ايرنا/ يک جمعيت شناس گفت: ۹ ميليون و ۸۰۰ هزار نفر جوان در سن ازدواج و مجرد در ايران وجود دارد و ۲۲۰ هزار نفر از جمعيت کشور هم تا ۵۰ سالگي ازدواج نکردند و مجرد قطعي محسوب مي شوند.

علي اکبر معصوم روز سه شنبه در نشست خبري روز ملي جمعيت که در دبيرخانه شوراي عالي انقلاب فرهنگي برگزار شد، اظهار داشت: طبق آمارهاي سال ۹۹ در حال حاضر جمعيت کشور بيش از ۸۴ ميليون نفر است و در کل ۲۶ ميليون خانواده با تعداد افراد ۳.۱ نفر در کشور زندگي مي کنند.

وي تصريح کرد: در حال حاضر ۴۵ درصد ولادت هاي کشور از مادران بالاي ۳۰ سال است؛ به علاوه ۹ ميليون و ۸۰۰ هزار جوان در سن ازدواج و مجرد در کشور داريم و ۲۲۰ هزار نفر از جمعيت کشور تا ۵۰ سالگي ازدواج نکرده و مجرد قطعي محسوب مي شوند.

اين کارشناس جمعيت شناسي تاکيد کرد: اين تأخير در ازدواج و بالا رفتن سن فرزند آوري منجر به محدود شدن باروري و کاهش جمعيت شده است.

معصوم در ادامه به آمار زنان در سن باروري اشاره کرد و گفت: تا سال ۱۴۰۸ رشد  آمار زنان در اين سن متوقف مي شود و سپس با کاهش آمار زنان بارور مواجه مي شويم.

آمار جمعيت جوانان کشور
اين کارشناس جمعيت درباره آمار جوانان کشور خاطرنشان کرد: جمعيت جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال کشور در سال ۹۰ برابر ۲۳ ميليون و ۷۰۰ هزار نفر، سال ۹۵ برابر با ۲۰ ميليون و ۵۱ هزار نفر و سال ۹۹ برابر با ۱۷ ميليون و ۸۱۷ نفر بود که اين امر حاکي از کاهش شديد جمعيت جوان کشور است.

معصوم در خصوص آمار جمعيت سالمندان اعلام کرد که شمار سالمندان بالاي ۶۰ سال در سال ۹۵، هفت ميليون و ۴۱۴ هزار نفر و در سال ۹۹ هشت ميليون و ۵۴۲ هزار نفر بود.

وي به آمار مواليد کشور اشاره کرد و اظهار داشت: در سال ۹۷، يک ميليون و ۳۶۷ هزار مواليد داشتيم که اين رقم در سال ۹۸ با کاهش روبرو شد و به رقم يک ميليون و ۱۹۷ هزار نفر رسيد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar