فارس/ با وجود آغاز برنامه‌ريزي به منظور حضور 60 هزار زائر ساکن عربستان براي ايام حج تمتع 1442، مسؤولان کشورمان با توجه به نبود زائر ايراني در حج سال جاري، براي احقاق حقوق زوار ايراني و تشرف به خانه خدا همچنان پيگيرند.

در آستانه برگزاري حج تمتع، متوليان مسجدالحرام در حال آماده‌سازي به منظور پذيرش حدود ۶۰ هزار زائر بيت‌‍الله الحرام هستند؛ به طوري که از عصر روز گذشته علاوه بر اتخاذ تدابيري براي قرارگيري قرآن‌هاي جديد در خانه خدا، نصب نشانه‌هايي در محل طواف زوار براي رعايت نکات بهداشتي نيز آغاز شد.

نصب برچسب‌هاي جديد براي رعايت فاصله در مسجدالحرام

البته سال گذشته نيز برچسب‌هايي براي رعايت فاصله اجتماعي بين زائران در ايام حج تمتع نصب شد و پس از آن نيز زوار بايد بر اساس فاصله به طواف خانه خدا مي‌پرداختند.

امسال با توجه به افزايش تعداد زائران خانه خدا و احتمال تردد بيشتر نسبت به سال گذشته، برچسب‌هاي جديدي بر روي زمين مسجدالحرام نصب شد تا ضمن راهنمايي زائران براي حرکت در مسيرهاي مشخص، زوار به رعايت فاصله اهتمام بيشتري داشته باشند. همچنين صبح امروز پرده خانه خدا غبارروبي و حجرالاسود نيز با عطر مخصوص عطرافشاني شد.

بر اساس اعلام سعودي‌ها، امسال هم هيچ زائري از کشورهاي خارجي در ايام حج به عربستان اعزام نخواهد شد و فقط ۶۰ هزار زائر ساکن عربستان با اولويت ۴۵ هزار نفري زوار خارجي ساکن اين کشور امکان تشرف به حج تمتع را دارند. با اين تصميم سعودي‌ها برخي از کشورهاي اسلامي همچون ايران معترض شدند و براي سعودي‌ها نامه اعتراض آميز نوشتند؛ چرا که با توجه به نبود روابط سياسي با عربستان، هيچ زائر ايراني در حج تمتع حضور ندارد.

اعتراض مسؤولان حج به تصميم سعودي‌ها درباره حج امسال

به گفته حجت‌الاسلام عبدالفتاح نواب، نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت، عربستان حق تشرف زائران ايراني به خانه خدا را براي دومين سال متولي تضييع کرده است و ما به عنوان خدمتگزار حق ملت ايران و زائران کشورمان را پيگيري مي‌کنيم.

به همين دليل عليرضا رشيديان، رئيس سازمان حج و زيارت با قدرداني از حساسيت سرپرست حجاج ايراني درباره دفاع از حق زوار کشورمان، از ارسال نامه‌اي به سعودي‌ها خبر داد و گفت: علاوه بر ارسال نامه اعتراض آميز، طي تماس تلفني با معاون وزير حج عربستان، به نبود زوار ايراني در اعمال حج امسال اشاره شد.

درخواست ايران براي اختصاص سهميه ويژه به ايرانيان در حج ۱۴۴۲

همچنين قرار است ايران پس از ارسال نامه و تماس با مسؤولان سعودي، مکاتبات جديدي براي پيگيري حقوق ايرانيان با کشور ميزبان داشته باشد و نبود زائران ايراني در حج ۱۴۴۲ را بار ديگر به سعودي‌ها متذکر شود. علاوه بر اين، ايران در اين پيگيري‌ها خواستار اختصاص سهميه ويژه به زوار کشورمان است.

به گفته منابع آگاه، سعودي‌ها که پيش‌بيني اعتراض برخي از کشورهاي اسلامي از ممنوعيت ورود زائران خارجي در ايام حج را مي‌کردند، صبح روز گذشته جلسه‌اي تشکيل دادند و براي حضور زائران ساکن عربستان در حال برنامه‌ريزي هستند. متوليان مسجدالحرام در اين جلسه با اشاره به افزايش ۶ برابري تعداد زائران نسبت به سال گذشته، مدعي شدند که عربستان موقعيت و امکانات براي پذيرش تعداد زائران بيشتري را داشت که با توجه به محدوديت‌ها و موافقت نکردن وزارت بهداشت، امسال ۶۰ هزار نفر در کاروان‌هاي محدود به مکه مکرمه مشرف خواهند شد. البته ترزيق واکسن کرونا و قرنطينه نيز امسال پيش‌بيني شده است و همه زائران بايد قبل از ورود به مکه مکرمه جوابيه منفي آزمايش کرونا نيز داشته باشند.

عربستان برنامه‌اي براي تغيير تصميم خود درباره حج ۱۴۴۲ ندارد

به گفته يک منبع مطلع، با وجود اعتراض ايران، سعودي‌ها براي تغيير تصميم خود مبني بر ممنوعيت ورود زوار کشورهاي خارجي در حج امسال، هيچ برنامه‌اي ندارند. به همين دليل امسال هم هيچ زائر ايراني به حج تمتع مشرف نخواهد شد و تلاش ايران براي حضور زوار کشورمان در حج تمتع بي‌نتيجه خواهد بود. با اين وجود، مسؤولان کشورمان همچنان پيگير هستند و در قبال اين تصميم سعودي‌ها سکوت نکردند.

به گزارش فارس، سال گذشته حدود ۱۰ هزار نفر از افراد ساکن عربستان به حج تمتع مشرف شدند و با توجه به وضعيت شيوع کرونا محدوديت‌هايي اعمال شد که حتي در هتل و مسجدالحرام نيز اين موضوع رعايت شد و هيچ زائري هم در اين ايام مبتلا به کرونا نشد. اما امسال قرار است ۶۰ هزار زائر ساکن عربستان با سن ۱۸ تا ۶۵ سال اعمال حج را به جاي آورند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar