ايسنا/ رئيس بخش عفوني بيمارستان مسيح دانشوري با تاکيد بر لزوم ادامه رعايت پروتکل‌هاي بهداشتي در فصل سرد سال و خطر شيوع آنفلوآنزا، گفت: سال گذشته از آنجاکه رعايت‌ نکات بهداشتي بيشتر بود و مردم بيشتر ماسک مي‌زدند، آنفلوآنزا چندان شايع نشد؛ اما اگر قرار باشد امسال ساده انگاري صورت گيرد و رعايت‌ها کاهش يابد، احتمال شيوع مجدد آنفلوآنزا هم وجود دارد.

دکتر پيام طبرسي، رئيس بخش عفوني بيمارستان مسيح دانشوري با اشاره به اينکه فعلا صحبت درباره بازگشايي مدارس زود است، گفت: بايد معلمين و دانش‌آموزان کاملا واکسينه شوند تا بتوان در اين مورد صحبت کرد.

طبرسي افزود: با توجه به اينکه والدين دانش‌آموزان هم از ابتلاي فززندان خود به کرونا ترس دارند، بدون واکسيناسيون کامل، فرزندان خود را به مدرسه نمي‌فرستند و اين بازگشايي نصفه کاره آسيب‌زا است. بازگشايي مدارس بايد زماني رخ دهد که براي همه اعتمادسازي شده باشد و والدين مطمئن باشند که اگر فرزندان خود را به مدرسه بفرستند، اتفاقي براي آنها نمي‌افتد.

وي درباره گمانه‌زني‌هايي که از زمان احتمالي بروز پيک ششم کرونا صورت مي‌گيرد، اظهار کرد: فاصله طبيعي بين پيک‌هاي کرونا حدودا ۴ تا ۶ هفته است. درصورتي که در اين ۶ هفته طلايي واکسيناسيون را تسريع کنيم با توجه به اينکه حداقل ۶۰ درصد مردم هم يک بار به کرونا مبتلا شدند اميد داريم پيک ششم مانند پيک‌هاي قبلي سخت نباشد.

طبرسي با اشاره به عبور از قله پيک پنجم، درباره علت آمار بالاي مرگ و مير، ادامه داد: ما همچنان تعداد بيماران بستري در ICU بالايي داريم و تا اين تعداد کاهش نيابد مرگ و مير هم کم نمي‌شود.

وي درباره شيوع آنفلوآنزا در فصل سرد سال و همزماني آن با کوويد۱۹، گفت: سال گذشته چون رعايت‌ نکات بهداشتي بيشتر بود و مردم بيشتر ماسک مي‌زدند خوشبختانه آنفلوآنزا چندان شايع نشد؛ اما اگر قرار باشد امسال ساده انگاري صورت گيرد و رعايت‌ها کاهش يابد، احتمال شيوع مجدد آنفلوآنزا هم وجود دارد.

او تاکيد کرد: هيچ محدوديتي براي تزريق واکسن آنفلوآنزا پس از تزريق واکسن کرونا وجود ندارد و گروه‌هاي پرخطر بايد واکسن آنفلوآنزا را تزريق کنند.

طبرسي درباره برگزاري راهپيمايي اربعين هم اظهار کرد: افراد حتما بايد دو دوز واکسن را تزريق کرده باشند و در مقصد هم نکات بهداشتي را بسيار جدي بگيرند و در بازگشت هم تست PCR آنها منفي باشد.  

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar