ایسنا/ رئیس پلیس پایتخت گفت: شهرک ۱۰ هزار نفری به همراه مراکزی در آن مثل مرکز تفریحی و سرگرمی و ورزشی و... راه اندازی می‌شود تا افراد درگیر اعتیاد آرام آرام به جامعه و کار و زندگی بازگردند.

سردار حسین رحیمی که برای پیگیری مصوبات بازدید رئیس جمهوری به مرکز نگهداری و درمان و کاهش آسیب های ماده ۱۶ سروش رفته بود،  با اشاره به اقدامات انجام شده برای تجهیز مرکز نگهداری و کاهش آسیب های ماده ۱۶ سروش بیان کرد: اقدامات لازم برای ایجاد شهر سلامت شروع شده و ما طرح کامل و هادی آن را ارائه داده‌ایم.

وی اظهار کرد: این پیشرفت با حداقل امکانات قابل توجه است. ارگان‌هایی مانند شهرداری و بهزیستی که در حوزه آسیب های اجتماعی دستی بر آتش دارند هم باید پای کار آیند. در حالی که بعضا در مسیرهایی اعتبارات حوزه های آسیب های اجتماعی هزینه می‌شود که هیچ آثار و برکاتی ندارد.

رحیمی ادامه داد: در مرکز سروش هیچ قرص و شربتی دارویی نظیر متادون در فرآیند درمان به معتادان داده نمی‌شود و تلاش شده تا به مددجویان این مرکز شغل و حرفه آموخته شود. اکثر قریب به اتفاق خانواده این مددجویان آنها را طرد و ترک کرده اند و حدود ۵۰ تا ۶۰ فرد در اینجا فاقد هویت هستند که باید گام هایی برای اتصال این افراد به خانواده‌هایشان برداشته شود.

رئیس پلیس پایتخت با بیان اینکه در نهایت تمام مددجویان این مرکز را تحویل خانواده خواهیم داد، افزود: با حداقل امکانات طی حدود دو سال گام های خوبی برداشته شده است. طی جلسه‌ای برای رئیس جمهوری، وزیر کشور و حتی شهردار هزینه‌های لازم برای تکامل پروژه این مرکز را توضیح داده‌ایم.

رئیس پلیس پایتخت با انتقاد از شرایط فعلی بازپروری معتادان تصریح کرد: ما به فرایندهای بازپروری و اقداماتی که الان در بسیاری از مراکز بازپروری اتفاق می‌افتد منتقد هستیم و باید اینها را اصلاح کنیم.  

ایجاد ۳۰ خانه مهر در کنار مرکز سروش

رئیس پلیس پایتخت در بخش دیگر برنامه نیز از خانه‌های مهری که در کنار این مرکز در حال ساخت است بازدید و اظهار کرد: اقداماتی را انجام داده‌ایم تا با کمک یکی از خیرین ۳۰ خانه مهر در کنار مرکز سروش درست کنیم تا اینگونه ارتباط بین معتاد و خانواده برقرار شود و در ادامه کار نیز بحث مراکز ورزشی را به عنوان شهر سلامت در کنار خانه های مهر خواهیم داشت که در کنار این خانه‌ها درست خواهند شد.

رحیمی با بیان اینکه خانه‌های مهر با مرکز سروش کاملا فاصله دارد و در حال حاضر تعداد این خانه‌ها ۳۲ سوئیت است، ادامه داد: در ادامه کار نیز بحث مراکز ورزشی را خواهیم داشت که کنار خانه‌های مهر درست می‌شوند.

وی با بیان اینکه از روز نخست راه اندازی مرکز سروش تلاش بر پیاده سازی بازپروری انجام شده است، یادآور شد: بخشی از مشغولیت ذهنی روزانه‌ام این مرکز است و مرتبا پیگیر آن هستم. اینجا با جان و دل و فارغ از مسئولیت اداری کار می‌کنیم اما با عشق تمام و توکل به خدا اقدامات را دنبال می‌کنیم تا حتی شده سلامت را به یک نفر بازگردانیم.

رئیس پلیس پایتخت از گلخانه پرورش گل و گیاه، کارگاه آهنگری، کارگاه صافکاری و نقاشی و کارگاه خیاطی و حسینیه این مرکز نیز بازدید کرد و گفت: در حال حاضر حدود ۸ تا ۹ شغل در این مرکز  آموزش می‌دهیم. خیلی از این مددجویان اینجا این کارها را بلد نبودند و اینجا آموزش دیدند و مشغول به کار شدند. از همه کسانی که علاقمند به انسان‌ها و به ویژه آسیب دیدگاه  هستند درخواست می‌کنیم به این مرکز کمک کنند.  این مرکز با رعایت تمام استانداردها و رعایت درست فرآیند های لازم برای بازگشت فرد به زندگی و نجات از اعتیاد خانمان سوز به خانواده ایجاد شده و تا به جامعه باز گردد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar