میزان/ در این گزارش به چند سوال اساسی در خصوص واکسن آنفلوانزا پاسخ داده شده است.

هر ساله با آغاز فصل پاییز نگرانی‌ها در مورد افزایش شیوع بیماری آنفلوانزا افزایش پیدا می‌کند و به ویژه طی دو سال گذشته به دلیل شیوع کرونا این نگرانی‌ها دو چندان شدند و متاسفانه سال گذشته علیرغم وجود این نگرانی‌ها واکسن آنفلوانزا به موقع در دسترس گروه‌های پر خطر قرار نگرفت، البته این واکسن به فاصله چند ماه به گروه‌های هدف تزریق و همچنین خوشبختانه سال گذشته به دلیل شیوع کووید ۱۹ و افزایش میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی با پاندمی بیماری آنفلوانزا مواجه نبودیم، اما امسال به دلیل انجام واکسیناسیون گسترده کرونا در کشور ممکن است میزان رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش یابد و در خصوص بیماری آنفلوانز با خطر مواجه شویم و از این رو به نظر می‌رسد توجه به مسئله واردات و تزریق این واکسن ضروری باشد.
 
واردات واکسن آنفلوانزا جزء برنامه‌های کشوری است

حسینعلی شهریاری، رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، در گفت‌وگو با میزان در پاسخ به این سوال که شما برای واردات واکسن آنفلوانزا چه برنامه‌ای دارید؟، گفت: ما در این خصوص برنامه‌ای نداریم و واردات این واکسن جزء برنامه‌های کشوری است که به وزارت بهداشت مربوط می‌شود و برای واردات واکسن آنفلوانزا پیگیری‌هایی صورت گرفته است.

بهترین واکسن کرونا برای کودکان کدام است؟
رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی ضمن اشاره به اینکه خوشبختانه سال گذشته استفاده از ماسک سبب شد تا در خصوص بیماری آنفلوانزا با مشکل چندانی مواجه نشویم، البته واکسیناسیون علیه این بیماری هم در کشور انجام شد، ادامه داد: قرار بود این واکسن در داخل کشور شود و اینکه تا کنون چه اقداماتی برای تهیه آن صورت گرفته باید با وزارت بهداشت مطرح گردد.

بهترین زمان دریافت واکسن آنفلوآنزا اواخر تابستان و حداکثر اوایل مهر ماه است

نماینده مردم سیستان‌وبلوچستان با بیان اینکه به نظر می‌رسد اگر مردم و ویژه افراد مسن پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند و ماسک بزنند، مشکلی در خصوص این بیماری پیش نیاید، اظهار کرد: البته بهتر است این واکسن تزریق شود و بهترین زمان هم برای دریافت واکسن آنفلوانزا اواخر تابستان و حداکثر اوایل مهر ماه است و  واردات آن باید در دستور کار قرار گیرد.

لزوم انجام واکسیناسیون آنفلوانزا برای گروه‌های پرخطر 

عاطفه عابدینی در گفت‌وگو با میزان در خصوص تزریق واکسن آنفلوانزا گفت: امسال هم واکسیناسیون آنفلوانزا باید دقیقا مانند سال‌های گذشته برای افرادی که در گروه‌های پرخطر قرار دارند، اشخاص بالای ۶۵ سال، بیماران مبتلا به دیابت، بیماری‌های مزمن ریوی، کلیوی، قلبی و .. انجام شود.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ضمن اشاره به اینکه سال گذشته هم نسبت به تزریق واکسن آنفلوانزا توصیه کرده بودیم، ادامه داد: خدا را شکر سال گذشته به دلیل افزایش پروتکل‌های بهداشتی برای جلوگیری از کرونا با پاندمی و اپیدمی آنفلوآنزا مواجه نبودیم، اما امسال تزریق این واکسن حتما توصیه می‌شود.

واکسن آنفلوانزا از مهر ماه در بازار دارویی ما موجود است 

این فوق تخصص ریه با بیان اینکه آنگونه که من می‌دانم مقداری از این واکسن توسط چند شرکت وارد کشور شده و از مهر ماه در بازار دارویی ما موجود است و در سطح کشور توزیع می‌شود، افزود: بهترین زمان تزریق واکسن آنفلوانزا هم اکنون یعنی از اواخر شهریور تا اوایل مهر ماه است.

آیا انجام همزمان واکسیناسیون آنفلوانزا و کرونا در کشور موجب بروز تداخل نمی‌شود؟

رییس اورژانس بیمارستان مسیح دانشوری در پاسخ به این سوال که با توجه به انجام واکسیناسیون کرونا آیا تزریق واکسن آنفلوانزا موجب بروز تداخل نمی‌شود؟، اظهار کرد: بین تزریق واکسن‌های کرونا و آنفلوانزا باید دو هفته فاصله باشد و اگر هر کدام از آن‌ها را تزریق می‌کنید، دو هفته بعد می‌توانید واکسن دیگر را دریافت کنید.

واکسن آنفلوانزا برای چه کسانی رایگان است؟

حیدر محمدی در گفت‌وگو با میزان با بیان اینکه ۸۰۰ هزار دوز واکسن آنفلوانزا وارد و تحویل معاونت بهداشتی شده است، گفت: این واکسن به صورت رایگان برای گروه‌های آسیب‌پذیر و جامعه هدف مورد نظر که معمولا زنان باردار، افراد مسن و اشخاصی در مشاغل خاص هستند، تزریق می‌شود.

قیمت واکسن آنفلوانزا چه قدر است؟

مدیرکل داروی سازمان غذا و دارو ضمن اشاره به اینکه تقرببا حدود ۴۰۰ هزار دز از این واکسن هم به صورت ۳ ظرفیتی برای فروش عمومی و با قیمت ۱۵۵ هزار تومان در داروخانه‌ها توزیع شده است، ادامه داد: الباقی نیازمان تا سقف ۲ میلیون دز  را هم از واکسن آنفلوانزا تولید داخل استفاده می‌کنیم که اولین پالت را به مقدار ۲۰۰ هزار دز به زودی به معاونت بهداشت تحویل می‌دهیم و به صورت رایگان توزیع می‌شوند.

واردات ۸۰۰ هزار دز واکسن آنفلوانزا به کشور 

وی افزود: میزان نیاز به واکسن آنفلوانزا از سوی معاونت بهداشتی یک میلیون و ۸۰۰ هزار دز اعلام شده که ۸۰۰ هزار دز وارد و تحویل معاونت بهداشتی شده و مابقی از محل تولید داخل تحویل معاونت بهداشتی خواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar