ایسنا/ رییس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با بیان اینکه هیچ تفاوتی میان انواع واکسن های کرونا نیست، گفت: طبق بررسی های صورت گرفته واکسن ایرانی کمترین عارضه را در میان سایر واکسن‌ها داشته است.

محمد مهدی گویا با بیان پنج رکن اساسی برای کنترل کرونا مطرح است، گفت: اولین رکن بحث رعایت پروتکل های بهداشتی از جمله زدن ماسک و رعایت فاصله اجتماعی است که باید برخوردهای سخت گیرانه ای در این زمینه اعمال شود.

وی افزود: در گام بعدی باید بیماران حتی الامکان در سیستم سرپایی مداوا شده و باید تعداد انجام تست در این مراکز و مراکز بهداشتی افزایش یابد.

گویا گفت: در مرحله بعد باید بیماران کمتری بستری شوند تا آنهایی که واقعا نیازمند درمان هستند، بستری شوند.

وی افزود: در مرحله بعد تعداد بیماران بخش های ویژه و اتصال به دستگاه تنفس مصنوعی کاهش یابد، چرا که بیمارانی که به دستگاه تنفس مصنوعی وصل می شوند عملا تا ۵۰ درصد شانس زندگی دارند.

گویا تاکید کرد: در مرحله پایانی هم باید از فوت بیماران پیشگیری کنیم که یکی از راهکارهای موثر در این زمینه بحث واکسیناسیون است.

گویا با تاکید بر اینکه واکسن های کرونا با یکدیگر تفاوتی ندارند، گفت: من سیاسی حرف نمی زنم و از منظر بهداشتی صحبت می کنم و اعلام می کنم که طبق تحقیقات و بررسی های ما در حال حاضر واکسن ایرانی( برکت) کمترین عارضه را در میان انواع واکسن ها داشته است.

وی افزود: این حقیقتی است که وجود دارد و نباید اجازه دهیم افرادی با ایجاد شایعه تزریق واکسن ایرانی را زیر سوال ببرند.

گویا گفت: در خصوص تزریق سایز واکسن ها هم نباید اجازه تولید شایعه را داد، چرا که عدم تزریق واکسن به نوعی بازی با جان مردم است.

این مسئول افزود: در حال حاضر واکسن تنها راهکار موثر جهت کاهش مرگ و میر ناشی از کروناست و نباید اجازه دهیم برخی با تولید شایعه در خصوص واکسن با جان و زندگی مردم بازی کنند.

وی در ادامه به اجرای طرح شهید سلیمانی هم اشاره کرد و افزود: اجرای طرح شهید سلیمانی توانست یکی از مهمترین نقاط ضعف کنترل کرونا در کشور را تا حد زیادی پوشش داده و برطرف کند.

وی افزود: در این طرح ۱۶ میلیون نفر به همراه خانواده و اطرافیانشان بررسی شده و پیگیری برای روند درمانشان صورت گرفت.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar