صدا و سیما/ استاندار خبر از محدودیت‌های جدید در صورت بروز وضعیت اضطرار آلودگی هوا در این استان خبر داد.

محسن منصوری در حاشیه ششمین جلسه کارگروه شرایط اضطرار آلودگی هوا افزود : بنا بود محدودیت هایی را اعمال کنیم اما خوشبختانه بخاطر بارندگی و وزش ‌باد، شاخص آلودگی هوا به ۸۰ تقلیل پیدا کرد که قابل قبول است و فعلا نیاز به محدودیت نداریم.

وی با بیان اینکه در شاخص بالای ۱۰۰ که شرایط ناسالم برای گروه های حساس است محدودیت ها اعمال می شود گفت : در صورت تشدید آلایندگی ممنوعیت تردد خودروهای گازوئیلی اجرا می‌شود . ضمن اینکه پلیس راهور باید به جلوگیری از تردد موتورسیکلت‌ها و خودروهای دودزا و فاقد معاینه فنی اقدام کند.

استاندار تهران با بیان اینکه شهرداری تهران نیز باید به کاهش فعالیت‌های عمرانی تشدید کننده آلودگی هوا اقدام کند گفت : اداره کل حفاظت محیط زیست تهران نیز باید به تداوم پایش ویژه، شناسایی منابع آلاینده اعلام هشدار و اخطار دهد.

منصوری گفت : شهرداری تهران باید به جلوگیری از روشن ماندن اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌ها در پایانه‌های مسافربری اقدام کند و پایگاه های سیار فوریت‌های پزشکی اعم از اورژانس و هلال احمر در مناطق پرتردد شهر و براساس بالا بودن شاخص آلودگی هوا نیز جانمایی شود.

وی درباره راهکارهای بلندمدت برای حل آلودگی هوا افزود : قانون تکلیف دستگاه‌های مختلف نسبت به حل آلودگی هوا را مشخص کرده است ضمن اینکه آیین نامه های مختلفی برای شرایط اضطرار مشخص شده که برخی از دستگاه‌ها کم‌کاری دارند از اینرو وظیفه استانداری ایجاد ارتباط و تعامل سازنده و نظارت بر این مجموعه‌ها است.

استاندار تهران درباره ممانعت استفاده از سوخت مازوت گفت : کشور با کمبود منابع گاز مواجه است و قطع گاز برخی واحدها مثل سیمان وضعیت تولید را با مشکل مواجه می‌کند از جمله کارخانه سیمان تهران که تلاش می شود گاز به آنها برسد و اگر محدودیت اتفاق بیفتد باید مدیریت کرد و در صورت نیاز سوخت مایع را برای آنها تهیه می‌کنیم.

منصوری افزود : در اطراف تهران حتی به قیمت تعطیلی صنایع اجازه مازوت‌سوزی را نمی دهیم و بین محیط زیست و صنعت به نفع محیط زیست رأی می دهیم .

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar