فارس/ مديرکل اداره دارو سازمان غذا و دارو از راه اندازي سامانه قيمت گذاري دارو در آينده نزديک خبر داد.

حيدر محمدي، مديرکل اداره دارو سازمان غذا ودارو در مراسم افتتاحيه خط توليد جديد داروسازي مداوا که بمناسبت عيد غدير با حضور جمعي از مديران اداره کل داروي سازمان غذا و دارو و پيشکسوتان اين صنعت برگزار شد، در خصوص چالش هاي قيمتگذاري دارو اظهار داشت:براي اينکه سرعت، عدالت و شفافيت در بحث قيمت‌گذاري دارو بيشتر شود به اين سمت رفته ايم که قيمت‌گذاري را به صورت هوشمند و سامانه اي انجام دهيم.

وي ادامه داد: به اين نحو که توليدکنندگان و واردکنندگان دارو، مولفه هاي مورد نياز سازمان غذا و دارو را در سامانه اي که در اختيارشان قرار مي گيرد، درج کنند و به اين صورت قيمتگذاري در سيستم محاسبه مي شود و به عنوان قيمت پيشنهادي سامانه ارائه خواهد شد.

محمدي افزود: سپس اين قيمت در اختيار کميسيون قيمت‌گذاري قرار مي گيرد و کميسيون بعد از در نظر گرفتن همه شاخص هاي اثرگذار، آنرا تعيين و به صورت آنلاين اعلام مي کند.

حمايت از توليد تحت ليسانس داروهاي مشهور

وي در ادامه ضمن بازديد از خط توليد داروي آگناليز که تحت ليسانس داروسازي نوارتيس در داروسازي مداوا راه اندازي شد، افزود:يکي از مزايايي که در مجموعه داروسازي مداوا مي بينيم، توليد يک سري از داروهاي برند به صورت تحت ليسانس است و به اين صورت دغدغه بخشي از مردم و پزشکان که دنبال داروهاي برند هستند، پوشش داده مي شود.

محمدي بيان داشت: بهرحال واردات داروهاي برند شامل‌محدوديت هايي است که خوشبختانه با کاري که امروز انجام شد و با توليد تحت ليسانس آنها، دسترسي مردم به اين دارو افزايش پيدا مي‌کند

وي يادآور شد: مجموعه داروسازي مداوا به کمک نوارتيس اين کار را انجام داده است و به اين صورت شرکت ايراني از تجربيات، دانش فني و بحث هاي کيفي و ارزيابي ها در سطح بين المللي استفاده مي کند.

مديرکل اداره دارو سازمان غذا و دارو خاطرنشان کرد:‌به اين صورت مصرف کنندگان و پزشکان اطمينان پيدا مي کنند که دارو با کيفيتي که در مجموعه اروپايي توليد مي شود، در ايران نيز توليد خواهد شد

گفتني است اين دارو که براي درمان دردهاي آنژين صدري استفاده مي شود، اغلب در فهرست کمبودهاي دارويي کشور بوده و با راه اندازي اين خط توليد، گام موثري براي کاهش کمبود اين دارو و توليد آن در داخل کشور برداشته شده است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar