ایرنا/ وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در صورت رعایت نشدن پروتکل‌های بهداشتی در کشور ، نگران بازگشت طوفان موج سهمگین کرونا هستیم.

دکتر سعید نمکی روز پنجشنبه در نشست ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا اظهار داشت: رابطه تنگاتنگی بین رعایت پروتکل ها و پیروزی بر بیماری کرونا و رعایت نشدن پروتکل‌ها و شکست در برابر  این غول سنگینی است که با زجر و شکنجه کادر درمان بدست آمده است و لذا فعالان نظام سلامت زمانی که فوج سفرها به هرمزگان را می‌بینند نگران می‌شوند.

وی ادامه داد: می‌دانیم مردم خسته شده و نیازمند مسافرت اند و کاسب‌ها به درآمد و بهبود شرایط اقتصادی نیاز دارند بنابراین اگر هرچه زودتر بتوانیم بیماری را مهار و کنترل کنیم خدمت بیشتری به گردش چرخ های اقتصاد ملی و آرامش روانی جامعه کرده‌ایم.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: اگر همه رستوران‌ها باز باشند اما قتل عام ناشی از بیماری کرونا وجود داشته باشد کسی پا به رستوران نمی‌گذارد.

دکتر نمکی افزود: علاوه بر سفرها شاهد برگزاری برخی مراسم‌ها بودیم که برگزاری آن‌ها با پروتکل‌های کنترل و مقابله با بیماری کرونا همخوانی نداشت.

وی بیان داشت: ایران بیش از ۱۰ کشور اروپایی وسعت اقلیم و تنوع ژنتیکی بسیاری دارد که اگر این ویروس در ژن مختلف بچرخد آثار مختلفی برجای می‌گذارد.

 وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: اگر همکاران ما هوشمندانه با این ویروس مقابله نمی‌کردند آتش این بیماری تمام شمال کشور را فرا می‌گرفت.

دکتر نمکی اشاره کرد: ۱۰ شهر قرمز در مازندران در حال نارنجی شدن هستند که این حاصل هوشمندی نظام سلامت و کسانی است که به ما در این مسیر کمک می‌کنند.

وی گفت: اتفاق بزرگی رقم خورد و در روزهایی که مردم کشورهای قدرتمند براثر بیماری کرونا قتل عام می‌شدند و مرگ های بالا را در کشورهای آمریکا و آلمان شاهد بودیم جمهوری اسلامی ایران به مرگ حدود ۸۰ نفر رسید.

به گفته وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی، جمهوری اسلامی ایران با دست‌های بسته در این اقیانوس بسته شنا کرد و با وجود محدودیت های توانست مسیر خود را ادامه دهد.

تلقیح واکسن تا قبل از ۲۲ بهمن
وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در خصوص واکسن کرونا هم بیان داشت:  ساخت واکسن ایران به خوبی پیش می‌رود و دومین گروه اجازه کار بالینی گرفتند.

دکتر نمکی ادامه داد: فرآیند انتقال دانش فنی تولید واکسن کرونا از کشور کوبا که واکسن هپاییت را هم با آن می‌سازیم درحال تکمیل است.

وی گفت: مرحله دوم آزمایش بالینی این واکسن بر روی انسان در خارج از کشور درحال اتمام است و مرحله سوم آزمایش بالینی آن بر روی انسان را در پاستور آغاز خواهیم کرد و در اوایل بهار آینده می توان این واکسن را تولید کنیم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی خاطر نشان کرد: اما قبل از اینکه واکسن ایرانی چه در پاستور، چه در رازی و چه در بنیاد برکت آماده استفاده عمومی شود، واردات واکسن برای گروه های آسیب پذیر از منابع مطمئن آغاز خواهد شد.

دکتر نمکی بیان داشت: این مژده را به مردم می دهیم که قراردادها به اتمام رسید و علاوه بر واکسن کواکس که با حمایت رییس جمهوری منابع آن تامین و پرداخت شد و به توصیه مکرری که داشتند به اندازه کافی برای گروه های آسیب پذیر و تلقیح زودتر واکسن منابع تامین شده است، امیدواریم تا قبل از ۲۲ بهمن تلیقح واکسن به گروه های آسیب پذیر آغاز شود.

مسایل با نگاه دلسوزانه در ستاد ملی کرونا مطرح می شود
وی با اشاره به حاشیه های ایجاد پیرامون سخنان معاون خود در یکی از نشست‌های ستاد ملی کرونا ابراز داشت: در ستاد ملی کرونا به دلیل اینکه روسای دانشگاه‌ها و استانداران با آن مرتبط اند با نگاه کارشناسی و دلسوزانه مطالبی مطرح می‌کنیم.

وی بیان داشت:‌ دکتر رییسی مطالبی را با نگاه دلسوزانه مطرح کردند، همکارانم جز احترام به شعائر انقلاب اسلام، نظام و مبانی آن دیدگاهی ندارند و معاون مربوطه در همه نشست‌ها از همه استان‌های کشور با دلسوزی با نگاه کارشناسی سخن می‌گوید و قرار نیست زنده پخش شود واگر مسایل را در آن نشست‌ها با هم مطرح نکنیم کجا مطرح کنیم.

دکتر نمکی اشاره کرد: این عزیزانی که در کنار من هستند ۱۲ ماه است نتوانستند یک شب راحت با خانواده‌هایشان باشند و تمام مدت در صحنه حضور داشته و جز دلسوزی برای مردم مملکت چیزی در ذهن ندارند، مخلص مردم و خدمتگزار کوچک این سرزمین هستیم و برای تدارک صندلی جهت آینده نیامده ایم.

وزیر بهداشت درمان و آموزش پزشکی عنوان کرد: به نیت اهانت نیامده‌ایم به‌خصوص شهری که سمبل شهر خون و قیام این کشور است و جز احترام و عزت و سربلندی مردم چیز دیگری را طلب نمی‌کنیم.

وی تاکید کرد: حق داریم انتظار داشته باشیم پروتکل‌ها رعایت شود و نشکند تا بار جدیدی بر مردم این سرزمین تحمیل نشود، در اردی‌بهشت ماه بارها گفتم مردم مراقب باشید تا در دقیقه ۹۰ گل نخوریم، همچنان باید پروتکل ها را رعایت کنیم.به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar