نماد آخرین خبر

سازمان نوسازی پایتخت: تهران 4500 هکتار بافت فرسوده دارد

منبع
فارس
بروزرسانی
سازمان نوسازی پایتخت: تهران 4500 هکتار بافت فرسوده دارد

فارس/ همکاری مشترک سازمان مدیریت بحران و سازمان نوسازی به منظور کاهش خطر در تهران آغاز شد.

در این جلسه بر لزوم تشکیل کارگروه مشترک بین دو سازمان، تطبیق مرزهای بافت فرسوده بر اساس شاخص‌های تهران ، ارسال طرح ایمنی بازار و تکالیف زمین مانده در این خصوص ، رفع موانع اداری آن  و پیگیری این موارد در قالب فعالیت کارگروه‌ها تاکید و مصوب شد.
انجام پویش تبلیغاتی افزایش ظرفیت‌های نوسازی بافت‌های فرسوده و اطلاع‌رسانی همگانی در این خصوص، بازنگری دستور‌العمل بهسازی لرزه‌ای ساختمان، پیگیری رسمیت یافتن پروانه مقاوم‌سازی و بهسازی، تدوین ضوابط، کدنویسی و تهیه طرح‌های جدید با رویکرد کاهش خطر، تلاش برای حفظ باند پروازی در دوشان تپه به منظور استفاده در شرایط اضطراری، همکاری در خصوص جانمایی 5 قطب امدادی در شهر تهران و تلاش برای حضور نمایندگان سازمان‌  در کمیته‌های فنی و کمیسیون ماده 5  از دیگر مصوبات این جلسه بود.
بنابراین گزارش،  علی نصیری سرپرست سازمان پیشگیری و مدیریت بحران شهر تهران، در این جلسه با اشاره به فعالیت‌های مشترک  دو سازمان گفت: یکی از موضوعات مهم برای ما اجرای طرح قطب‌های پنج‌گانه فرماندهی و آمادگی است. بر اساس دستورالعمل استان‌های معین هر یک از استان‌های کشور، معین یکی از مناطق شهرداری تهران می‌شوند. بر مبنای این طرح شهر تهران به پنج پهنه تقسیم شده است که این پهنه‌ها شامل پهنه شمال غرب، شمال شرق، جنوب غرب و جنوب شرق و جنوب می‌شوند.
وی افزود : مستقل از این که این پهنه‌بندی درست است یا تغییراتی لازم دارد ، بر مبنای این پنج پهنه ، ما تهران را به پنج قسمت تقسیم می‌کنیم که تحت عنوان مدیریت قطبی یا پهنه‌ای نامگذاری می‌شود. این روش در دنیا نیز تایید شده است و از آن به عنوان  فرماندهی منطقه‌ای یاد می‌شود.
وی با اشاره به این که  در قالب اجرای پهنه‌بندی مورد نظر مدیریت در مواقع اضطراری آسانتر و منظم‌تر و منضبط‌تر می‌شود ، به تشریح ویژگی‌ها و امکانات هر یک از این قسمت‌ها پرداخت و گفت: بر مبنای طرح یاد شده با تجمیع امکانات سازمان‌هایی چون آتش‌نشانی، هلال احمر و حوزه سلامت قسمت عملیاتی کار، فعال می‌شود. در نتیجه در چنین پهنه‌هایی شاهد ترکیبی از فضاهایی با امکاناتی چون بیمارستان صحرایی، سکوهای اضطراری برای نصب چادر، ماشین‌آلات آتش‌نشانی، انبار تجهیزات هلال احمر، پد بالگرد و باند فرودگاهی در مکان‌هایی چون قلعه‌مرغی و دوشان تپه خواهیم بود.
وی افزود: باید املاکی را شناسایی کرد و نقاطی از قبل مشخص شده باشد که به تناسب نیاز مردم چادر و سایر اقلام امدادی ذخیره شده باشد تا مردم  در زمان وقوع بحران بتوانند از این امکانات استفاده کنند.
کاوه حاجی علی اکبری مدیرعامل سازمان نوسازی شهر تهران نیز در این نشست مشترک گفت: کار ما این است که در شرایط بحران، کار شما را کمتر کنیم و تا جایی که امکان دارد با تدوین مجموعه‌ای از سیاست‌ها در زمینه بازسازی و نوسازی آسیب‌های مالی و جانی را به حداقل برسانیم.
وی افزود: این کار را با مجموعه متنوعی از سیاست‌ها پیش می بریم. یکی از سیاست‌های ما موضوع نوسازی مسکن است. امروز در شهر تهران 4500 هکتار بافت فرسوده مصوب داریم. بافت فرسوده هم با هدف پیشگیری از آسیب در هنگام وقوع زلزله تعریف شده است.یعنی وقتی به تعریف اولیه‌ آن در سال 85 برمی‌گردیم، مشخص شده محدوده‌هایی که بیشترین احتمال آسیب‌پذیری در مقابل مخاطرات طبیعی  چون زلزله را داشتند، به عنوان بافت فرسوده تعیین شده‌اند. این محدوده 3268 هکتار بود که با اصلاحیه صورت گرفته این بافت الان 4500 هکتار است.
وی یادآور شد: حدود 95 درصد از این محدوده ها در مناطق 7 تا 20 قرار دارد. یعنی ما اگر یک خط فرضی از خیابان شریعتی ترسیم کنیم که تا میدان انقلاب و بعد به میدان آزادی می‌رسد و ادامه پیدا می کند، 95 درصد بافت فرسوده ما پایین این خط قرار می‌گیرد.
وی با اشاره به تعاریف کنونی از بافت فرسوده خاطرنشان کرد: بافت‌های فرسوده، بافت‌هایی هستند که 50 درصد پلاک‌های آنها طبق آیین‌نامه 2800 از دوام حداقلی برخوردار نیستند و به عنوان ساختمان‌های کم‌دوام شناخته می‌شوند. عرض معابر این بافت‌ها معمولا کمتر از 6 متر است و تراکم جمعیتی آن نیز  حدود سه برابر متوسط شهر است. به عبارتی تراکم جمعیتی تهران حدود 130 نفر در هکتار است که در بافت فرسوده به حدود 400 نفر در هکتار می‌رسد.
وی با بیان این که سیاست‌های نوسازی شهرداری تهران از نیمه دوم دهه 80 شروع شد، افزود: تا به امروز از حدود 280 هزار پلاکی که در بافت‌های فرسوده تهران وجود دارد، 100 هزار پلاک نوسازی شده‌اند. با این حال هنوز 180 هزار پلاک کم دوام در بافت فرسوده پایتخت داریم که با احتساب کل تهران، این تعداد به حدود 260 هزار پلاک کم دوام و ناپایدار می‌رسد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar