ايسنا/ يک سال است که صدور ويزاي توريستي ايران متوقف شده است. ستاد کرونا هنوز با ورود گردشگران به ايران موافق نيست. رييس جامعه تورگردانان ايران مي‌گويد: درخواست‌هايي براي سفر از سوي گردشگراني که واکسن زده‌اند وجود دارد، دست‌کم اجازه سفر به ايران را براي آن‌ها صادر کنيد.

۴۵۰ هزار خارجي در ۹ ماه اول امسال به ايران سفر کرده‌اند. مليت آن‌ها را اعلام نکرده‌اند، اما وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دستي مدعي است آن‌ها با ويزاي درمان و تجارت به ايران سفر کرده‌اند؛ تنها ويزاهايي که گفته مي‌شود موافقت ستاد ملي مقابله با کرونا را دارد. هرچند که با شيوع ويروس جديد کرونا در استان خوزستان، وزارت بهداشت علت آن را ترددهاي بدون مجوز از مرز ايران و عراق اعلام کرد. برخي آژانس‌هاي گردشگري نيز گفته‌اند در اين مدت بعضي مسافران‌شان‌ با «ويزاي عادي» که در فرودگاه يا مرز تهيه کرده‌اند براي پيگيري درمان به ايران آمده‌اند.

با اين حال، مقاومت ستاد ملي مقابله با کرونا با صدور دوباره ويزاي توريستي، فعالان گردشگري را کلافه کرده، طوري که موافقتِ اين ستاد و وزارت بهداشت فقط با صدور ويزاي درماني را که يک سرش به بيمارستان‌ها و اين وزارتخانه مربوط مي‌شود زير سوال برده‌اند.

در دي‌ماه ۹۹ جامعه تورگردانان ايران در نامه‌اي از معاونت گردشگري وزارت ميراث فرهنگي، گردشگري و صنايع دست درخواست کرد راه را براي سفر طبيعت‌گردان و گردشگراني که با اتومبيل و يا وسيله نقليه شخصي جابه‌جا مي‌شوند، به ايران باز کنند. او نوشته بود: «کارشناسان صنعت گردشگري بر اين اعتقادند که طبيعت‌گردي مي‌تواند به عاملي جدي براي بازسازي گردشگري ورودي تبديل شود. با توجه به فصل کاري پيش رو در بهار و تابستان آينده، از هم‌اکنون مراتب در ستاد ملي کرونا مطرح شود و پس از دريافت تاييد نسبت به صدور مجوزهاي لازم و تهيه و تدوين شيوه‌نامه‌هاي بهداشتي فعاليت در طبيعت در دوران کرونا و ديگر موارد، اقدام لازم براي ورود گردشگران خارجي حوزه طبيعت‌گردي‌ صورت پذيرد تا بتوان نهايت بهره‌برداري را از اين بازه زماني به عمل آورد. اميد داريم با اين اقدام شاهد رونق بيشتر گردشگري ورودي ايران در آينده نزديک باشيم.»

اين نامه که بي‌پاسخ ماند. اما در بهمن‌ماه، درحالي که معاون گردشگري گفته بود موافقت اوليه با ازسرگيري صدور ويزاي توريستي به صورت محدود را از کميته امنيتي، اجتماعي و انتظامي ستاد ملي کرونا گرفته است، ولي با شيوع ويروس جديد کرونا در کشور، ورود برخي پروازها از اروپا و ديگر نقاط به ايران محدودتر و مقررات سفر به ايران نيز سخت‌تر شد.

درحال حاضر هيچ پيش‌بيني‌اي براي ازسرگيري صدور ويزاي توريستي ايران وجود ندارد، هرچند که رايزني‌ها و مذاکرات ادامه دارد. اين بلاتکليفي دامن معدود گردشگراني را که پيش از همه‌گيري ويروس کرونا براي سفر به ايران برنامه‌ريزي کرده و تور و بليت خريده بودند نيز گرفته است، طوري که گزينه‌هاي ديگر را براي سفر جايگزين ايران کرده‌اند.

ابراهيم پورفرج ـ رييس جامعه تورگردانان ايران ـ که از چندماه پيش پيگير کسب مجوز سفر طبيعت‌گردان و ورود گردشگران با وسايل نقليه شخصي به ايران بود و هنوز پاسخي براي آن نگرفته است، اينک به ايسنا مي‌گويد: با توريست‌هايي مواجهيم که دو دوز واکسن کوويد را تزريق کرده‌اند و مي‌خواهند برنامه سفرشان به ايران را انجام دهند؛ اما هيچ پاسخي از بابت زمان صدور ويزاي توريستي ايران نمي‌توانيم به آن‌ها بدهيم.

او ادامه مي‌دهد: وزارت بهداشت و ستاد ملي مقابله با کرونا دست‌کم مي‌توانند اجازه سفر به گردشگراني که واکسن کرونا را کامل تزريق کرده‌اند، بدهند يا حداقل تکليف برنامه ايران را مشخص کنند تا ما پاسخ مناسبي به شرکت‌ها و گردشگران خارجي بدهيم و بيشتر از اين بازارهاي گردشگري را از دست ندهيم.

اگرچه توصيه‌هاي سازمان جهاني بهداشت درباره سفر در دوران کرونا هنوز تغيير نکرده است، اما با آغاز روزافزون واکسيناسيون، شرايط ورود مسافران خارجي واکسينه‌شده در برخي کشورها آسان شده است. استراليا، گرجستان، استوني، جزاير سيشل، لهستان، قبرس و روماني از جمله اين کشورها هستند. کشورهاي ديگر نيز همچنان سياست ورود به شرط ارائه گواهي‌نامه منفي کرونا يا تعامل با کشورهاي کم‌خطر و امن‌تر را دنبال مي‌کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar