فارس/ رئيس اداره حفاظت محيط‌زيست شهرستان عسلويه از شناسايي عامل انتشار بوي نامطبوع در اين شهرستان خبر داد.

مصطفي مؤذني عصر امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طي بازديد ميداني به‌عمل‌آمده توسط کارشناسان اداره محيط‌زيست عسلويه از کليه منابع بالقوه انتشار بو در شهرستان منابع فعال شناسايي شد.

رئيس اداره حفاظت محيط‌زيست شهرستان عسلويه افزود: مخازن متمرکز ذخيره ميعانات گازي مجاور شهر عسلويه در حين بازديد ميداني داراي بو بود که اقدامات قضايي به دليل عدم کنترل بو توسط متوليان در اين رابطه انجام شده که در حال پيگيري است.

وي ادامه داد: مورد بعدي که انتشار بو از آن ثبت شد از محل شکستگي آب برگشتي دو تا از فازهاي پالايشگاهي بوده که بخشي از آب برگشتي نشت کرده و بر روي مسير خطوط لوله کريدور شرقي جريان پيدا کرده است و با توجه به اينکه خروجي تصفيه‌خانه ناقص آن پالايشگاه به اين جريان متصل است حاوي بوي مواد هيدروکربني مي‌باشد.

اين مقام مسؤول عنوان کرد: با تغييرات جهت جريان باد بوهاي منتشر شده به سمت شهر عسلويه و نخل تقي هدايت مي‌گردد که غالباً مقطعي مي‌باشد.

مؤذني گفت: شهر بيدخون به‌واسطه نزديکي به پالايشگاه و قرار گرفتن در مسير جهت باد غالب متأسفانه بيشترين آلودگي را دريافت مي‌کند که پالايشگاه مذکور که داراي مشکلات بنيادي حين ساخت مي‌باشد علت اصلي آن است.

وي بيان کرد: در اين رابطه پيشنهاد طرح موضوع تبصره ١ ماده ١٢ قانون هواي پاک ارائه شده است، با عنايت به تصويب تصفيه‌خانه‌هاي تکميلي در کارگروه ملي عسلويه و پيگيري‌ها ماهانه روند پيشرفت پروژه‌ها وفق مصوبه دولت در آبان ۹۹ اميدواريم کليه موارد مرتبط با بوهاي منتشر شده از حوضچه‌هاي فاضلاب‌ها و خروجي تصفيه‌خانه‌ها برطرف شود.

محيط‌زيست پيگير است
فرهاد قلي‌نژاد اظهار داشت: کليه منابع انتشار بوي نامطبوع در شهرستان‌هاي کنگان و عسلويه در دو سال اخير شناسايي و راهکارهاي لازم به صنايع ارائه که به دليل عدم انجام اقدامات توسط برخي از متوليان صنايع با شکايت محيط‌زيست پيگيري حقوقي نيز آغاز شده است.

مديرکل حفاظت محيط‌زيست استان بوشهر توضيح داد: موضوع کنترل بوي نامطبوع در پروژه‌هاي طرح جامع رفع و کاهش آلودگي‌هاي منطقه که مصوب هيئت دولت شده است وجود دارد و حتماً بايد در اجراي پروژه‌هاي مذکور تسريع شود.

وي افزود‌: موضوع آلودگي هواي و بوي نامطبوع روزهاي اخير نيز پيگيري و بايد صنايع منطقه اقدامات فوري انجام دهند و محيط‌زيست موضوع را با جديت پيگيري خواهد کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar