تسنيم/ سد لار کمتر از ۷ درصد ظرفيت مخزن، آب دارد و اين شرايط با توجه به پيش‌بيني‌هاي سازمان هواشناسي مبني بر کم‌بارشي پاييز، شرايط خاصي را براي تأمين آب شرق تهران رقم مي‌زند که هم صرفه‌جويي مردم را مي‌طلبد و هم نياز به اتخاذ راهکار از سوي مسئولان داريم.
سد لار در سال 1361 در استان مازندران و در فاصله 75 کيلومتري از تهران و 100 کيلومتري شهر آمل احداث شده است. ذخاير آبي اين سد که يکي از 5 سد اصلي تأمين آب شرب استان تهران است، ومضعيت نامطلوبي دارد. از طرفي بارشهاي سالانه کفاف پر شدن مخزن 960 ميليون مترمکعبي اين سد را نمي‌دهد و از سوي ديگر فرار آب از کف و ديواره مخزن اين سددر طول سال ادامه دارد.
در حال حاضر فقط 67 ميليون مترمکعب آب در مخزن 960 ميليون مترمکعبي سد لار ذخيره شده است؛ به عبارتي کمتر از 7 درصد از ظرفيت مخزن اين سد، آب پشت آن ذخيره شده است.
* ذخاير سد لار نصف زمان مشابه سال قبل است
محمد شهرياري، مدير تأسيسات آبي و برق آبي شرکت آب منطقه‌اي تهران در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادي خبرگزاري تسنيم اظهار داشت: در سامانه شرق تهران سه سد داريم که سد لار در بالادست سدهاي ماملو و لتيان قرار دارد و زنجيره اين سه سد، بيش از 55 تا 60 درصد نياز آب شرب تهران را تأمين مي‌کنند.
وي افزود: با توجه به موقعيت سد لار که پاي دماوند است، هميشه شاهد ورودي بالاي آب به اين سد بوديم که متأسفانه امسال با توجه به خشکسالي رخ داده، شرايط ذخيره آب در سد لار اصلا شرايط خوبي نيست؛ درحال حاضر 67 ميليون مترمکعب موجودي مخزن سد لار است، اين حجم در مقايسه با ذخاير 135 ميليون مترمکعبي سد لار در زمان مشابه سال گذشته، 68 ميليون مترمکعب کاهش داشته و به نصف رسيده است.
* برفي براي ذوب شدن نداريم / به شرايط پمپاژ آب رسيده‌ايم
مدير تأسيسات آبي و برق آبي شرکت آب منطقه‌اي تهران تصريح کرد: ورودي آب به سد لار معمولا حاصل ذوب برف ارتفاعات است، متأسفانه امسال در سطح دماوند هيچ پوشش برفي نداريم تا ذوب برفي رخ دهد و ورودي به سد لار اضافه شود.
شهرياري با بيان اينکه "شاهد کاهش 30 درصدي ورودي آب به سد لار نسبت به زمان مشابه سال گذشته هستيم"، گفت: در سد لار معمولا به واسطه تراز مخزن و تأسيساتي که تعبيه کرديم تا از حداکثر پتانسيل آبي اين سد استفاده کنيم، معمولا در نيمه دوم مهرماه و اواخر ماه مهر به آستانه پمپاژ آب مي‌رسيديم و آب را از طريق پمپاژ به تهران و سد لتيان و تصفيه‌خانه شماره 5 ارسال مي‌کرديم؛ متأسفانه اين اتفاق امسال در نيمه دوم شهريور ماه اتفاق افتاده و الان در آستانه شروع پمپاژ هستيم و امکان انتقال ثقلي آب به سمت تهران ميسر نيست.
* وضعيت فعلي و پيش‌بيني پاييز کم بارش، نويد شرايط خوبي را در فصل پاييز ندارد
وي افزود: شرايط ذخاير آبي سد‌هاي تهران، با توجه به پيش‌بيني سازمان هواشناسي مبني بر کم‌بارشي پاييز، متأسفانه نويد شرايط خوبي را در فصل پاييز ندارد و خواهشي که از شهروندان داريم اين است که صرفه‌جويي در مصرف آب را مورد توجه قرار دهند تا با وجود کم‌آبي و محدوديت منابع آبي که داريم، بتوانيم يک تأمين آب پايدار براي تهران داشته باشيم

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar