رکنا/ سومين اهداي عضو کرمانشاه در سال جاري مجدداً توسط يک بانو انجام شد تا از اين طريق جان دوباره‌اي به بيماران نيازمند داده شده باشد. پيش از اين نيز دو بانوي ديگر با اهداي اعضاي خود به بيماران جان بخشي کرده بودند.
مسئول بيماري‌هاي خاص و پيوند اعضا دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه در خصوص اين خبر، اظهار کرد: روز گذشته مرحومه «ژانت محمدي» متاسفانه جان خود را از دست دادند اما با موافقت خانواده اين مرحومه، اعضاي ايشان به بيماران نيازمندان اهدا عضو شد.
لازم به ذکر است که اين سومين اهداي عضو طي سال جاري در استان کرمانشاه است که هر سه آن نيز توسط بانوان صورت گرفته است.
پيش از مرحومه «ژانت محمدي»، خانم‌ها «زهرا حاجي‌علياني» و «بيتا خوزستاني» که دچار ضايعه مغزي شده بودند با موافقت خانواده‌هايشان اهداي عضو داشتند و جان تعدادي از بيماران نيازمند را نجات دادند.
در همين خصوص،کارشناس پيوند اعضاي معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکي کرمانشاه عنوان داشت: شرايط ناشي از بحران بيماري همه‌گير کرونا ، موجب توقف اعمال جراحي پيوند عضو در کشور شده و همين مساله، اهداي عضو در کرمانشاه را هم متوقف کرده است.
وي با اشاره به ۱۳ مورد اهداي عضو در سال ۹۸ در استان، گفت: متاسفانه با شيوع ويروس کرونا در سال ۹۹ اين آمار به طرز چشمگيري کاهش يافت به‌طوريکه تنها يک مورد اهدا عضو داشتيم و طي سال‌جاري هم اين نخستين اهداي عضو است که به نام زهرا حاجي‌علياني ثبت شد.
زارعي تصريح کرد: اهداي اعضاي بيماران مرگ مغزي که امکان بازگشت آن‌ها وجود ندارد، مي‌تواند به يک تا هشت نفر حياتي مجدد ببخشد، اما متأسفانه سالانه ۵ تا ۸ هزار مرگ مغزي در کشور به ثبت مي‌رسد که در ۶ هزار مورد اعضاي سالم افراد دچار مرگ مغزي زير خاک رفته و هيچ استفاده‌اي از آن‌ها نمي‌شود.


 
    

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar