ايسنا/ فرمانده عمليات مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با اشاره به نتايج مطالعاتي مبني بر  تزريق دو دز از واکسن هاي متفاوت و احتمال اثربخشي بيشتر، گفت: به عنوان مثال توصيه ما اين است که اگر دز دوم آسترازنکا نبود، به دليل نزديکي پلتفرم مي توان از اسپوتنيک استفاده کرد يا اينکه برکت به سينوفارم نزديک تر است و با نظر پزشک مي توان به جاي هم تزريق شوند.
دکتر عليرضا زالي درباره تزريق دو دز از واکسن هاي متفاوت و احتمال اثربخشي بيشتر، گفت: استراتژي تحت عنوان استراتژي مخلوط کردن واکسن ها در دنيا مطرح شده که بر اساس آن اگر فردي دو واکسن غيرهمگن را تزريق کند، شانس اميني زايي آن از يک واکسن دو دز بيشتر است. اين موضوع در بسياري از واکسن ها اثبات شده است. به عنوان مثال درباره واکسن فايزر و آسترازنکا اثبات شده است. 
وي افزود: در اين استراتژِي دز اول را از يک واکسن و دز دوم را از واکسن ديگري تزريق مي کنند. مطالعات اخيري که انجام شده، نشان مي دهد که اين واکسن ها که دز اول و دوم شان باهم متفاوت هستند، به مراتب اثربخش تر از واکسن هايي هستند که هر دو دز آن ها يکي است.
زالي گفت: به عنوان مثال توصيه ما اين است که اگر دز دوم آسترازنکا نبود، به دليل نزديکي پلتفرم مي توان از اسپوتنيک استفاده کرد يا اينکه برکت به سينوفارم نزديک تر است و با نظر پزشکي مي توان به جاي هم تزريق شوند.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar