فارس/ عضو کميته ملي واکسن کرونا با اشاره واردات 30 ميليون دوز واکسن به کشور گفت: با ورود اين واکسن ها به کشور، تمامي افراد بالاي 50 سال واکسينه مي شوند و اين به معناي آن است که مرگ و مير تا 95 درصد کاهش خواهد يافت.

مصطفي قانعي عضو کميته ملي واکسن کرونا در برنامه سعادت آباد راديو تهران روز شنبه 9 مرداد با اشاره به آخرين جلسه روساي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي تهران اظهار داشت: وضعيت تهران مناسب نيست. در عين حال که بسياري از بيماران به صورت سرپايي مداوا مي شوند اما تخت ها در حداکثر ظرفيت کاري هستند. هنوز نمي‌توانيم بگوييم به قله موج پنجم رسيده ايم که روند نزولي آغاز شود و نه مي توانيم بگوييم اين موج هفته آينده به پايان مي رسد. کارشناسان هم تحليل دقيقي نسبت به آينده موج پنجم ندارند. وضعيت موج پنجم بسيار پيچيده است.اگر موج پنجم در تهران بر اساس الگوي سيستان و بلوچستان پيش برود بايد تا هفته آينده خاتمه يابد اما اگر مدل خاص خود را داشته باشد بايد ببينيم وضعيت چگونه پيش مي رود.

وي در پاسخ به اينکه آيا زماني براي رسيدن به قله موج پنجم پيش بيني شده يا خير؟ گفت: حدس درباره روند پيک موج پنجم بر اساس تحليل دامنه پيک‌هاي قبلي و تعداد ورودي بيمار صورت مي‌گيرد. وقتي ورودي کم مي‌شود منحني به زودي به سمت نزول مي‌رود. بر اساس بيماران ورودي مي‌توان تعداد بستري‌ها و بر مبناي تعداد بستري‌ها مي‌توان تعداد فوتي‌ها را تخمين زد.

قانعي در پاسخ به اينکه آيا ويروس دلتا، ويروس غالب در کشور است؟ خاطرنشان کرد: آنچه که مسلم است ويروس دلتا در ايران در حال گردش است. دلتا چسبنده تر است و بيماري زايي و انتقال بيشتري هم دارد و به تبع آن هرچه بيماران بستري و آي سي يويي بيشتر شود تعداد فوتي ها هم بيشتر خواهد شد.

عضو کميته ملي واکسن کرونا درخصوص واکسن هاي توليد داخل گفت: در حال حاضر هفت واکسن براي توليد داخل داريم که هنوز به مرحله باليني نرسيده اند. دو واکسن تاييد شده داريم و سه واکسن در فاز 2 قرار دارند که سيناژن و رازي طي روزهاي آتي وارد فاز 3 مي شوند و بدين ترتيب ما مي توانيم اواخر مهرماه 5 واکسن داخلي داشته باشيم. تا انتهاي سال 2021 ميلادي 11 ميليارد و 500 ميليون دوز واکسن توليد مي‌شود که 75 درصد آن را چند کشور خريداري کرده اند. پيش بيني ما اين است که مي توانيم تا 30 ميليون دوز واکسن ديگر به کشور وارد کنيم و اين رقم به معناي آن است که مي توانيم تمامي هموطنان بالاي 50 سال را واکسينه کنيم و نتيجه آن کاهش 95 درصدي مرگ و مير است  5 درصد مرگ و مير خواهيم داشت.

وي تاکيد کرد: در زمستان، توليد داخلي به حدي مي رسد که اگر روزي يک ميليون دوز واکسن هم تزريق کنيم واکسن داخلي پاسخگو خواهد بود و در آن زمان است که ديگر نگراني نخواهيم داشت. پيش بيني مي شود تا اواخر سال جاري بتوانيم به طور قابل ملاحظه اي تعداد بستري ها و تعداد فوتي ها را کاهش دهيم.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar