ايرنا/  رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران از اختصاص حق پرستاري به همسران جانباز قطع نخاعي پس از شهادت جانبازان عزيز خبر داد و عنوان کرد: مصوب شد که ۷۰ درصد حق پرستاري اين جانبازان پايدار بماند و بودجه اجراي اين مصوبه نيز در سال جاري از منابع داخلي بنياد تأمين شد.

تفاهم‌نامه همکاري بنياد شهيد و امور ايثارگران و معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري با حضور معصومه ابتکار و سعيد اوحدي معاونان رئيس جمهوري به امضا رسيد.

 اوحدي در مراسم امضاي اين تفاهم‌نامه ضمن تبريک عيد سعيد غدير خم به‌عنوان يکي از مهم‌ترين اعياد در تاريخ اسلام، گفت: امضاي اين تفاهم‌نامه در چنين روز و ايام مقدسي مي‌تواند از حکمت‌هاي الهي باشد. به اعتقاد من جاي امضاي اين تفاهم‌نامه که در گذشته مغفول مانده بود و براي نخستين بار بين بنياد و معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري انعقاد مي‌شود بسيار خالي بود و خوشحاليم که در آخرين روزهاي دولت دوازدهم اين مهم محقق شد.


رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران در ادامه مسئله زنان و خانواده را يکي از موضوعات همواره چالشي در تاريخ خواند و اضافه کرد: در ادوار و اعصار مختلف تاريخ نگاه متفاوتي به جايگاه و ارزش زنان وجود داشته است، اما با ظهور اسلام تحول ويژه‌اي در اين حوزه اتفاق افتاد و نگاه عدالت‌طلبانه‌اي نسبت به زن شد. اينکه اولين مسلمان و اولين شهيد اسلام زن هستند بيانگر جايگاه ويژه دين اسلام به‌عنوان کامل‌ترين دين و مبتني بر فطرت انسان است که پيش از آن مغفول مانده بود.


معاون رييس‌جمهوري با بيان اينکه متأسفانه در جامعه امروز هم کوتاهي‌هايي دربار ه نقش زن شده است؛ تصريح کرد: قبل از برگزاري کنگره ملي لشکر فرشتگان تاريخ‌ساز و تجليل از ۱۷ هزار زن شهيد، جانباز و آزاده کشور، هرگاه از ايثار و ايثارگري صحبت مي‌شد، شهدا، جانبازان و آزادگان مرد در ذهن‌ها تداعي مي‌شد اما بعد از برگزاري اين کنگره ملي -که يک نقطه عطف بزرگ در خود بنياد است- تحول جدي در نگاه به زنان ايثارگر در مجموعه بنياد و در عموم جامعه اتفاق افتاد.


رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران با اشاره به وجود ۲۶ زن جانباز قطع نخاع و يک بانوي قطع نخاع گردن در کشور، عنوان کرد: يکي از آثار وضعي کنگره ملي لشکر فرشتگان تاريخ‌ساز که با همکاري بنياد شهيد و امور ايثارگران و معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري برگزار شد، افتتاح آسايشگاه جانبازان زن قطع نخاعي کشور براي نخستين بار در آينده بسيار نزديک است.


اوحدي همچنين از اختصاص حق پرستاري به همسران جانباز قطع نخاعي پس از شهادت جانبازان عزيز خبر داد و عنوان کرد: متأسفانه تا پيش از اين پس از شهادت جانبازان قطع نخاعي و ۷۰ درصد عزيز حق پرستاري همسرانشان که عمر و سلامتي خود را خرج جانبازان کرده بودند، قطع مي‌شد اما خوشبختانه مصوب شد که ۷۰ درصد حق پرستاري اين جانبازان پايدار بماند و بودجه اجراي اين مصوبه نيز در سال جاري از منابع داخلي بنياد تأمين شد و در تلاش هستيم در سنوات آينده در بودجه بنياد شهيد و امور ايثارگران گنجانده شود.


رئيس بنياد شهيد و امور ايثارگران با تأکيد بر اينکه مسائل خانواده معظم شهدا و ايثارگران شبيه عموم مردم نيست و بايد کار پژوهشي ويژه‌اي درباره خانواده شاهد، به‌ويژه دختران شاهد و ايثارگر صورت بگيرد؛ گفت: جاي اين تفاهم‌نامه که اين شرايط را فراهم مي‌کند، بسيار خالي بود. مطمئناً اين تفاهم‌نامه به‌عنوان يک سند مهم در دو مجموعه طرفين تفاهم‌نامه ثبت خواهد شد و يک ريل‌گذاري خوب براي ادامه مسير خواهد بود.

معاونت امور زنان به حق پرستاري همسران جانباز توجه ويژه دارد
ابتکار، نيز ضمن تبريک عيد سعيد غدير و سپاسگزاري از همکاري خوب بنياد شهيد و امور ايثارگران در سال گذشته به‌ويژه در برگزاري کنگره ملي لشکر فرشتگان تاريخ‌ساز عنوان کرد: اين کنگره يک رويداد مهم ملي بود که براي نخستين بار با کمک بنياد شهيد و امور ايثارگران شکل گرفت که اميدواريم ماندگار باشد و در سال‌هاي آينده تکرار شود.


معاون رئيس جمهوري در امور زنان و خانواده با اشاره به فعاليت‌ها و دستاوردهاي کميته علمي کنگره ملي لشکر فرشتگان تاريخ‌ساز که بر عهده اين معاونت بود، عنوان کرد: کار علمي که در اين کميته در کنگره شکل گرفت هم از جهت حقوق زنان و هم در اصلاح سياست‌هاي مرتبط با ايثارگران بسيار مفيد است.


ابتکار تدوين و تصويب لوايح مديريت حساب‌هاي بانکي و مديريت سرمايه بورس فرزندان تحت سرپرستي زنان سرپرست خانوار و اضافه شدن نام و نام خانوادگي مادر در اطلاعات فردي در تراشه کارت ملي را از اقدامات مهم پيگيري شده توسط معاونت امور زنان و خانواده رئيس جمهوري خواند و افزود: اين لوايح جزو درخواست‌هاي مهم همسران و خانواده‌هاي شهدا بود. البته مطالبات و درخواست‌هاي خانواده‌هاي محترم ايثارگر از سر عزت است، فردي نيست و براي همه جامعه درخواست مي‌کنند.


وي در ادامه ارتباط مستمر با خانواده‌هاي شاهد و ايثارگر به‌ويژه همسران و مادران شهدا را از توفيقات خود در دوران مسئوليت خود در معاونت امور زنان و خانواده رياست جمهوري برشمرد و افزود: صحبت‌هاي اين عزيزان هميشه انگيزه مضاعفي به ما مي‌داد و ما بيشتر از اين عزيزان از اين ارتباط بهره برديم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar