ایرنا/ سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: مدت زمان معافیت اهدای خون، وابسته به پلتفرم (ساختار) واکسن تزریقی کووید ۱۹ است.

دکتربشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون اظهار کرد: کشورهای مختلف دستورالعمل‌های متفاوتی را در ارتباط با مدت معافیت از اهدای خون و فرآورده‌های خونی پس از تزریق واکسن کوید ۱۹ دنبال می‌کنند و معمولا مدت این معافیت وابسته به پلتفرم واکسن تزریقی است.

وی ادامه داد: به عنوان مثال کشور نیوزلند برای واکسن‌های فایزر، جانسون اند جانسون و آسترازنکا معافیتی در نظر نگرفته، اما برای برخی دیگر از واکسن‌ها از جمله سینوفارم، سینوواک، نووکس، مدرنا و ... توصیه به فاصله ۲۸ روزه بین آخرین تزریق واکسن کوید ۱۹ و اهدای خون کرده است.

حاجی بیگی خاطرنشان کرد: بریتانیا هم ممنوعیت ۲۸ روزه برای دریافت‌کنندگان بر پایه پلتفرم ویروس‌های زنده ضعیف شده و ۷ روزه برای دریافت کنندگان سایر انواع واکسن‌ها برای اهدای خون و فرآورده‌های خونی پس از تزریق در نظر گرفته است.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت : FDA آمریکا (اداره مواد غذایی و دارویی ایالات متحده آمریکا) هم وقفه ۱۴ روزه را تنها برای افرادی که واکسن بر پایه ویروس زنده ضعیف‌شده دریافت کرده‌اند توصیه می‌کنند. در صورت دریافت انواع دیگر واکسن توسط  فرد نیازی به معافیت از اهدای خون نیست. صلیب سرخ هم در این زمینه از پیشنهاد FDA آمریکا پیروی می‌کند.

حاجی بیگی اعلام کرد: به صورت کلی پیشنهاد می‌شود اهدای خون پس از تزریق واکسن بر پایه ویروس زنده ضعیف‌شده (در حال حاضر هیچ واکسنی کووید ۱۹  شناخته شده‌ای از این پلتفرم استفاده نمی‌کند) حداقل ۱۴ روز و پس از تزریق با سایر واکسن ها یک هفته به تعویق بیفتد تا عوارض جانبی تزریق واکسن به خوبی رفع شود و با عوارض پس از اهدا اشتباه گرفته نشود.

سخنگوی سازمان انتقال خون گفت: در ایران معافیت اهداکنندگان خون برای افرادی که واکسن اسپوتنیک و آسترازنکا تزریق کرده‌اند، ۱۴ روز پس از تزریق است.

وی ادامه داد: واکسن هایی نظیر سینوفارم و برکت نیز منعی برای اهدای خون ندارند و این داوطلبان اهدای خون می‌توانند بعد از بهبود عوارض اولیه بعد از تزریق واکسن مانند درد عضلانی، تب و بی‌حالی خون اهدا کنند.

سخنگوی سازمان انتقال خون درباره مبتلایان به کرونا هم گفت: مبتلایان به کرونا هم یک ماه پس از بهبودی می‌توانند با مراجعه به مراکز انتقال خون سراسر کشور خون اهدا کنند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar