نماد آخرین خبر

مسافران ایرانی در ترکیه واکسینه نمی‌شوند

منبع
ايسنا
بروزرسانی
مسافران ایرانی در ترکیه واکسینه نمی‌شوند

ايسنا/ ترکيه برنامه جديد واکسيناسيون فعالان گردشگري و مسافران اين کشور را همزمان با تعطيلات تابستاني آغاز کرد. اين کشور هنوز برنامه‌اي براي واکسيناسيون گردشگران خارجي اعلام نکرده است.

مهدي عباسي ـ کارشناس گردشگري و بازار گردشگري ترکيه ـ با اعلام اين خبر به ايسنا، گفت: کارکنان هتل و مسافراني که تعطيلات خود را در هتل‌هاي شهر‌هاي ساحلي جنوب ترکيه سپري مي‌کنند، در همان هتل‌ها مي‌توانند واکسينه شوند. اين شرايط فقط براي مسافران داخلي و فعالان گردشگري اين کشور فراهم شده است.

او اظهار کرد: با توجه به اين‌که به طور متوسط روزانه بيش از ۱۵ هزار گردشگر خارجي براي تعطيلات وارد حوزه مديترانه مي‌شوند، وزارت بهداشت و درمان ترکيه در يک برنامه زمان‌بندي‌شده فوق‌العاده با تزريق واکسن‌هاي فايزر- بيونتک و سينوواک، در حال کاهش تعداد مبتلايان به ويروس کرونا است.

اين کارشناس گردشگري ادامه داد: در منطقه اژه‌اي ترکيه که مقصد تعطيلات تابستاني است، ايستگاه‌هاي واکسيناسيون در برخي هتل‌ها آماده شده که پس از بررسي پرونده بهداشتي فعالان گردشگري و مسافران، واکسيناسيون آن‌ها انجام مي‌شود.

او در ادامه گفت: برخي استان‌هاي گردشگري ترکيه قصد دارند با واکسيناسيون در هتل‌ها، آمار افراد واکسينه‌شده منطقه خود را افزايش دهند و به استاني امن و منطقه نمونه تبديل شوند. اومون تونسر، مدير فرهنگ و گردشگري استان آيدين در منطقه اژه‌اي ترکيه که کوش آداسي و ديديم از جمله شناخته‌شده‌ترين شهر‌هاي آن است، اخيرا در مصاحبه‌اي تاييد کرده که هدف از عملياتي کردن اين برنامه، ايجاد يک پايلوت نمونه در جهان است.

عباسي به اظهارات مقامات بهداشتي اين منطقه نيز اشاره کرد که هدف از واکسيناسيون در اين مرحله را کارکنان شاغل در بخش گردشگري و هتل‌ها يا مناطقي که قرار است جشن و يا کنسرت با جمعيت بالا داشته باشند، اعلام کرده‌اند و در عين حال تاکيد کرد که اين برنامه به گردشگران و يا مسافران خارجي که موقت و کوتاه‌مدت به اين کشور سفر کرده‌اند، اختصاص ندارد.

اين کارشناس گردشگري گفت: با توجه به اين‌که سن دريافت واکسن کرونا در ترکيه به ۱۸ سال رسيده است، دولت ترکيه از هفته گذشته براي افراد بالاي ۵۰ سال که سه ماه از دريافت دُز دوم آن‌ها گذشته باشد، تزريق دُز سوم را با يک واکسن متفاوت از دو دز اول، شروع کرده است. همچنين براي ايمن‌سازي کادر درمان دريافت دُز سوم نيز رسمي شد و از اين هفته تمام کادر درمان شاغل در مراکز درماني ترکيه بايد نسبت به تزريق دُز سوم واکسن کرونا اقدام کنند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar