مهر/ رئيس بنياد مستضعفان گفت: آثار تاريخي که در موزه هاي بنياد قرار دارد، سرمايه ملي بودند که به ناروا دست سلطنت طلبان افتاده بود و از خانه هاي درباريان و منصوبان دربار جمع آوري شدند.

مراسم آئين افتتاح ساختمان موزه دفينه و کاخ مرمر با حضور رئيس دفتر مقام معظم رهبري در ساختمان دفينه برگزار شد. در اين برنامه پرويز فتاح رئيس بنياد مستضعفان انقلاب اسلامي گفت: ما براي نامگذاري ساختمان دفينه ساعت‌هاي زيادي مشورت کرديم و به اين نتيجه رسيديم که نام سردار سليماني را بر سر بناي ساختمان دفينه بگذاريم، در اين ساختمان اقدامات اساسي زيادي شده است، تخصص من سازه است بايد بگويم اين ساختمان از نظر سازه‌اي استحکام بخشي شده، نماي آن حفظ و کار بي بديلي انجام گرفته است. اما اصل هنر اشيا و آثاري است که در اينجا به نمايش درآمده و هر کدام در دنيا و ايران مهم هستند. در اين ساختمان ۵ هزار اثر به نمايش گذاشته شد ولي چندين برابر آن در خزانه وجود دارد هر چند وقت يک بار آثار اين موزه تغيير مي‌کند تا براي بازديدکنندگان تکراري نباشد و آثار خزانه بنياد را بتوانيم به مردم نشان دهيم.
وي گفت: سوال اينجاست که اين آثار کجا بودند. بايد گفت موزه‌اي در کشور مصادره نشده و آثار اينجا از کاخ‌ها نيامده بلکه همه اشيا از خانواده سلطنتي شاه و منصوبان دربار جمع آوري شده است، چه پول‌هايي که صرف اين اشيا نشد، اين اشيا از خانه‌ها سر درآورده بودند.
وي گفت: تلاش ما اين است که رضايت مردم را جلب کنيم، همه آثار تاريخي سرمايه ملي هستند که به ناروا دست سلطنت طلبان افتاده بود. تراز موزه‌هاي بنياد نيز بين المللي است و ما اين آثار را در چنين موزه‌هايي نگهداري مي‌کنيم. آن پادشاهان و افراد رفته‌اند و نامي از آنها نيست ولي آثار و هنر مردم به جا مانده است. اين هنرها براي اشراف زادگان نيست بلکه هنر مردم اين ديدار است که ما به رخ دنيا مي‌کشانيم.
فتاح گفت: جامعه، بنياد مستضعفان را به عنوان موزه دار نمي‌شناخت اما الان دو موزه فاخر داريم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar