فارس/ با توجه به اينکه امسال به دليل شيوع کرونا عربستان زائر خارجي نمي‌پذيرد، به منظور رعايت نکات بهداشتي هزينه حج را بالا برده و همين امر موجب شد تا تعداد متقاضيان حج امسال به حدنصاب نرسد.

سعودي‌ها امسال هم به منظور جلوگيري از شيوع کرونا اعلام کردند که فقط افراد ساکن عربستان امکان تشرف به حج تمتع را دارند. بر همين اساس، زائران کشورهاي خارجي امسال نيز همچون سال گذشته از تشرف به سرزمين وحي در ايام حج تمتع بازماندند.

ثبت‌نام متقاضيان حج ۱۴۴۲ از عربستان به مدت ۱۰ روز

پس از اعلام سعودي‌ها، عمليات آماده‌سازي براي برگزاري حج تمتع آغاز شد و در مرحله نخست عربستان از پذيرش ۶۰ هزار زائر ساکن عربستان خبر داد و نام‌نويسي از متقاضيان حج تمتع ساکن عربستان از ۱۳ تا ۲۳ ژوئن (۲۳ خرداد تا اول تير) به مدت ۱۰ روز به صورت اينترنتي صورت گرفت.

افزايش هزينه‌ها کار دست عربستان داد 

در حالي که سعودي‌ها از پذيرش ۶۰ هزار ساکن عربستان براي عمليات حج تمتع ۱۴۴۲ خبر داده بودن، تعداد متقاضيان حج تمتع سال جاري به اين تعداد نرسيد؛ به طوري که به گفته منابع آگاه در اين مدت حدود ۵۶ هزار نفر ثبت‌نام کردند. بر همين اساس، امسال نيز همچون سال گذشته تعداد حجاج نسبت به تعداد اعلامي سعودي‌ها کمتر خواهد بود. اين امر در حالي است که هزاران نفر از کشورهاي مختلف مشتاق زيارت خانه خدا هستند، اما به دليل شيوع کرونا و نپذيرفتن زائر خارجي از سوي سعودي‌ها امکان تشرف به سرزمين وحي را ندارند.

تعداد متقاضيان حج تمتع امسال به حدنصاب نرسيد

البته يکي از عوامل مؤثر در کاهش متقاضيان حج تمتع با وجود نپذيرفتن زائر خارجي از سوي سعودي‌ها و رعايت نکات بهداشتي در ايام حج، افزايش قيمت حج تمتع است؛ چرا که امسال عربستان به دليل اهميت رعايت نکات بهداشتي و تغييرات در اسکان، تغذيه و حمل و نقل، هزينه حج تمتع را نسبت به حالت عادي بالا برده است و زائران در صورت تشرف به حج تمتع بايد در يکي از سه گروه قيمتي ۱۶ هزار و ۵۶۰ ريال سعودي (حدود ۱۱۶ ميليون تومان)، ۱۴ هزار و ۳۸۱ ريال سعودي (حدود ۱۰۰ ميليون تومان) و ۱۲ هزار و ۱۱۳ ريال سعودي (حدود ۸۵ ميليون تومان) ثبت‌نام مي‌کردند.

سامانه ثبت‌نام حج تمتع با تکميل نشدن ظرفيت دوباره باز شد

همين امر موجب شد که تعداد متقاضيان حج تمتع کاهش يابد و بسياري از مردم عربستان امکان تشرف به خانه خدا را نداشته باشند. با اين وجود، با اتمام زمان ثبت‌نام از متقاضيان حج تمتع سال جاري، سعودي‌ها عمليات بررسي وضعيت و سلامت متقاضيان حج تمتع را آغاز کردند و به چند نفر از افراد واجد شرايط نيز پيام ارسال شده است. علاوه بر اين، با توجه به تکميل نشدن ظرفيت، متوليان حج عربستان اقدام به ثبت‌نام مجدد براي متقاضيان حج تمتع کردند.

بيش‌تر متقاضيان حج تمتع جوانان هستند

بر اساس اعلام سعودي‌ها، زائران بايد علاوه بر نداشتن سابقه بيماري، واکسن کرونا را تزريق کرده باشند. همچنين امسال بازه سني ۱۸ تا ۶۵ سال امکان ثبت‌نام در حج تمتع را داشتند و از قوانين ثبت‌نام، آگاهي از قرنطينه پس از ورود به مکه مکرمه بود.

عطرآگين کردن مسجدالحرام

امسال از بين حدود ۵۶ هزار متقاضي حج تمتع ۱۴۴۲، بيشتر متقاضيان حج تمتع را آقايان شامل مي‌شوند. همچنين زائران در گروه سني ۳۰ تا ۴۰ سال در صدر متقاضيان حج تمتع هستند؛ به طوري که حتي بيش از ۶۰ درصد متقاضيان حج تمتع، کمتر از ۴۰ سال دارند. بنابراين بسياري از حجاج امسال را جوانان تشکيل مي‌دهند. البته حدود ۵ هزار نفر را نيز خادمان و مسؤولان کاروان‌ها هستند تا زائران را براي انجام اعمال حج تمتع آماده و راهنمايي کنند.

در هر چادر عرفات و منا ۴ نفر اسکان مي‌يابند

در منا و عرفات نيز به منظور رعايت نکات بهداشتي، در هر چادر چهار نفر اسکان داده مي‌شود و متوسط متراژ چادرها نيز ۱۶ متر پيش‌بيني شده است تا افراد در عرفات و منا با فاصله به نيايش و انجام اعمال بپردازند.

به گزارش فارس، سال گذشته نيز عربستان اعلام کرد که ۱۰ هزار نفر از افراد ساکن عربستان مي‌توانند در حج تمتع شرکت کنند که ۷۰ درصد سهميه به خارجي‌هاي ساکن عربستان تعلق داشت.

امسال هم بر اساس اعلام اوليه ۴۵ هزار نفر از سهميه ۶۰ هزار نفر حج امسال به خارجي‌هاي ساکن عربستان تعلق دارد که با وجود اتمام زمان ثبت‌نام، هنوز تعداد زائران خارجي متقاضيان حج امسال مشخص نيست که البته يکي از دلايل آن نامشخص بودن تعداد نهايي زائران حج تمتع سال جاري است، چرا که غربالگري و تعيين وضعيت متقاضيان حج به تازگي آغاز شده است و پس از بررسي وضعيت متقاضيان، تعداد حجاج نهايي خواهد شد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar