ایسنا/ بارش برف و باران در خوزستان از روز گذشته، علاوه بر تکرار وقوع آبگرفتگی معابر در برخی شهرها به ویژه اهواز، در سایر مناطق نیز مشکلاتی از جمله انسداد راه‌های روستایی و برف‌گرفتگی محورهای مواصلاتی شده است.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان اظهار کرد: در پی بارش شدید باران و تگرگ در استان خوزستان، بار دیگر نیروهای امدادی جمعیت هلال‌احمر امدادرسانی به مردم خوزستان را آغاز کردند.

علی خدادادی افزود: با توجه به شدت بارش‌ها به ویژه در شهرستان‎های اهواز، مسجدسلیمان، شوشتر و لالی؛ تیم‌های ارزیاب جمعیت هلال احمر به مناطق تحت تأثیر این بارش‌ها اعزام شده‌اند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان بیان کرد: هم‌اکنون نیز نجاتگران جمعیت هلال‌احمر به ویژه در سطح شهر اهواز مشغول امدادرسانی به افرادی هستند که خودروهایشان در مناطق آبگرفته دچار مشکل شده است.

پیش‌بینی بارندگی شدید در خوزستان
محمد سبزه‌زاری مدیرکل هواشناسی خوزستان نیز شب گذشته با تشریح وضعیت بارندگی در روزهای جمعه و شنبه اظهار کرد: در حال حاضر بارش‌ها در حال پایان و سامانه بارشی در حال عبور از مناطق غربی و مرکزی استان خوزستان است.
به گزارش ایسنا، وی افزود: تا صبح جمعه در مناطق شرقی از جمله ایذه، باغملک، زیدون، شمال بهبهان، تازار، قلعه خواجه، اندیکا و دهدز بارندگی ادامه دارد و این بارندگی‌ها شدت خواهد داشت.
مدیرکل هواشناسی خوزستان گفت: انتظار می‌رود در روزهای جمعه و شنبه در مناطق کوهستانی بارندگی داشته باشیم.
در همین حال، جمال عالمی‌نیسی فرماندار اهواز دیروز در جلسه ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران شهرستان در سالن اجتماعات فرمانداری با بیان اینکه در صورت ورود آب به منازل اهواز، شهرداری و آبفا پاسخگوی مردم و نهادهای نظارتی باشند، افزود: تمام امکانات و تجهیزات شهرداری و شرکت آب و فاضلاب اهواز باید برای دفع آب‌های سطحی، رفع مشکل بالازدگی فاضلاب در معابر و جلوگیری از ورود آب به منازل به کارگیری شود تا مشکلی برای شهروندان ایجاد نشود.
وی ادامه داد: مردم دیگر تحمل این مشکلات آبگرفتگی معابر و بالازدگی فاضلاب را ندارند و کوتاهی در این خصوص پذیرفته نیست.

امدادرسانی به ۲۱۵ نفر در پی بارش برف و باران در خوزستان
مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خوزستان از ادامه امدادرسانی تیم‌های امداد و نجات در سطح استان خوزستان در پی بارش برف و باران خبر داد.
علی خدادادی با اشاره به فعالیت‌های امدادی تیم‌های امداد و نجات جمعیت هلال احمر در سطح استان از روز گذشته تاکنون، اظهار کرد: پس از بارش‌های شدید برف، باران و تگرگ در استان خوزستان، تیم‌های عملیاتی امداد و نجات جمعیت هلال احمر خوزستان علاوه بر اقدام جهت ارزیابی مناطق تحت تاثیر این بارش‌ها در شهرستان‌های اهواز، رامهرمز، ایذه، لالی، مسجدسلیمان، شوشتر و باغملک، به امدادرسانی به افراد متاثر از آبگرفتگی‌ها و گرفتارشدگان در کولاک و برف پرداختند.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر خوزستان افزود: تاکنون به ۲۵۱ نفر توسط نجاتگران این جمعیت امدادرسانی شده است و ۹۰ خودروی گرفتارشده در مناطق آبگرفته و کولاک، رهاسازی شده‌اند.
وی بیان کرد: با توجه به بارش برف و کولاک در مناطق تاراز شهرستان اندیکا و منطقه امامزاده عبدالله شهرستان باغملک، ۳۴ نفر نیز اسکان اضطراری یافته‌اند.

رفع مشکل دفع فاضلاب در برخی مناطق اهواز پس از بارندگی دیشب
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان گفت: در ساعت‌های ابتدایی بارش در شب گذشته، در برخی مناطق مسائلی در دفع فاضلاب وجود داشت اما اکنون مشکلی در دفع فاضلاب در مناطق اهواز نداریم.
صادق حقیقی‌پور در خصوص آخرین وضعیت دفع فاضلاب در اهواز با توجه به بارندگی‌های شب گذشته اظهار کرد: شب گذشته شدت بارش باران در اهواز بسیار زیاد بود اما اکنون مشکل خاصی در دفع فاضلاب در مناطق اهواز وجود ندارد.
وی افزود: در حال حاضر همه ایستگاه‌های پمپاژ فاضلاب در همه مناطق اهواز با حداکثر ظرفیت در مدار هستند و مشکل خاصی در دفع فاضلاب در مناطق اهواز وجود ندارد و گزارشی نیز مبنی بر مشکل در دفع فاضلاب ارائه نشده است.
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب خوزستان تصریح کرد: در ساعت‌های ابتدایی بارش در شب گذشته، در برخی مناطق مسائلی در دفع فاضلاب وجود داشت اما اکنون مشکلی در دفع فاضلاب در مناطق اهواز نداریم.
حقیقی‌پور عنوان کرد: ممکن است در برخی مناطق سطح آب بالا باشد و در این خصوص باید منتظر بمانیم تا سطح آب کاهش پیدا کند و پس از آن، در خصوص انسداد خطوط فاضلاب اظهار نظر کرد.
وی خاطرنشان کرد: معمولا ۲۴ تا ۴۸ ساعت پس از بارندگی در مناطقی مانند منطقه ۶ اهواز و مناطق باهنر و سپیدار تخلیه آب‌های سطحی انجام می‌شود و در چنین مناطقی پس از فروکش سطح آب، کارشناسان نسبت به بررسی خطوط فاضلاب و انسداد آن‌ها اقدام می‌کنند.
حقیقی‌پور گفت: علی‌رغم شدت بارش شب گذشته، همه ایستگاه‌های پمپاژ فاضلاب در مدار هستند و مشکلی در خصوص دفع فاضلاب در مناطق مختلف اهواز وجود ندارد.

مه و سرما به خوزستان می‌آیند
مدیرکل هواشناسی خوزستان امروز از پیش‌بینی وقوع مه‌گرفتگی و روند کاهش دما در استان تا اواسط هفته آینده خبر داد.
محمد سبزه‌زاری در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: فعالیت سامانه بارشی تا اواسط روز شنبه با شدت و ضعف ادامه خواهد داشت و سبب رگبار و رعد و برق، وزش باد متوسط به ویژه در مناطق شمال، شمال شرق، شرق، جنوب شرق و مرکز خواهد شد.
وی افزود: بارش در ارتفاعات به صورت برف خواهد بود و در مناطق مستعد، ریزش تگرگ دور از انتظار نیست.
سبزه‌زاری بیان کرد: از فردا (شنبه) پدیده غالب در استان خوزستان مه یا مه رقیق خواهد بود. تا اواسط هفته آینده روند کاهش دما پیش‌بینی می‌شود. در این ایام شمال خلیج فارس مواج است.
وی تصریح کرد: در ۲۴ ساعت گذشته در منطقه تاراز ۶۷ میلیمتر بارش برف و باران ثبت شده است. بارندگی ۴۸ ساعت گذشته در ایذه ۷۲.۴ میلیمتر، سراک ۵۹ میلیمتر، مال آقا ۶۸میلیمتر، شیوند ۵۴ میلیمتر، قلعه تل ۷۵ میلیمتر، صیدون ۴۰.۵ میلیمتر، سوسن ۵۴ میلیمتر، پیرموسی ۴۰میلیمتر و امامزاده عبدالله ۴۱ بوده است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان از امدادرسانی به ۷۰ خودروی گرفتارشده در برف در محور اندیکا - شهرکرد خبر داد.غلامعباس بهرامی‌نیا اظهار کرد: در پی بارش برف در ۲۴ ساعت گذشته در شمال استان خوزستان، جاده مسدودشده منتهی به روستاهای حاجی کمال، دریاس و لهبید در دهدز از توابع ایذه با تلاش نیروهای راهداری بازگشایی و تردد در این مسیرها برقرار شد.
وی افزود: با توقف بارش برف در این منطقه، جاده منتهی به روستاهای لنده، سرصحرا و خواجه انور تا اطلاع ثانوی مسدود است.
مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای خوزستان با اشاره به بارش برف در محور اندیکا - شهرکرد نیز، تصریح کرد: با وجود بارش برف، مسیری در این محور مسدود نیست.
بهرامی‌نیا با تأکید بر اینکه تردد در محور اندیکا - شهرکرد تنها با زنجیر چرخ امکان‌پذیر است، افزود: در دو روز گذشته نیروهای راهداری شهرستان اندیکا به ۷۰ خودروی گرفتارشده در برف، امدادرسانی کرده‌اند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar