خراسان/ این دزد بی رحم که در همه صحنه های سرقت یک نخ سیگار بر لب داشت تاکنون به 120 فقره گوشی قاپی اعتراف کرده است.
موتورسوار سابقه داری که گوشی‌قاپی می کرد و به «افعی سیگاری» مشهور شده بود در حالی با تلاش کارآگاهان پلیس آگاهی خراسان رضوی به چنگ قانون افتاد که در پرونده‌های دیگری نیز تحت تعقیب بود.

ماجرای سرقت‌های وحشتناک «افعی سیگاری» از زنان و دختران هنگامی فاش شد که مال باختگان با مراجعه به مراکز انتظامی، از یک گوشی قاپ موتورسوار شکایت کردند. آن ها در اظهارات خود از دزدی سخن گفتند که تصویر یک افعی روی تی شرت سیاه رنگش خودنمایی می کرد. 
شاکیان همچنین مدعی بودند که گوشی قاپ موتورسوار، سیگاری بر لب داشت و خیلی خونسرد از صحنه جرم می گریخت. بنا بر گزارش خراسان، با افزایش پرونده های کیف و گوشی قاپی توسط موتورسوار تک رو، ماجرا اهمیت ویژه ای پیدا کرد و احساس امنیت در شهروندان به مخاطره افتاد. به همین دلیل، با صدور فرمانی خاص از سوی سرتیپ محمد کاظم تقوی (فرمانده انتظامی خراسان رضوی) رسیدگی ویژه به پرونده های گوشی قاپی به کارآگاهان پلیس آگاهی سپرده شد و بدین ترتیب گروهی تخصصی از کارآگاهان دایره مبارزه با جرایم خشن، حوادث گوشی قاپی های اخیر از بانوان را زیر ذره بین تحقیقات پلیسی بردند. 
کارآگاهان که فعالیت های اطلاعاتی را زیرنظر مستقیم سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده (رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی) ادامه می دادند، ابتدا به بررسی دقیق پرونده های تشکیل شده در مراکز انتظامی پرداختند و به سرنخ هایی رسیدند که  نشان می داد سارق کیف و گوشی قاپ از دزدان حرفه ای و سابقه دار است چرا که شگردهای ارتکاب جرم و خونسردی وی در صحنه های سرقت حکایت از آن داشت که او بدون نقاب و حتی ماسک به گونه ای دست به سرقت می زند که گویی بارها این اعمال را تکرار کرده است.
به همین دلیل تصاویر فرضی از متهم ترسیم شد و با مشخصاتی که مال باختگان به پلیس ارائه می دادند جست وجوها در بانک اطلاعاتی مجرمان ادامه یافت تا این که تصویری واقعی از یک جوان سابقه دار 24 ساله به دست آمد که اکنون در میان مال باختگان و شاکیان به «افعی سیگاری» مشهور شده بود. 
گزارش خراسان حاکی است، با جمع آوری این اطلاعات، تحقیقات غیرمحسوس گروه ویژه کارآگاهان به سرپرستی سرهنگ «جواد میش مست» (رئیس دایره مبارزه با جرایم خشن پلیس آگاهی) برای شناسایی مخفیگاه این دزد بی رحم آغاز شد و در مدت کوتاهی منزل قدیمی محل سکونت وی در منطقه خواجه ربیع در حالی به محاصره درآمد که تصاویری از صحنه های گوشی قاپی او در فضای مجازی نیز منتشر شده بود. براساس این گزارش، کارآگاهان پس از حدود 2 ساعت عملیات تعقیب و مراقبت و کسب مجوزهای قضایی وارد عمل شدند و این دزد سابقه دار را دستگیر کردند. در بازرسی از  مخفیگاه وی یکی از تی شرت های سیاه با نماد افعی نیز کشف شد که در صحنه های گوشی قاپی به تن داشت و در تصاویر دوربین های مدار بسته نمایان بود. با انتقال متهم به پلیس آگاهی ،  بازجویی های تخصصی از وی در حالی آغاز شد که 37 تن از مال باختگان با مراجعه به پلیس آگاهی او را شناسایی کردند.
«افعی سیگاری» در ادامه بازجویی ها تاکنون به ارتکاب 120 فقره کیف و گوشی قاپی در بولوارهای خیام، سجاد، پیروزی، وحدت، مجد، شفا، آبکوه، فکوری و ... اعتراف کرده است که در همه صحنه های سرقت یک نخ سیگار بر لب دارد.
رئیس پلیس آگاهی خراسان رضوی روز گذشته با تایید خبر دستگیری «افعی سیگاری» و در مصاحبه ای اختصاصی به خراسان گفت: بررسی های پلیس نشان داد که این جوان 24 ساله معتاد 3 سال سابقه کیفری به جرم سرقت دارد که فروردین امسال نیز دستگیر و مرداد گذشته از زندان آزاد شده است.
سرهنگ کارآگاه جواد شفیع زاده افزود: این سارق حرفه ای از سوی بازپرس شعبه 602 نیز تحت تعقیب بود و پرونده ای مفتوح هم در شعبه 119 دادگاه کیفری 2 مشهد داشت.
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به این که متهم مذکور در همه صحنه های سرقت سیگار بر لب دارد، خاطرنشان کرد: او برای گمراه کردن شهروندان و به دلیل این که هنگام ارتکاب جرم جلب توجه نکند، روی موتورسیکلت با خونسردی سیگار می کشید تا شهروندان به او مشکوک نشوند!
وی تصریح کرد: کنکاش های پلیس در گذشته این سارق معروف به «افعی سیگاری» نشان داد که او فرزند طلاق است و از 6 سالگی به دلیل جدایی پدر و مادرش از یکدیگر با ناپدری زندگی کرده است. اما از حدود 16 سالگی از آن ها جدا شده و مسیر خلاف را در پیش گرفته است.
بنا بر گزارش خراسان، تحقیقات کارآگاهان با نظارت سرهنگ مرادی (رئیس اداره مبارزه با سرقت آگاهی) درباره جرایم احتمالی دیگر این متهم در حالی ادامه دارد که او مالخران گوشی های سرقتی را نیز به پلیس معرفی کرده و ادعا دارد هرگوشی سرقتی را حدود 2 میلیون تومان به خریداران اموال سرقتی فروخته است.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar