ايسنا/ واکسيناسيون گروه‌هاي پرخطر شغلي در حالي از اواسط مرداد آغاز شده که مقامات کارگري تاکيد دارند با توجه به آنکه بخشي از کارگران کشور در مشاغل پرخطر فعاليت مي کنند به جهت حفظ سلامت بايد در اولويت واکسيناسيون کرونا قرار گيرند.
واکسيناسيون گروه‌هاي شغلي پرخطر همچنان که پيش از اين اعلام شده بود از اواسط مردادماه آغاز شده و کار واکسيناسيون براي گروه‌هاي هدف با سرعت در حال انجام است، هرچند انتظار مي‌رود مردم بيش از پيش نسبت به رعايت پروتکل هاي بهداشتي پايبند باشند تا موج پنجم بيماري کنترل شود.
همزمان با عيد غير خم واکسيناسيون مشاغل پرخطر شامل اساتيد دانشگاه و حوزه، معلمان، کارمندان بانکها، زندانها و بخشهاي حمل و نقل ريلي، دريايي و هوايي آغاز شده و کماکان ادامه دارد.
در حال حاضر گروه‌هاي شغلي زيادي همچون خبرنگاران، کارمندان بانکها، کلانتري ها، آموزشگاهها، آرايشگاهها، نانوايي ها، استخرها، هتل ها، مهد کودکها، تالارهاي پذيرايي و باشگاههاي ورزشي جزو گروههاي شغلي پرخطر به شمار مي روند.
پيش از اين، رئيس مرکز مديريت شبکه بهداشت وزارت بهداشت اعلام کرده بود که از اواسط مرداد ماه واکسيناسيون گروه‌هاي شغلي پرخطر آغاز مي شود و درگام نخست، معلمين، مديران مدارس و اساتيد دانشگاهها واکسينه خواهند شد و پس از آن واکسيناسيون گروه‌هاي شغلي حساس ديگر آغاز مي شود.
از ماهها قبل واکسيناسيون برخي گروههاي شغلي پرخطر نظير پرسنل مراکز درماني، بيمارستانها، پرستاران و پاکبانها در دستور کار قرار گرفته بود با اين حال دبير کل کانون عالي انجمن‌هاي صنفي کارگران معتقد است کارگران مشاغل خدماتي، پرسنل  و کارکنان داروخانه ها، منشي مطبها، زائرسراها و مراکز اقامتي به دليل مراجعات و حضور مردم و سر و کار داشتن با ارباب رجوع بايد در اولويت واکسيناسيون قرار داده شوند.
وي با تاکيد بر لزوم رعايت پروتکلهاي بهداشتي و رعايت فاصله گذاري اجتماعي در محيط هاي کاري،   تداوم دورکاري در مشاغل غيرضروري را خواستار مي شود.
اين مقام کارگري در عين حال بر ضرورت حضور نمايندگان کارگري در جلسات ستاد مقابله با کرونا و بهره گيري از نظرات آنها در تصميم گيري ها تاکيد کرده و مي گويد: جاي نمايندگان کارگري در ستاد مقابله با کرونا از باب تاثير گذاري در تصميم گيري ها خالي است در حالي که اگر مي خواهيم براي جامعه کارگري تصميم‌گيري کنيم بايد آنها را در تصميمات مربوط به خودشان، کرونا، بازار کار و مسايل اقتصادي دخالت بدهيم.
ابوي مي‌گويد: در حال حاضر کارگران مشاغل پرخطر در معرض ابتلا به بيماري کرونا هستند و با توجه به هزينه هاي سنگين درمان عمدتا از پرداخت اين هزينه ناتوانند لذا لازم است در اولويت دريافت و تزريق واکسن کرونا قرار گيرند.
نايب رئيس کانون انجمن‌هاي صنفي کارگران ساختماني نيز در گفت وگوبا ايسنا از وزارت بهداشت و درمان و ستاد مقابله با کرونا خواسته تا گروه کارگران ساختماني را که ناچار به حضور در پروژه‌هاي ساختماني هستند و نمي‌توانند توقف در کار داشته باشند، در اولويت برنامه واکسيناسيون کرونا قرار بدهند.
به گفته وي کارگران ساختماني به دليل مشکلات معيشتي از يک سو و اتمام پروژه و تعهد کارفرمايان از سوي ديگر ناچارند بالاجبار سر پروژه هاي ساختماني حضور داشته باشد لذا انتظار مي رود وزارت بهداشت و ستاد مقابله با کرونا آنها را در اولويت واکسيناسيون قرار دهند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar