ايسنا/ جانشين فرمانده نيروي انتظامي تاکيد بر لزوم تسريع در صدور احکام مجرماني که ماموران انتظامي را هدف قرار مي‌دهند، گفت: مردم خواهان آسايش و امنيت هستند؛ نيروي انتظامي اقتدار دارد که در هر صحنه مانند عقاب وارد شود اما بايد ديگر دستگاه‌ها نيز همسو باشند.

سردار قاسم رضايي در حاشيه بازديد از دستاوردهاي طرح ارتقاي امنيت اجتماعي فرماندهي انتظامي دزفول که امروز (۲۸ شهريورماه) انجام شد، در جمع خبرنگاران اظهار کرد: خوزستان به کربلاي ايران معروف است؛ اينجا خون‌هاي پاکي براي امنيت جامعه ريخته شده است. اينجا هشت سال زير بمباران و هجمه‌هاي استکباري بود.

وي با اشاره به قرار گرفتن در آستانه هفته دفاع مقدس، افزود: در آن سال‌ها رزمندگان درخشيدند. استقلال را حفظ کردند و يک وجب از خاک را از دست ندادند. خوزستان به استان لاله‌ها و استان مقاومت معروف است.

جانشين فرمانده نيروي انتظامي با بيان اينکه خوزستان بيش از ۲۳ هزار شهيد تقديم کرده است، گفت: دزفول نيز به شهر مقاومت معروف است و بيش از ۲ هزار و ۳۰۰ شهيد تقديم کرده است و اين وضعيت، مسئوليت ما را سنگين‌تر کرده است. نيروي انتظامي مجموعه قوي و مستحکمي در استان خوزستان ايجاد کرده است و اين استان، فرماندهان مقتدر و هدفمندي دارد.

وي با اشاره به صحبت‌هاي خود با متهمان و درخواست‌کنندگان، گفت: عموم اين افراد از اقدامات نيروي انتظامي تقدير کردند اما نيروي انتظامي دنبال تقدير نيست و خواستار آرامش جامعه است. هر فرد يا مجموعه‌اي هنجارشکني کند يا بخواهد امنيت جامعه را به هم بزند، وارد خط قرمز نيروي انتظامي شده است.

رضايي تصريح کرد: نخستين مشکل خوزستان وجود سلاح‌هاي غيرمجاز است زيرا اين سلاح‌ها موجب وقوع جرم‌هاي متعدد از جمله قتل‌ها و درگيري‌هاي مسلحانه و بعضا سرقت مسلحانه مي‌شود. نيروي انتظامي آمادگي جمع‌آوري سلاح‌هاي غيرمجاز را دارد.

وي گفت: مردم بدانند بر اساس قانون، تهيه و حمل و نگهداري و استفاده از سلاح غيرمجاز جرم است. استفاده از سلاح در مراسم عروسي نيز فرهنگ نيست بلکه جرم است و نيروي انتظامي مکلف به جمع‌آوري اين سلاح‌ها است. استفاده سلاح در درگيري‌ها نيز موجب رعب و وحشت و تلفات مي‌شود و در پي آن ريشه انتقام‌جويي ايجاد مي‌شود.

جانشين فرمانده نيروي انتظامي عنوان کرد: مردم بايد سلاح غيرمجاز خود را به مراجع قانوني از جمله نيروي انتظامي تحويل دهند. همچنين کساني که از داشتن سلاح غيرمجاز فردي اطلاع دارند بايد اين موضوع را به پليس ۱۱۰ اعلام کنند تا پس از بررسي با هماهنگي مراجع قضايي اين سلاح‌ها جمع‌آوري شوند.

وي با بيان اينکه جمع‌آوري سلاح‌هاي غيرمجاز به نفع همه مردم است، بيان کرد: دستگاه‌هاي ذي‌ربط بايد اطلاعات خود در اين خصوص را کامل کنند و در اختيار نيروي انتظامي قرار دهند تا از وقوع يا تکرار جرم جلوگيري شود.

رضايي با بيان اينکه ممکن است دارنده سلاح وسوسه شود و به رهگذري تيراندازي کند، عنوان کرد: برخي‌ها آن قدر جسارت‌شان بالا رفته که به گشت نيروي انتظامي تيراندازي مي‌کنند که ديديم آقاي سجاد دالمن (شهيد ناجاي دزفول) نيز اين گونه شهيد شد؛ دست اين قاتل بايد در صحنه قطع شود.

وي افزود: پس از دستگيري اين افراد، تسريع در صدور حکم و قصاص در محل، انتظار نيروي انتظامي جمهوري اسلامي است زيرا اين کار بازدانده خواهد بود.

جانشين فرمانده نيروي انتظامي جمهوري اسلامي با انتقاد از طولاني شدن روند صدور حکم فردي که به شهيد دالمن تيراندازي کرده بود، گفت: اين فرد يک هفته پس از حادثه دستگير شده است و معنا ندارد که سير مراحل اين قدر طولاني شود. چند حادثه بايد اينگونه تکرار شود؟ قابل قبول نيست يک نيروي ميداني براي برقراري امنيت گشت بزند اما به وي تيراندازي کنند و شهيد شود. يعني اين قدر جرات پيدا کرده‌اند که به مامور تيراندازي کنند.

وي بيان کرد: اين مساله موجب افزايش جرم مي‌شود. اکنون مي‌بينيم که سارقان پس از ۱۰ روز آزاد مي‌شوند و خود اعتراف مي‌کنند که اگر بار اول با آن‌ها برخورد مي‌شد اين کار را تکرار نمي‌کردند.

رضايي گفت: مردم خواهان آسايش و امنيت هستند؛ نيروي انتظامي اقتدار دارد که در هر صحنه مانند عقاب وارد شود اما بايد ديگر دستگاه‌ها نيز همسو باشند.

وي افرود: دستگاه قضايي در صدور احکام همکاري خوبي دارد اما صدور حکم مجرمان بايد تسريع يابد و هزينه جرم نيز بايد متناسب با جرم باشد.

جانشين فرمانده نيروي انتظامي گفت: اگر ظرفيت زندان‌ها مشکل دارد، جايگزين شود.

وي تصريح کرد: بعضا چنين اقداماتي موجب بي‌انگيزه شدن ماموران ميداني مي‌شود و مردم هم فکر مي‌کنند نيروي انتطامي کار نمي‌کند. نيروي انتظامي مجموعه انقلابي و خادم و مرجع مردم است و با هنجارشکنان به صورت قاطع برخورد مي‌کند.

رضايي با بيان اينکه اقدامات نيروي انتظامي خوزستان قابل تقدير است، گفت: در اين سفر با فرماندهان شوش، شوشتر، دزفول و انديمشک جلساتي خواهيم داشت و تصميمات جدي اتخاذ مي‌شود. از امروز به بعد، تحول اساسي در تحرک هدفمند ايجاد مي‌شود.

وي افزود: نيروي انتظامي خوزستان دائما فعال است و در قضيه اخير در خصوص وضعيت آب، در کنار مردم بود و در اين عرصه شهدايي تقديم کرد. مقابل کساني که مي‌خواستند از اين مساله سوءاستفاده کنند نيز ايستاد و اکنون شاهد آرامش در جامعه هستيم.

جانشين فرمانده نيروي انتظامي گفت: نيروي انتظامي محافظه‌کار نيست و مقتدر عمل مي‌کند. نيروي انتظامي با اقتدار مقابل هنجارشکنان مديريت خواهد کرد و به هيچ عنوان مماشات يا محافظه‌کاري با هنجارشکنان ندارد.

به پيج اينستاگرامي «آخرين خبر» بپيونديد
instagram.com/akharinkhabar