ايرنا/ با اعلام وزارت بهداشت و در پي شيوع پيک پنجم کرونا زمان واکسيناسيون برخي گروه هاي شغلي مشخص شد 

سعيد نمکي در حاشيه تزريق واکسن کوويد۱۹ به خبرنگاران، اظهار داشت: امروز گروه هاي ديگري را به مجموعه گروه هاي سني هدف که قبلا تعيين کرده بوديم و در مراکز مختلف مشغولند، اضافه کرديم. يکي از اين گروه ها اصحاب رسانه و خبرنگاران هستند که در اين مدت واقعا شرمنده محبت اين عزيزان هستيم که از آغازين روز درگيري ما با کرونا در کنار ما بودند؛ چه در حوزه اطلاع رساني به مردم و چه براي انتقال اخبار بسيار کمک کردند. واکسيناسيون اين عزيزان را از امروز آغاز کرديم و انشاالله در طول هفته آينده تمام خواهيم کرد.


وي افزود: از امروز همچنين واکسيناسيون زندانيان، افراد مشغول در حمل و نقل عمومي، ريلي، جاده اي، هوايي و دريايي و بيماران ديابتي بالاي ۱۸ سال را شروع کرديم. همچنين واکسيناسيون بيماران خاص را که قبلا آغاز کرده بوديم، آنهايي که از اين گروه جا مانده اند را به پايان مي رسانيم.

نمکي تصريح کرد: قرار است واکسيناسيون قضات و کارکنان دادسراها و دادگاه ها که مراجعين زيادي را دارند و مشاغل پر خطر ديگري که در هفته آينده اعلام خواهند شد و همچنين واکسيناسيون اصحاب سينما و عزيزاني را که در هنر سينما براي خلق آثار سينمايي کار مي کنند، از هفته آينده آغاز کنيم‌ تا با خيال آسوده تر بتوانند آثار فاخر را براي سينما و کشور خلق کنند. همچنين، گروه هاي سني پايين تر را هر دو سه روز يکبار اعلام مي کنيم. ما اميدواريم که واکسيناسيون را در آخرين روزهاي دولت، به بالاتر از آنچه که تعهد کرده بوديم، برسانيم.

وي ادامه داد: همکاران ما در فشار سنگيني هستند، پروتکل ها هم که اصلا رعايت نمي شود. جاده و رستوران هاي باز، شهر شلوغ و رفت و آمدهاي بي رويه وجود دارد و به دليل اين عدم رعايت ها هر روز فشار بر همکاران ما بيشتر مي شود، اما همکاران ما اميدي از اينکه اتفاق جديدي رخ دهد، ندارند مگر اينکه خود مردم‌محبت کرده و بيشتر رعايت کنند، ما خودمان را براي سهمگيني اين امواج آماده کرده ايم.

واکسيناسيون فرهنگيان از روز شنبه ۹ مرداد در سراسر کشور آغاز مي شود و تا ۲۵ مرداد ادامه دارد.

آيين واکسيناسيون فرهنگيان سراسر کشور هم همزمان با عيد سعيد غدير خم،  با حضور سعيد نمکي؛ وزير بهداشت و محسن حاجي ميرزايي، وزير آموزش و پرورش برگزار  شد.


نگراني از بابت واکسن نداريم


نمکي درخصوص وضعيت تامين واکسن کرونا اعم واکسن داخلي و خارجي، ادامه داد: ما محموله هاي جديد خوبي را در راه داريم. نگراني از بابت تامين واکسن نداريم و به همين دليل داريم گروه هاي هدف را افزايش مي دهيم و در هفته آينده شاهد گسترش تعداد گروه هاي هدف در مشاغل مختلف و در موارد ريسک پذير خواهيم بود.


نمکي در ادامه درخصوص وضعيت بيمارستان ها، عنوان کرد: همانطور که قول داده بوديم، اجازه نمي دهيم که در هيچ موج بيماري، کسي پشت درب بيمارستاني بماند، بر اين عهد و پيمان هستيم و ادامه خواهيم داد، اما همکاران ما از روز نخست در بدترين فشار امواج کرونا هستند. ويروس دلتا يا به تعبيري هندي، ويروس بسيار سرکشي است که هم قدرت سرايت بسيار بالا و هم قدرت بيماري زايي و بستري کردن بيمار را دارد.


وزير بهداشت خاطرنشان کرد: از همکارانمان در ناجا، سپاه و ساير ارگانها براي راه اندازي بيمارستان هاي سيار و صحرايي کمک هايي را گرفتيم. به ويژه در استان‌ هاي سيستان و بلوچستان و برخي استان ها. در تهران هم ستاد اجرايي و ديگر ارگانها  به ما کمک هايي مي کنند. البته اين را هم بايد بگوييم که بيشترين محور فشار و بار اصلي روي دوش بيمارستان هاي دانشگاهي است.

همچنين در مراسمي با حضور دکتر زالي  رئيس ستاد مقابله با کرونا استان تهران، طالبي - دبيرکل بانک مرکزي و جمعي از مديران شبکه بانکي طرح واکسيناسيون کارکنان بانکي  کشور آغاز شد.

در اين مرحله که به صورت نمادين برگزار شد واکسيناسيون صد نفر از کارکنان شاغل منتخب شبکه بانکي انجام شد و واکسيناسيون ساير پرسنل شاغل شبکه بانکي کشور در هفته آتي انجام خواهد شد.
وزير بهداشت خاطرنشان کرد: درحال حاضر واردات واکسن به خوبي انجام مي شود و موانعي که برخي با ما قرارداد بسته بودند و بدعهدي کرده بودند، مرتفع شده و واکسن را به خوبي وارد مي کنيم. واکسن داخلي هم به سطحي از تيراژ رسيده که ما دلگرمي بيشتري براي حمايت دريافت واکسن داخلي نيز داريم.

 
 
  
  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar