باشگاه خبرنگاران/ زالی اظهار کرد: مراجع بین المللی پیش بینی می‌کنند که با اتمام کامل کرونا بیش از ٢۵ میلیون دانش آموز، دیگر به مدرسه باز نمی‌گردند.

فرمانده مدیریت مقابله با کرونا در تهران در جشنواره پویش سپاس از مدافعان و سفیران سلامت اظهار کرد: سفیران سلامت می‌توانند موجب ارتقای سواد سلامت مردم ایران شوند. شعار هر دانش آموز یک سفیر سلامت به منظور تحقق و رسیدن به این اهداف است. او افزود: بررسی ها نشان داده  جوامعی که از سواد سلامت بالاتری برخوردار بودند، میزان آسیب‌های ناشی از کرونا در آنها کمتر بود.

زالی ادامه داد: مراجع بین المللی پیش بینی می‌کنند که با اتمام کامل کرونا بیش از ٢۵ میلیون دانش آموز، دیگر به مدرسه باز نمی‌گردند. ماندن در خانه و تغییر سبک آموزشی دانش آموزان عوارض بسیاری دارد. نوع تغذیه و تنقلات و افزایش بی تحرکی، دانش آموزان را مستعد چاقی و ابتلا به بیماری‌های غیر واگیر می‌کند.

فرمانده مدیریت مقابله با کرونا در تهران گفت: اضطراب و سردرگمی و غوطه ور شدن در فضای مجازی به دلیل عدم تسلط کافی والدین می‌تواند اختلالات اضطرابی، از هم گسیختگی روانی، افت تحصیلی و از این قبیل آسیب‌ها را به دنبال داشته باشد؛ براین اساس باید عوارض روانی کرونا را در دانش آموزان بررسی کنیم.

زالی بیان کرد: ١٣۵ کشور مدارس را بازگشایی کردند و ١٠۵ کشور استراتژی‌های خوبی در بازگشایی مدارس داشتند. بررسی روش‌های آموزشی کشور‌هایی مانند تایوان، سنگاپور، آلمان و کره جنوبی در این دوران قابل تامل است.

فرمانده مدیریت مقابله با کرونا در تهران درباره اولویت‌های سلامت و آموزش و پرورش در دولت بعدی گفت: این روز‌ها دولت آینده شکل می‌گیرد و مطالبات آموزش و پرورش باید این روز‌ها به گوش کاندیدا‌ها برسد. شاید کرونا بیش از هر زمان دیگر آسیب‌های بنیادین و ساختاری آموزش و پرورش را هویدا کرد که باید از آن درس گرفت. در نظام آموزش و پرورش نیازمند بازنگری اساسی هستیم؛ باید دانست متوسط سرانه دانش آموزی به زیر ٢٠٠ دلار رسیده در حالی که این عدد در دنیا ١٣٠٠ دلار است.

او ادامه داد: مدرسه ما در زمینه تکنیک‌های جدید یادگیری، بهینه سازی فضای فیزیکی و بهداشتی و استفاده از تکنولوژی هوشمند نیازمند اعتبار است. باید سرویس‌های بهداشتی مجهز شوند و وسایل ضدعفونی در دسترس باشند؛ برای مثال ما در کشور ترکیه که جمعیت دانش آموزی مانند ایران دارد، سرانه دانش آموزی ٣١٠٠ دلار است و اصلا با ایران قابل قیاس نیست. با این عدد‌ها آینده ایران ساخته نمی‌شود و این درد بزرگی در آموزش و پرورش است.

در استان‌های محروم با کمبود معلم رو به رو هستیم

زالی گفت: ما در استان‌های محروم با کمبود معلم رو به رو هستیم و این واقعیت تلخی است. باید دولت جدید برای رفع کاستی‌های اعتباری آموزش و پرورش فکری کند. در سال ١۴٠٠ بالاترین آمار بازنشستگی مدارس را داریم و بیش از ١١٠ هزار معلم بازنشسته می‌شوند. بازگشایی مدارس فرصت خوبی است که مطالبات آموزش و پرورش در زمینه فضای فیزیکی و اعتبارات و ... مطرح شود.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar