ايسنا/ کارشناس مسئول اورژانس اجتماعي سازمان بهزيستي کشور گفت: کودک آزاري و همسر آزاري در صدر علل تماس مردم با اورژانس اجتماعي است.

آمنه سماوات در اين باره گفت: دليل کودک آزاري تنها ناشي از آسيب‌هاي اجتماعي نيست بلکه گاه به دليل عدم آگاهي يا نبود مهارت در فرزند پروري رخ مي‌دهد.

وي با اشاره به خط تماس ۱۲۳ اورژانس اجتماعي، گفت: بيشترين تماس مردم با اورژانس اجتماعي در رتبه اول به دليل کودک آزادي و در رتبه دوم به علت همسر آزاري است.

به گفته سماوات ، بر اساس آمار موجود در چند سال اخير شاهد افزايش خدمات اورژانس اجتماعي هستيم که دليل اصلي آن ، شناخته شدن خط ۱۲۳ و اورژانش اجتماعي به عنوان نهاد حمايت کننده و اعتماد جامعه به حمايت کنندگي اين نهاد است و بخشي ديگر نيز به دليل آسيب نو پديد فضاي مجازي و اينترنت و ماهواره است.

سماوات ادامه داد: آسيب‌هاي اجتماعي زنجيره وار هستند و با افزايش يک آسيب اجتماعي، آسيب‌هاي ديگر نيز افزايش مي‌يابد. مثلا با افزايش اعتياد و مشکلات اقتصادي و معيشتي و...، طلاق نيز افزايش مي‌يابد.

وي گفت: شناسايي آسيب‌هاي اجتماعي براساس پژوهش‌ها و آمارها و آموزش مهارت‌هاي مرتبط با پيشگيري، مي‌تواند نقش کمک کننده‌اي در کاهش آسيب‌هاي اجتماعي داشته باشد. عوامل آسيب‌هاي اجتماعي بسيار زياد است و در بررسي مسائل و آسيب‌هاي اجتماعي بايد عوامل زيستي، رواني، محيطي که تاثير گذارند مورد بررسي قرار گيرد و علت به وجود آمدن يک آسيب اجتماعي مشخص شود تا بتوان راه درمان متناسب را انتخاب کرد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar