نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
جامعه و حوادث

طرح حذف غربالگری تصویب شد؟

منبع
تجارت نيوز
بروزرسانی
طرح حذف غربالگری تصویب شد؟

تجارت نيوز/ گويا حذف اجباري غربالگري جنين در مجلس تصويب شده و اکنون در انتظار تاييد شوراي نگهبان است.
چندي پيش مجلس طرح حذف غربالگري جنين را در دستور کار داشت. اما انتقادات بسيار به اين طرح سبب شد که رئيس کميسيون بهداشت مجلس بگويد تصويب اين طرح جدي نيست و فقط در حد يک پيشنهاد است. اما حالا به نظر مي‌رسد که مجلس پنهاني اين طرح را تصويب کرده است.

حذف اجباري غربالگري جنين تصويب شده
زهره سادات لاجوردي، عضو کميسيون فرهنگي مجلس اين خبر را داده. او در يک برنامه تلويزيوني گفت: «در طرح جواني جمعيت و حمايت از خانواده که در مجلس تصويب شده، اجبار مادران به غربال‌گري برداشته شده است. او مي‌گويد اين طرح اکنون در دست شوراي نگهبان است و ديگر مادران مجبور نيستند غربالگري را انجام دهند.»
پيش از اين کبري خزعلي، رييس شوراي فرهنگي اجتماعي زنان در شوراي عالي انقلاب فرهنگي در توييتي از حذف غربالگري جنين نوشت. طرحي که گفته مي‌شود با هدف افزايش جمعيت تدوين شده است.  اما با موج انتقادات کاربران اين توييت را حذف کرد.
شهرياري، رئيس کميسيون بهداشت مجلس پيش از اين در گفتگو با اعتماد اين خبر را تکذيب کرده بود و گفته بود هنوز مصوبه‌اي در اين زمينه وجود ندارد و فقط در حد پيشنهاد است!» البته همايون سامه‌يح‌ نجف‌آبادي، از اعضاي کميسيون بهداشت و درمان مجلس در اين مورد گفته بود اين طرح از دستور کار مجلس خارج نشده و در حال بررسي است.
دامنه انتقادات به توييت خزعلي و تکذيب بعد از آن وسيع بود. برخي مي‌گفتند احتمالا اين طرح در در مجلس تصويب شده و فقط خبر را حذف و تکذيب مي‌کنند. حالا زهره سادات لاجوردي در گفتگوي تلوزيوني از تصويب اين طرح در مجلس خبر داده!
اين يعني تصويب پنهاني طرحي که مخالفان بسياري داشته است. کاري که گويا در مجلس جديد دارد به يک رويه تبديل مي‌شود. مشکلات حذف غربالگري جنين
اما حذف طرح غربالگري جنين چه مشکلاتي ايجاد مي‌کند؟ اولين مساله اين است که در دوران بارداري افراد مي‌توانستند با انجام غربالگري از سلامت جنين مطمئن شوند و اگر جنين دچار مشکل حادي بود امکان سقط جنين فراهم بود. اما حالا با تصويب اين قانون، تصميم‌گيري درباره سقط جنيني که مشکل داشته باشد، بر عهده خانواده نيست و يک کميته بايد درباره سقط يا نگهداري جنين تصميم بگيرد.
مشکل ديگر اينکه با تصويب اين طرح، هزينه‌هاي غربالگري از شمول بيمه تکميلي هم خارج مي‌شود و افراد مجبورند خودشان کل هزينه آن را بپردازند. هزينه سنگيني که مي‌تواند براي بسياري از خانواده‌ها کمرشکن باشد و از خير آن بگذرند.
غربالگري ژنتيک دو مرحله دارد؛ يکي مشاوره پزشک و ديگري انجام آزمايشات ژنتيک که معمولا بسيار پرهزينه هستند. مثلا يکي از آزمايشاتي که بسياري مواقع لازم است و بايد انجام شود آزمايش هول‌اگزوم است. تعرفه اين آزمايش را سال گذشته وزارت بهداشت حدود ۷ ميليون و ۵۰۰ تومان مشخص کرد.
غربالگري جنين از سال ۱۳۸۰ در کشور اجرايي شد. اين کار از آن جهت انجام مي‌شود که از تولد نوزدان داراي سندرم داون، تريزومى ۱۸ و تريزومي ۱۳ کاسته شود. برخي از کارشناسان و متخصصان مي‌گويند با حدف غربالگري جنين، تولد نوزادان معلول بيشتر مي‌شود.
درباره اين طرح مرضيه وحيددستجردي، وزير بهداشت دولت دهم هم گفته بود: «براساس متن ماده۴۰ طرح تعالي جمعيت، غربالگري بايد از شبکه‌هاي بهداشت حذف شود.» به عبارتي اگر غربالگري از شبکه بهداشت حذف شود زنان در روستاها و مناطق محروم نمي‌توانند غربالگري انجام دهند.


 

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره