نماد آخرین خبر
  1. برگزیده
جامعه و حوادث

توضیحات دادگستری گلستان درخصوص قصاص یک نظامی پس از 20 سال

منبع
ايسنا
بروزرسانی
توضیحات دادگستری گلستان درخصوص قصاص یک نظامی پس از 20 سال

ایسنا/ رییس کل دادگستری گلستان مشروح اجرای یک حکم در گنبدکاووس را از وقوع قتل تا حکم قصاص را تشریح کرد.

در پی درج خبری درباره اجرای حکم قصاص یک محکوم در زندان گنبدکاووس، رئیس کل دادگستری گلستان در این باره به خبرنگاران، گفت: محکوم به قصاص، سال ۱۳۸۱ در پی اختلافات شخصی قبلی در جریان یک مشاجره لفظی و در زمانی غیر از ساعات ماموریت، با شلیک گلوله، یک نفر را به قتل رساند.

حیدر آسیابی افزود: همان سال و بلافاصله پس از وقوع قتل، پرونده تشکیل و پس از احراز بزهکاری، براساس اقرار متهم و سایر تحقیقات معمول و نظر کارشناسی و با توجه به این که محل خدمت این فرد شهرستان گنبدکاووس بود اما قتل در شهرستان رامیان و زمانی که قاتل برای سرزدن به خانواده پدری اش رفته بود، رخ داد، ادعای قاتل مبنی بر دفاع مشروع و درگیری با اشرار در دادگاه رد شد و با درخواست اولیای دم، حکم قصاص نفس صادر شد.

وی ادامه داد: پس از صدور رای، پرونده برای انجام تشریفات قانونی به دیوان عالی کشور فرستاده شد و با بررسی دوباره قضات دیوان، رای قصاص تأیید و برای اجرا به گلستان ابلاغ شد.

رئیس کل دادگستری استان گلستان تصریح کرد: این پرونده چندین نوبت در راستای اعمال مواد ۴۷۴ و ۴۷۷ قانون آیین دادرسی کیفری، در قالب اعاده دادرسی یعنی رسیدگی دوباره، در شعب دیوانعالی کشور و معاونت قضایی قوه قضائیه مورد بررسی قرار گرفت، که باز هم، رای قصاص تأیید شد.

آسیابی افزود: با تائید نهایی رای در دیوان عالی کشور، مانند روال همه پرونده‌های قصاص، پیش از اجرای حکم رئیس کل دادگستری گلستان، دادستان مرکز استان و ریش سفیدان و بزرگان منطقه بارها با اولیای دم برای بخشش دیدار کردند اما مادر مقتول به هیچ عنوان حاضر به گذشت نشد و حکم قصاص به درخواست اولیای دم، صبح امروز اجرا شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar

اخبار بیشتر درباره

اخبار بیشتر درباره