هر صدهزار نفر

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar