تسنیم/ سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان از کشف و ضبط سکه زرین "ژولیوس سزار" و چند شیء تاریخی ۲ هزار و ۱۰۰ ساله متعلق به دوران سلوکی ـ اشکانی از سوداگران اشیای فرهنگی در دزفول خبر داد.

غلام‌رضا سلمانپور‌  اظهار داشت: سکه زرین "ژولیوس سزار" و چند شیء تاریخی 2 هزار و 100 ساله متعلق به دوران سلوکی ـ اشکانی از سوداگران اشیای فرهنگی در دزفول کشف و ضبط شد.
وی افزود: به‌دنبال کشف و ضبط چند قطعه اثر تاریخی از سوداگران آثار فرهنگی در دزفول و تشکیل پرونده قضایی، این اشیاء توقیفی پس از بررسی توسط کارشناسان واجد ارزش تاریخی و دارای اصالت تشخیص داده شدند.
وی ادامه داد: این آثار شامل یک قطعه سکه زرین روم باستان منسوب به "ژولیوس سزار" ، یک قطعه سکه مفرغین درهم الیمایی و قطعات یک ظرف مرمرین هستند که همه این اشیاء دارای اصالت تاریخی بوده و متعلق به دوران سلوکی ـ اشکانی هستند.
سرپرست معاونت میراث‌فرهنگی خوزستان افزود: اشیاء کشف شده پس از اعلام نظر کارشناسی به امین اموال تاریخی خوزستان تحویل و به‌زودی در فهرست آثار فرهنگی ـ تاریخی ثبت می‌شوند.
وی گفت: این آثار به زودی و پس از آسیب‌شناسی و مرمت در یکی از موزه‌های خوزستان به نمایش گذاشته می‌شوند.
براساس ماده 562 قانون مجازات اسلامی، هرگونه حفاری و کاوش بدون مجوز به قصد به‌دست آوردن اموال تاریخی، فرهنگی ممنوع است و متهمان به 6 ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شوند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar