آخرین خبر/ معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا درباره شایعه حذف تخفیف بیمه شخص ثالث خودروها با تغییر یا تعویض پلاک توضیح داد.

اخیراً شایعه‌ای در فضای مجازی مطرح شده که با تغییر پلاک خودرو، تخفیف بیمه شخص ثالث از بین می‌رود و دوباره از صفر شروع می‌شود. در همین زمینه سرهنگ عین‌الله جهانی، معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا گفت: خبر حذف تخفیف بیمه شخص ثالث خودروها با تغییر یا تعویض پلاک، کذب محض است. طبق قانون پلاک‌هایی که بیش از یک سال استفاده نشود، با حفظ سوابق به نفر دیگری منتقل می‌شود.

او افزود: طبق قانون فردی که چندین پلاک فک‌شده داشته باشد، این پلاک‌ها به صورت تفکیک‌شده و آزاد در اختیار مراکز تعویض پلاک ما هستند و اگر زیر یک سال باشد پلاک متعلق به وی در مرکز شماره‌گذاری یا تعویض پلاک، به خودروی وی اختصاص پیدا می‌کند، اما بالای یک سال ممکن است پلاک دیگری تخصیص یابد. ناگفته نماند صرفا در مراکز شماره‌گذاری مستقر در کارخانه پلاک جدید به خودرو نصب می‌شود تا در تحویل خودروها به مشتریان تسریع شود و هیچ وقفه‌ای رخ ندهد.

سرهنگ جهانی بیان کرد: تخفیف ندادن خسارت در بیمه‌نامه شخص ثالث متعلق به مالک وسیله نقلیه (صاحب پلاک انتظامی وسیله نقلیه) است و بر اساس مقررات بیمه شخص ثالث، مالکان وسایل نقلیه موتوری زمینی می‌توانند سابقه تخفیف ندادن خسارت بیمه‌نامه شخص ثالث پلاک قبلی خود را همزمان با انتقال مالکیت یا هر زمان پس از آن به وسیله نقلیه دیگر از همان نوع (مثلا سواری به سواری) که متعلق به خود، همسر، والدین و یا اولاد بلاواسطه آنها باشد انتقال دهند.

معاون اجتماعی و فرهنگ ترافیک پلیس راهور ناجا افزود: با توجه به این‌که سابقه پلاک‌ها و تخفیفات بیمه‌نامه‌های شخص ثالث برای مدت نامحدود به ترتیب در بانک‌های اطلاعاتی راهور و بیمه (شرکت‌های بیمه و بیمه مرکزی) محفوظ است، با واگذاری پلاک‌های قدیمی به دیگری به هیچ عنوان سوابق رانندگی و بیمه‌ای از جمله تخفیفات عدم خسارت مالک قبلی پلاک از بین نخواهد رفت و افراد با توجه به سوابق بیمه‌ای خود از مزایای تخفیفات بهره‌مند می‌شوند.

او گفت: هیچ سوءاستفاده و هماهنگی بین پلیس و شرکت بیمه در خصوص حذف تخفیفات وجود ندارد و این خبر صرفاً یک نوع تشویش اذهان عمومی است و ما طبق قانون علیه افرادی که اقدام به انتشار چنین شایعات و اتهاماتی می‌کنند، شکایت خواهیم کرد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar