ايرنا/ رييس انستيتو پاستور ايران اعلام کرد نتايج کارآزمايي باليني واکسن سوبرانا در کوبا نشان دهنده تاثير۹۱.۲درصدي درمقابل سوش‌هاي موجود در کوبا يعني آفريقاي جنوبي و کاليفرنيا بوده است، اين سوش‌ها از بدترين سوش‌هاي ويروس کرونا هستند که اکثر واکسن‌ها نمي‌توانند در مقابل آنها به قدر کافي موثر باشند.

عليرضا بيگلري در حاشيه نشست ويسنته ورث رييس موسسه فينلاي کوبا با وزير و معاونان وزارت بهداشت که امروز در ستاد اين وزارتخانه برگزار شد، اظهار داشت: افرادي که در کوبا از واکسن سوبرانا استفاده کرده بودند، ۱۰۰ درصد در مقابل بيماري شديد و مرگ و مير، محافظت شده بودند. همچنين اين واکسن براي افراد زير ۱۸ سال نيز مورد مطالعه قرار گرفته که قابل استفاده است.

وي افزود: يک دُز يادآور واکسن سوبرانا مي تواند براي افرادي که قبلا مبتلا به کرونا شده اند، کاملا سيستم ايمني را بيدار کند و باعث شود که سيستم ايمني بدن، فعاليت خودش را داشته باشد. طرحي در حال مطالعه است که واکسن سوبرانا به عنوان يادآور ساير واکسن ها نيز مورد استفاده قرار گيرد که اين باعث مي شود که درخواست هاي جهاني از اين نوع واکسن روز به روز بيشتر شود.

بيگلري خاطرنشان کرد: قصد ايران و کوبا اين است که واکسني را طراحي کنند که با کيفيت باشد. اين واکسن، تنها واکسن دنيا است که مي تواند با چند جهش همزمان مبارزه کند و اين زمينه را دارد که بتواند بر قسمت هاي مختلف چندين جهش سوار شود بنابراين اهميت اين واکسن وقتي روشن مي شود که با جهش هاي مختلفي در دنيا روبرو مي شويم و اين واکسن قابليت بازمهندسي را دارد که بتواند همزمان با چندين جهش ويروس، مقابله کند.

رييس انستيتو پاستور ايران يادآور شد: اصرار بر اين بوده که مطالعه فاز سوم با استانداردهاي روز و به طور کامل در دو کشور ايران و کوبا انجام شود. فاز سوم باليني در کوبا بر روي ۴۴ هزار نفر و در ايران بر روي ۲۴ هزار نفر انجام شد و جمع بندي فاز سه کوبا تقريبا آماده است و تيم کوبايي که در ايران حضور دارند، نتايج و روند انجام کارآزمايي باليني را بسيار خوب ارزيابي کرده اند و عنوان کرده اند که کارايي اين واکسن، بسيار خوب پيش رفته است.

وي ادامه داد: پس از جمع بندي مطالعات فاز سوم باليني، مي توان تاييديه هاي سازمان جهاني بهداشت را گرفت. هدف دو کشور، ساخت يک واکسن با کيفيت بسيار بالا است و خوشبختانه تا اين مرحله، خوب پيش رفته است. نتايج اوليه کارآزمايي باليني فاز سه در ايران احتمالا اواخر مردادماه به دست مي آيد و قابل ارزيابي خواهد بود و اين نتايج کمک خواهد کرد تا بتوانيم مستندات کافي را براي اخذ تاييديه سازمان جهاني بهداشت ارائه کنيم.

بيگلري تصريح کرد: يکي از نکات مهم واکسن توليد انستيتو فينلاي کوبا و انستيتو پاستور ايران اين است که کارآزمايي باليني براي افراد زير ۱۸ سال آغاز شده و به راحتي مي توان براي کودکان و نوجوانان از اين واکسن استفاده کرد که اين کمک بزرگي به مدارس و سيستم آموزشي کشورها مي کند. مطالعاتي که در کوبا و ايران انجام شده بيانگر اين بوده که اين واکسن برخلاف برخي از واکسن ها که براي افراد بالاي ۶۵ سال، ايمني بخشي مناسبي ندارند، ايمني بخشي بسيار قابل توجهي دارد.

رييس انستيتو پاستور ايران گفت: در هفته هاي قبل حدود ۱۳۰ هزار دُز واکسن پاستوکووک تحويل وزارت بهداشت شده و در چندين استان توزيع شده است. با توجه به اينکه راه اندازي خط صنعتي توليد واکسن در هر دو کشور ايران وکوبا در حال انجام است، نصب تجهيزات خط صنعتي انستيتو پاستور ايران در شهريور ماه به پايان مي رسد. ظرفيت اسمي خط ۱ واکسن پاستوکووک که حدود ۳ ميليون دُز در ماه است از اوايل پاييز به واقعيت مي پيوندد و مي توانيم اين واکسن را در اختيار مردم ايران قرار دهيم.

وي تاکيد کرد: همکاري انستيتو پاستور ايران و انستيتو فينلاي کوبا فقط يک قرارداد مشترک براي توليد واکسن کوويد۱۹ نيست بلکه يک همفکري علمي بسيار نزديک، مستمر و نتيجه بخش است و دانشمندان دو کشور مدام جلسات منظم هفتگي دارند تا بتوانيم توليد و نحوه استفاده از واکسن را بهينه تر کنيم.

رييس انستيتو پاستور ايران گفت: براي جهش هاي آينده ويروس کرونا بايد آماده باشيم و مسلما اين آمادگي، مي طلبد که دانشمندان دو کشور ايران و کوبا بتوانند همکاري گسترده خودشان را در بهينه کردن اين واکسن ادامه دهند.

وي افزود: با توجه به همکاري هاي گسترده بين انستيتو پاستور ايران و انستيتو فينلاي کوبا در توليد مشترک چندين واکسن، امروز دکتر ويسنته که يکي از دانشمندان بنام حوزه واکسن در دنيا که رييس انستيتو فينلاي کوبا است ملاقاتي را با دکتر نمکي، وزير بهداشت داشت و در اين نشست تاکيد هر دو طرف بود که بتوانيم در مورد واکسن کوويد۱۹ توليد مشترک و همکاري هاي گسترده اي را داشته باشيم.

بيگلري يادآور شد: کارآزمايي باليني فاز سه واکسن انستيتو فينلاي کوبا و انستيتو پاستور ايران در هر دو کشور رو به پايان است و نتايج بسيار خوبي به دست آمده و نشان داده شده که اين واکسن در مقابل واريانت ها، عملکرد بسيار خوبي داشته است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar