باشگاه خبرنگاران/ رئيس سازمان حج و زيارت گفت: تمام زائران بايد از طريق هوايي به عراق سفر کنند اما زائران مي توانند در زمان برگشت از مرز زميني مهران استفاده کنند.
 
رشيديان رئيس سازمان حج و زيارت درباره تمهيدات به کار گرفته در راهپيمايي اربعين گفت:ما در سال گذشته راهپيمايي اربعين را نداشتيم، ولي امسال با توجه به شرايط موجود براساس مذاکراتي که با عراق انجام داده ايم، قرار شد ۶۰ هزار نفر از مردم ايران در راهپيمايي مشارکت داشته باشند و حدود ۲۰ هزار نفر از ساير کشور‌هاي اسلامي حضور داشته باشند.

وي با بيان اينکه ستاد اربعين کشور در طول سال فعاليت داشت و کار ها را براي برگزاري پياده روي اربعين هماهنگ مي کرد؛ ادامه داد: دوستان در کميته بهداشت و هلال احمر هم پيش‌بيني لازم را براي شرايط کرونايي انجام داده اند و مرتب اين اوضاع رصد مي‌شد که بتوانيم پيش‌بيني هاي لازم را براي عزت شهروندان فراهم کنيم.

رشيديان درباره ثبت نام در سامانه سماح ادامه داد: از آنجايي که موضوع اعزام زائران با ستاد حج و زيارت است، سامانه سماح هم اين ثبت نام را انجام مي‌دهد. براي حفظ سلامت زائران پيش‌بيني شده بود که زائران حتما دو دز واکسن را دريافت کرده باشند. در ثبت نام اوليه يا پيش ثبت نام اسامي افرادي که دو دز واکسن را دريافت کرده بودند از وزارت بهداشت استعلام مي‌شد.به افرادي که دو دز واکسن را دريافت کرده اند به تاييد وزارت بهداشت، اجازه ثبت نام قطعي داده مي‌شد.

رئيس سازمان حج و زيارت افزود: در مرحله اول ثبت نام از افراد انجام شد و بعد سامانه سماح براي مدتي متوقف شد تا کساني که حدود ۴۲ هزار نفر بودند و ثبت نامشان قطعي شود. حدود ۳۴ هزار نفر از افرادي ثبت نام آنها قطعي شده است در روز پنجشنبه هفته گذشته پاسپورت خو را تحويل داده اند که تاکنون حدود ۸ هزار پاسپورت به سفارت عراق تحويل شده و از اين تعداد چهار هزار و ۴۰۰ نفر از عراق ويزا گرفته اند.

وي ادامه داد: خيلي از افراد مدعي بودند که در زيارت امسال به دليل وجود تزريق دو دز واکسن افراد با سنين بالا حضور دارند درحالي که در آمار ۴۲ هزار نفري ثبت نام قطعي شده اند، بيش از ۵۲ درصد جمعيت بين ۱۸ تا ۵۰ سال هستند و ۴۸ درصد جمعيت از ۵۰ سال به بالا هستند. همچنين از اين ۴۲ هزار نفر بيش از ۱۱ هزار نفر خانم هستند و حدود ۳۱ هزار نفر آقايان را دربر‌مي‌گيرد.

رفت و برگشت سفر هوايي به عراق، از مشهد ۱ ميليون تومان گران‌تر از بقيه شهرها است

رشيديان گفت: طبق ثبت‌نامي که انجام شد ارتباطي هم که با سازمان هواپيمايي کشور صورت گرفت. از روز ۲۸ شهريور که شروع پرواز‌هاي اربعين است، توافق کرديم که براي ۶۰ هزار نفر پرواز رفت و برگشت را با قيمت پنج ميليون تومان انجام شود. هفت شرکت هواپيمايي تاکنون ثبت‌ نام کرده اند و از شش ايستگاه اين پرواز‌ها صورت مي‌گيرد. بايد در نظر گرفت که اين پرواز‌ها محدود به اين شش ايستگاه نيست و در اقدامات اوليه تهران، اهواز، اصفهان، شيراز، تبريز و مشهد جزو ايستگاه‌هاي پرواز هستند. در مشهد به دليل بعد مسافتي که دارد قيمت بليط در رفت و برگشت يک ميليون تومان بيشتر از ساير ايستگاه‌ها هزينه دارد.

رشيديان بيان کرد:تا کنون ۴۲ هزار نفر در پياده روي اربعين ثبت نام قطعي کرده اند و با سازمان هواپيمايي توافق شده قيمت بليط رفت و برگشت سفر اربعين ۵ ميليون تومان باشد فقط سفر از شهر مشهد به دليل بعد مسافت يک ميليون تومان قيمت بليط بيشتر است.

وي افزود:تمام زائران بايد از طريق هوايي سفر کنند اما زائران مي توانند در زمان برگشت از مرز زميني مهران استفاده کنند.هيچ کدام از مرز ها براي سفر زائران باز نيست.

وي درباره برگشت زائران به صورت زميني خاطرنشان کرد: زائران مي‌توانند به صورت زميني از مرز مهران برگردند. قيمت بليط يک طرفه پرواز هم  سه ميليون و ۲۰۰ هزار تومان و مشهد  چهار ميليون تومان هست.

رشيديان درباره افزايش يک ميليون توماني بليط هواپيما که در ايستگاه مشهد نسبت به ساير ايستگاه‌ها وجود دارد، گفت: معمولا در دوران پيک‌هاي مسافراتي شاهد افزايش قيمت بليط هستيم، اما براي سفر اربعين قيمت‌ها تقريباً به نصف تقليل پيدا کرده است؛ بنابراين در اين افزايش قيمت يک ميليون توماني هم تلاش شد تاجايي که ممکن است اين تقليل و کاهش قيمت صورت بگيرد. توصيه‌ام به همه زائران اين است که بليط رفت و برگشت خود را از قبل تهيه کنند و به صورت هوايي سفر کنند، چراکه به صورت زميني ممکن است مسائل و مشکلاتي در مرز‌ها به وجود بيايد.

وي به زائران توصيه کرد که مدت زمان سفر خود را کوتاه کنند و درباره افزايش تعداد ايستگاه‌هاي هوايي در شهر‌ها بيان کرد: شرکت‌هاي هواپيمايي اين ظرفيت براي افزايش تعداد ايستگاه ها پروازي دارند، اما بايد حجم رفت و برگشت مسافران با هواپيما به گونه‌اي باشد که اين ظرفيت در هواپيما‌ها به وجود بيايد؛ بنابراين اولاً بايد تعداد زائران براي سفر هوايي به حد نصاب برسد.پس از بازگشت از سفر اربعين، از زائرين تست کروناي رايگان گرفته مي شود
رشيديان درباره برگشت زائران از طريق مرز زميني گفت: فقط از ايلام و مهران امکان برگشت زائران را از طريق زميني مهيا است و براي رفت زائران هيچ‌گونه مرز زميني باز اعلام نشده است. تمامي سفر‌ها به صورت هوايي انجام مي‌شود تا مسائل بهداشتي و درماني رعايت شود. در شيوه ثبت‌نام هم به صورت اينترنتي اين امکان مهيا شد تا تجمعي صورت نگيرد؛ بنابراين خواهشمندم تا زائران هم پروتکل‌هاي بهداشتي را رعايت کنند. همچنين از زائران در هنگام بازگشت به کشور تست pcr رايگان گرفته مي‌شود تا از شيوع بيماري جلوگيري شود. اين pcr به صورت رايگان از تمامي زائران گرفته مي‌شود و اگر کسي به بيماري مبتلا شد به مراکز درماني ارجاع داده مي‌شود.

وي درباره الزام دولت عراق به دريافت دو دز واکسن توسط زائران خاطرنشان کرد: در بخشنامه دفتر نخست‌وزيري عراق به دريافت دو دز واکسن به همراه تست کرونا ۷۲ ساعت قبل از سفر اشاره شده است. براي مسائل فرهنگي و خدماتي در عراق هم پيش‌بيني شده است که حدود ۵۰۰ موکب از طرف کميته ستاد اربعين به زائران ارائه خدمت کنند.

رشيديان با بيان اينکه عمده تمرکز ما در نجف و کربلا است، بيان کرد: سازمان تبليغات اسلامي هم براي کساني که از رفتن به کربلا بازمانده اند و خواهان مشارکت در اربعين هستند، اين پيش‌بيني را انجام دادند تا در کشور اين مراسم برگزار شود.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar