نماد آخرین خبر

رگبار و رعد و برق در ۱۸ استان

منبع
ايسنا
بروزرسانی
رگبار و رعد و برق در ۱۸ استان

ايسنا/ سازمان هواشناسي نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در ۱۸ استان و وزش باد شديد و خيزش گرد و خاک در چهار استان هشدار داد.

سازمان هواشناسي با صدور هشدارزردرنگ آورده است: تقويت سامانه بارشي همراه با رشد ابرهاي همرفتي به‌ويژه در ساعات بعدازظهر و اوايل شب موجب وقوع رگبار باران و رعد و برق، وزش باد شديد، خيزش گرد و خاک و در مناطق مستعد بارش تگرگ مي‌شود.

اين وضعيت جوي امروز (۲۲ تيرماه) براي جنوب سيستان و بلوچستان، جنوب کرمان، جنوب فارس، هرمزگان و ارتفاعات تهران، البرز و سمنان و نيمه شمالي خراسان شمالي، چهارشنبه (۲۳ تيرماه) براي استان‌اي گيلان، مازندران، آذربايجان شرقي، اردبيل، جنوب فارس، خراسان شمالي، ارتفاعات استان‌هاي قزوين، تهران، البرز و سمنان و پنج‌شنبه (۲۴ تيرماه) براي استان‌هاي گيلان، مازندران، خراسان شمالي، آذربايجان شرقي، اردبيل، خراسان رضوي، زنجان، ارتفاعات استانهاي تهران، قزوين، البرز و سمنان پيش‌بيني مي‌شود.

حاکميت اين شرايط جوي جمعه (۲۵ تيرماه) در استان‌هاي گيلان، اردبيل، زنجان، مازندران، ارتفاعات استانهاي قزوين، تهران، البرز و سمنان و شنبه (۲۶ تيرماه) در شرق اصفهان، غرب يزد، گيلان، مازندران، شمال آذربايجان غربي، ارتفاعات استانهاي البرز، تهران و سمنان دور از انتظار نيست و احتمال جاري شدن روان‌آب در مسيل‌ها، احتمال برخورد صاعقه و احتمال بالا آمدن ناگهاني سطح آب و رودخانه‌ها وجود دارد بنابراين نسبت به احتياط در توقف در حاشيه رودخانه‌ها و مسيل‌ها، احتياط در چراي دام در مسيل‌ها و مناطق مرتفع، احتياط در فعاليت‌هاي کوهنوردي و تقويت سازه‌هاي موقتي توصيه مي‌شود.

در ادامه اين هشدارآمده است: وزش باد شديد، خيزش گرد و خاک و کاهش کيفيت هوا سه‌شنبه تا پنج شنبه (۲۲ تا ۲۴ تيرماه) براي استان‌هاي قم، مرکزي، اصفهان و جنوب سمنان پيش‌بيني مي‌شود.

در اين شرايط کاهش ديد، اختلال در تردد جاده‌اي، احتمال خسارت به سازه‌هاي موقت و محصولات کشاورزي، غبار آلود شدن هوا دور از انتظار نيست و سازمان هواشناسي نسبت به خودداري از حضور در فضاي باز بويژه بيماران تنفسي، افراد سالخورده و کودکان، محکم کردن سازه‌هاي موقت، تابلوهاي تبليغاتي و احتياط در عبور از مجاورت ساختمان هاي نيمه کاره توصيه مي‌کند.

هشدار زرد رنگ به معناي اين است که پديده‌اي جوي رخ خواهد داد که ممکن است در سفرها و انجام کارهاي روزمره اختلالاتي را ايجاد کند. اين هشدار براي آگاهي مردم صادر مي‌شود تا بتوانند آمادگي لازم را براي مواجهه با پديده‌اي جوي داشته باشند که از حالت معمول کمي شدت بيشتري دارد. از سوي ديگر مسئولان نيز در جريان اين هشدارها قرار مي‌گيرند تا اگر لازم باشد تمهيداتي را بينديشند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره