ايسنا/ فرمانده يگان حفاظت محيط زيست کشور از دستگيري دو شکارچي در پي شهادت دو محيط بان در استان زنجان خبر داد و گفت: شکارچي روحيه خشني دارد و کشتن انسان نيز براي او راحت است. کسي که در فصل زاد و ولد، بدون درنظر گرفتن سن، نر يا ماده بودن، باردار بودن يک گونه به آن شليک مي کند، قساوت قلب دارد و کشتن انسان نيز براي او راحت است.

سرهنگ جمشيد محبت‌خاني با اشاره به اينکه امروز پيکر دو محيط بان شهيد تشييع مي‌شود، درمورد اين پرونده گفت: شکارچي‌هاي دستگير شده در اختيار پليس آگاهي و مقامات قضايي استان زنجان هستند و دو نفر دستگير شدند.
وي در پاسخ به اين پرسش که چرا طي يک ساعت تعقيب و گريز، نيروي کمکي به دو محيط بان شهيد زنجاني نپيوسته است، اظهار کرد: نبود نيروي کمکي مطرح نبوده است. زماني که دو محيط بان با شکارچي‌ها در منطقه برخورد کردند به يک نيسان مشکوک مي‌شوند، ايست مي‌دهند و مظنون مي‌شوند. نيسان نمي‌ايستد و فرار مي‌کند.
فرمانده يگان حفاظت محيط زيست کشور ادامه داد: محيط بانان به دنبال نيسان به سمت جاده اصلي مي‌روند و با يگان حفاظت محيط زيست استان تماس مي‌گيرند، مي‌گويند که در جاده اصلي، ۱۵ کيلومتر بعد جاده راه ببندند. در پي اين تماس، نيروي کمکي در همان جايي که صحبت شده بود، مستقر مي‌شود اما حدود ۱۰ کيلومتر قبل از آن محل، نيسان به جاده فرعي مي‌پيچد و وقتي محيط بانان به جاده فرعي مي‌پيچند، ارتباط قطع مي‌شود.
محبت خاني اضافه کرد:  نيروي کمکي نگران مي‌شود و دنبال محيط بانان مي‌رود اما اين ۱۰ کيلومتر مانده به محل راه مسدود شده، حدود ۲۰۰- ۳۰۰ راه فرعي دارد، نمي دانستند محيط بانان به کدام راه فرعي پيچيدند. محيط بانان نيز جواب تلفن خود را نمي‌دادند.
وي درمورد امکان رديابي از طريق سيم کارت تاکيد کرد: همکاران يگان محيط زيست از طريق موبايل و با کمک نيروهاي امنيتي بنا به درخواست محيط زيست، حدود محلي که محيط بانان بودند را مشخص کردند و بر اساس آن، تا صبح گشتند اما محيط بانان را پيدا نکردند.
فرمانده يگان حفاظت محيط زيست کشور خاطرنشان کرد: ۱۲ اکيپ دنبال محيط بانان بودند و نمي‌دانستند شهيد شدند، گمان مي‌کردند شايد محيط بانان زنده و به کمک نياز داشته باشند. همه درحال جست وجو بودند تا حدود ساعت شش و نيم صبح که يکي از تيم‌ها به من گفت که پيدايشان کردند.
محبت خاني ادامه داد: يک نفر نيز به محل حادثه مي‌آيد. آن فرد مظنون اول و پليس آگاهي هم بلافاصله حضور پيدا کرده بود. از طريق همان مظنون بقيه موارد کشف شد.
وي در پاسخ به اين پرسش که شکارچي محلي چگونه جرات و کشتن دو محيط بان را با آن شيوه و زدن تير خلاص دارد، گفت: هنوز نمي‌توانيم بگوييم تيرخلاص زدند. بهتر است بگوييد که بي رحمانه به سرشان تير زدند. پاسخ من اين است که يک نفر که شکارچي است و به‌راحتي غيرمجاز به شکار مي‌رود. خارج از فصل شکار، به بچه و بزرگ رحم نمي‌کند، سن برايش مهم نيست، ماده و نر يا باردار بودن گونه برايش مهم نيست و اهميت نمي‌دهد که اکنون فصل زاد و ولد هست. بي‌رحم است، قساوت قلبي دارد و به راحتي مي‌تواند يک گونه را بزند، مشخص است که اين فرد روحيه خشني دارد و کشتن انسان هم برايش راحت است.
فرمانده يگان حفاظت محيط زيست کشور يادآور شد: به سرمحيط بانان تير خورده است اما دانستن چگونگي ماجرا را بايد صبر کنيم تا بازجويي‌ها تمام شود، اعتراف بکنند که چگونه محيط بانان را شهيد کردند. آن هنگام توسط پليس اعلام مي‌شود.
محبت‌خاني درمورد انجام اقدامات لازم براي پيشگيري از وقوع چنين جناياتي گفت: در سه سال اخير هر سال تعداد پرونده‌ها، کشف سلاح و دستگيري‌هايمان بيشتر بوده اما روند تعداد شهدا نزولي است و اين موضوع به خاطر آموزش همه محيط بانان، تامين تجهيزات و جليقه‌هاي ضد گلوله و تفهيم قانون به‌کارگيري سلاح است. ان شاءالله اگر مقام محترم قضايي ورود کند و شکارچي‌ها برابر قانون سريع‌تر به مجازات کارشان برسند، اين امر مي‌تواند بازدارنده باشد.
وي با اشاره به مکاتبه روز گذشته رييس سازمان محيط زيست با رييس قوه قضاييه گفت: محيط باني جزو محدود شغل‌هايي در کشور است که درب شهادت در آن باز است چون طرف مقابل سلاح دارد. کسي بدون اسلحه به شکار نمي آيد. وقتي محيط بان به شکارچي ايست مي‌دهد، او از ترس اينکه سلاحش توقيف شود و به زندان برود، به سمت محيط بان شليک مي کند؛ مگر زماني که شکار غيرمجاز به صفر برسد و براي اين امر نياز است که يک اتاق فکر تشکيل شود تا ببينيم چه کار مي‌توان انجام داد تا شکار غيرمجاز مسلح به صفر برسد.
فرمانده يگان حفاظت محيط زيست کشور درمورد نياز به به‌کارگيري توان نيروهاي محلي براي مقابله با شکارچيان به‌ويژه اينکه قاتلان دو محيط بان زنجاني شکارچي محلي بودند، گفت: چرا مي گوييم ۸۰ ميليون محيط بان؟ يکي از راه‌هاي نجات محيط زيست ايران تقويت مباحث فرهنگي است. در محيط زيست بايد به صورت ايجابي کار انجام شود يعني ۸۰ ميليون محيط بان بايد شکل بگيرد. در اين صورت مردم که ناظر محيط زيست هستند، نمي‌گذارند شکار غيرمجاز صورت گيرد. نمي‌توانيم همه کار را به ۳۵۰۰ محيط بان بسپاريم. ۸۰ ميليون محيط بان يعني همه ورود کنند.
محبت خاني افزود: مقام معظم رهبري نيز هر گونه فعاليت براي محيط زيست را فعاليتي ديني و انقلابي خواندند و فرمودند همه بايد ورود کنند.
وي در پاسخ به اين پرسش که آيا محيط بانان شهيد از سلاح خود استفاده کرده بودند و آمادگي برخورد مسلحانه داشتند؟ گفت: بله. جاي دو تير در نيسان است. بايد پرونده کامل شود تا نقطه ضعف و قوت را احصاء کنيم. بايد اعتراف کنند که چه کار کردند. انتظار مي‌رود تا هفته آينده پرونده کامل شود.
فرمانده يگان حفاظت محيط زيست کشور درمورد مشکلات مطرح شده براي پيگيري حقوق محيط بانان شهيد و همکاري بنياد شهيد، اظهار کرد: اخيرا و در دو ماه گذشته قول‌هاي همکاري بسيار خوبي دادند. ان شاالله که مشکلات قبلي به‌زودي حل شود.
به گزارش پايگاه اطلاع رساني سازمان حفاظت محيط زيست، محبت خاني با تشکر از مردم و رسانه ها بابت حمايت دلي به عنوان بازوي اجرايي محيط زيست، گفت: استدعا دارم براي اينکه شرمنده بچه ها نباشيم مردم بيشتر براي حفظ محيط زيست، فعال باشند و کارت هميار محيط زيست دريافت کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar