باشگاه خبرنگاران/ انفجار در خطيرکوه با هدف برداشت شن و ماسه، زخم يک تناقض را باز کرد يک اداره اين انفجار را قانوني و يک اداره غير قانوني مي‌داند.
همه چيز از فيلم يک دقيقه‌اي شروع شد فيلمي که مي‌گويند تصادفي ضبط شده است و انفجار در  منطقه خطيرکوه در شهرستان سوادکوه را با هدف برداشت شن و ماسه و واريزه‌هاي کوهي نمايش مي‌دهد، انفجاري که علاوه بر صداي هولناکش، توده اي بزرگ از گرد و غبار را روانه آسمان و زمين کرد و فعالان محيط زيست با استناد به وجود رودخانه و گونه‌هاي گياهي و جانوري در اين منطقه از وقوع فاجعه‌اي هولناک در سوادکوه خبر دادند و از سکوت مسئولان شهرستان و استان گله کردند و انگشت اتهام را به سمت محيط زيست نشانه رفته اند اما پيگيري هاي باشگاه خبرنگاران جوان نشان از يک اختلاف در تفسير قانوني پرده برداشت.
طبيعي است نگران نباشيد
عباس عبدي معاون معدن و منابع معدني اداره کل صنعت معدن تجارت مازندران با بيان اينکه انفجار در معدن شن و ماسه سوادکوه براي استخراج مواد معدني همچون سنگ آهک، سنگ لاشه و فلوريد امري طبيعي است، گفت: معدنکاران در معدن‌هاي روباز براي پايين آوردن هزينه استخراج و بالا بردن ميزان بهره برداري از معادن اقدام به آتشباري و انفجار مي‌کنند.
او افزود: اين انفجار با درخواست بهره‌بردار اين معدن انجام گرفت و مجوز‌هاي قانوني آن توسط هيئت ناريه استان که متشکل از نمايندگان استانداري، سپاه، نيروي انتظامي، نهاد‌هاي امنيتي و نماينده اداره کل صنعت معدن تجارت مازندران است صادر شده بود.
معاون معدن و منابع معدني اداره کل صنعت معدن تجارت مازندران در واکنش به نگراني برخي فعالان محيط زيست نسبت به استخراج بي‌رويه معادن و نابودي منابع طبيعي، نيز گفت: هيچ گونه خطري منابع طبيعي و حيات وحش را تهديد نمي‌کند و اين معدن خارج از مناطق چهارگانه محيط زيست است و جزو عرصه محيط زيستي کشور محسوب نمي‌شود.
عباس عبدي با بيان اينکه تعامل دستگاه‌هاي اجرايي مرتبط با معدن مثل منابع طبيعي و محيط زيست براي توسعه ضروري است، گفت: تمامي نهاد‌هاي دولتي براي رسيدن به توسعه پايدار تلاش کنند موانع پيشرو را بردارند.
او افزود منابع ملي به شکل طبيعي در دنيا بهره برداري مي‌شود و روند احيا و بازسازي اين منابع نيز همواره جزو اولويت‌هاي مهم هر کشوري است.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar