پايگاه اطلاع رساني دولت/ وزير بهداشت سفرها را عامل اصلي انتقال ويروس عنوان کرده و گفت: نگرانيم که مردم ويروس را از نقاط آلوده تر به نقاط کمتر آلوده ببرند و گرفتاري تازه ايجاد کنند.

دکتر سعيد نمکي، در حاشيه مراسم رونمايي از سامانه هاي نوين بيمارستاني سيّار تخصصي دفاع زيستي نيروي زميني سپاه پاسداران انقلاب اسلامي با رويکرد مقابله با کرونا، اظهار کرد: همکاران ما در کنار بسيج، هلال احمر و ساير ارگان ها، سراسر کشور را از نظر بيماري در استمرار اجراي طرح بسيار موفق شهيد قاسم سليماني، پايش مي کنند که اگر نقاطي را از ويروس جديد، مشتعل ديديم، بلافاصله به آن حمله کنيم.
وي ادامه داد: با وجود هجمه ويروس جهش يافته انگليسي که توانست کشورهاي اروپايي را با همه امکانات اقتصادي و زيرساخت هايي که داشت به زانو در بياورد، بعد از يک ماه از ورود اين ويروس به کشور و چرخش آن و با وجود شرايط سختي که در خوزستان پيدا کرديم، امروز خيلي از شهرهاي قرمز اين استان که تحت هجوم وحشتناک ويروس بود، با همت تمام دست اندرکاران و از جان گذشتگي ايثارگران نظام سلامت به وضعيت نارنجي و زرد تبديل شده است.

سفرها عامل اصلي انتقال ويروس است/ توانسته ايم مرگ و ميرها دو رقمي نگه داريم
دکتر نمکي بيان کرد: در حال حاضر وضعيت کشور مناسب است و مرگ و ميرهاي دو رقمي را با لطف خداوند و همت همه عزيزان و ايثار همکارانمان در نظام سلامت نگه داشته ايم، درحاليکه در همين روزها ويروس کرونا توانسته در کشوري مانند انگليس، تا دو هزار مرگ را رقم بزند، اما ما امروز توانسته ايم، مرگ و ميرها را در حد دو رقمي نگه داريم و اميدوارم مردم گوش دهند. سفرها عامل اصلي انتقال ويروس است و از اين بابت بسيار نگرانيم که مردم ويروس را از نقاط آلوده تر به نقاط کمتر آلوده ببرند و گرفتاري تازه ايجاد کنند.

ايام پرچالش نوروز در مواجهه با ويروس کرونا
وزير بهداشت تاکيد کرد: همانگونه که مقام معظم فرمودند و رييس جمهور نيز در ستاد ملي مقابله با کرونا و ساير بزرگان و مسئولان نظام توصيه کردند، از مردم تقاضا داريم که سفر نروند. امسال هم عليرغم خستگي مردم و افسردگي مردم از يک سال در خانه ماندن، باز هم تقاضا داريم که در خانه بمانند، مسافرت نروند. اگر اين توصيه ها رعايت شود، اميدواريم که روزهاي بهتري داشته باشيم، اما من و همکارانم همواره اين دلهره و اضطراب را داريم که اگر خداي ناکرده به توصيه ها توجه نشود، فاصله گذاري رعايت نشود و تجمعات و ديد و بازديدهاي نوروزي بدون رعايت پروتکل ها ادامه پيدا کند و سفرها باعث جابجايي ويروس بسيار چموش جهش يافته شود، دچار گرفتاري مي شويم.

برپايي بيمارستان سيّار و صحرايي، حماسه اي بزرگ از نيروي زميني سپاه
دکتر نمکي در بخش ديگري از سخنانش عنوان کرد: سردار خاکپور، همکاران وي و همه نيروهاي مسلح در طول بيش از يکسال گذشته در کنار ما بوده اند، اما حماسه بزرگي که نيروي زميني سپاه امروز خلق کرده و من به عنوان سرباز کوچک نظام سلامت، افتخار کردم و به آن باليدم، استفاده از بيمارستان و امکانات مجهز رسيدگي به بيماران اورژانسي به صورت صحرايي و سيّار است.
وي افزود: مجموعه امکانات درماني و بيمارستان هاي سيار نيروي زميني سپاه که امروز از آنها بازديد کردم، يکي از نفيس ترين و ارزشمندترين مجموعه هاي سيار و اورژانسي دنيا است که در دقايق بسيار کوتاه اين امکانات برپا مي شود، فقط حمل و نقل اين مجموعه ها ممکن است کمي زمان بر باشد، اما برپايي اين مجموعه ها که هيچ چيزي از بيمارستان هاي فوق تخصصي پيشرفته کم ندارد، کمتر از دو تا سه ساعت زمان نياز دارد. اين مجموعه ها شامل، اتاق هاي عمل، خدمات تصويربرداري و بخش هاي درماني است.
وزير بهداشت در پايان خاطرنشان کرد: تجربه بسيار گرانسنگي از دوران دفاع مقدس داريم. شيوه مديريت مجروحان در دوران دفاع مقدس، در جهان منحصر بفرد بود. در همه جاي دنيا معمولا مجروحان شديدتر را به پشت خط مقدم مي فرستند، اما در جمهوري اسلامي ايران، مدلي طراحي شد که پيچيده ترين عمل جراحي ها را در بيمارستان هاي خط مقدم مانند علي ابن ابيطالب(ع) و ساير بيمارستان هاي صحرايي انجام دادند و اين مدل را امروز به شکل بسيار پيشرفته تر و با تجربه اي که در اين سال ها اندوخته شده، به دست آورديم تا در روزهاي سخت که اميدواريم پيش نيايد، در خدمت مردم باشد؛ اين امکانات مي تواند به عنوان ذخيره استراتژيک براي خدمت رساني به مردم عزيز مهيا باشد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar