ايسنا/ سفرهاي جاده‌اي در هفته گذشته باز هم افزايش يافت و رکورد تازه‌اي نسبت به شهريور و حتي مرداد ماه ثبت کرد و متوسط روزانه آن به بيش از يک ميليون و ۸۰۰ هزار وسيله نقليه رسيد.

در هفته‌اي که گذشت سفرهاي مردم رکورد شکست و به بالاترين ميزان در شهريور ماه و حتي مرداد ماه رسيد. چرا که بر اساس جديدترين گزارش مرکز مديريت راه‌هاي کشور از تحليل وضعيت تردد در روزهاي ۱۹ تا ۲۵ شهريور ماه، متوسط تردد بين استاني به يک ميليون و ۸۳۱ هزار و ۲۷۹ وسيله نقليه رسيده که نسبت به مدت مشابه در هفته قبل از اين گزارش هفت درصد افزايش داشته است. البته اين آمار کاهش يک درصدي را در قياس با بازه زماني مشابه در سال گذشته نشان مي‌دهد که اين عدد هم خود رکوردي در سال جاري براي سفرهاي جاده‌اي محسوب مي‌شود چرا که به ترددهاي سال گذشته رسيده است.

در اين بازه زماني حدود هشت ميليون و ۳۱۰ هزار خودرو در محورهاي برون شهري مشاهده شدند که حدود ۵۰۰ هزار خودور بيشتر از هفته قبل از اين گزارش بوده است. در اين ميان سهم خودروهاي تهران و البرز از پلاک‌هاي غير بومي کشور بازهم سهمي بيش از ۲۰ درصد داشته و صدرنشين سفرهاي جاده‌اي بوده‌اند. پس از آن وسايل نقليه با پلاک استان‌هاي اصفهان، فارس، خراسان رضوي و مازندران در در رتبه‌هاي بعدي قرار گرفتند.

اتفاق ديگري که در هفته گذشته رخ داد اين بود که سفرهاي مردم در همه استان‌هاي کشور (به غير از کرمان) روند افزايشي نسبت به هفته قبل از آن داشت. بر اساس اين آمار ترددهاي جاده‌اي در بازه زماني ۱۹ تا ۲۵ شهريور ماه تنها در استان کرمان با کاهش يک درصدي نسبت به هفته قبل از آن (۱۲ تا ۱۸ شهريور ماه)  مواجه شده و اين آمار براي استان‌هاي مازندران، گلستان، گيلان، بوشهر و خراسان شمالي به ترتيب درصد، ۱۸ درصد، ۱۶ درصد، ۱۶ درصد، ۱۴ درصد و ۱۲ درصد نسبت به هفته گذشته بيشترين افزايش را داشته است.

بر اساس همين گزارش خوزستان، بوشهر، گلستان و کهکيلويه و بويراحمد، بيشترين افزايش تردد بين استاني را با ۲۸ درصد، ۱۸ درصد، ۱۵ درصد و ۱۴درصد رشد نسبت به همين بازه زماني در سال گذشته تجربه کرده و بيشترين کاهش تردد بين استاني نسبت به بازه زماني مشابه در سال گذشته به استان هاي سيستان و بلوچستان، کرمان، اردبيل و گيلان به ترتيب با منفي ۱۹ درصد، منفي ۱۹ درصد، منفي ۱۰ درصد و منفي ۹ درصد افت اختصاص دارد.

اين افزايش ترددها و رسيدن متوسط آن به بيش از يک ميليون ۸۰۰ هزار وسيله نقليه با روزهاي تعطيل در سال‌هاي گذشته و حتي قبل از شيوع ويروس کرونا تقريبا برابري مي‌کند در حالي در هفته گذشته روز تعطيلي در تقويم وجود نداشت.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar