تسنیم/ تعطیلات متوالی مدارس در سال تحصیلی جاری می‌تواند دانش‌آموزان را با اُفت یادگیری مواجه سازد، راهکارهای وزارت آموزش و پرورش برای جبران تعطیلی مدارس چیست؟

از اول بهمن، جریان آموزش حضوری مجدد آغاز شد و به گفته مسئولان آموزش و پرورش تا پایان سال تحصیلی جاری ادامه خواهد داشت. با این وجود جبران روزهای از دست رفته به منظور جلوگیری از اُفت تحصیلی دانش‌آموزان یک ضرورت و جزو حقوق دانش‌آموزان است که نمی‌توان از کنار آن به سادگی گذشت؛ بی‌توجهی به این ضرورت طی سال‌های آینده به شکل اٌفت تحصیلی پنهان دامنگیر دانش‌آموزان خواهد شد.

وزارت آموزش و پرورش درباره برگزاری کلاس‌های جبرانی تعطیلات اخیر برای دانش‌آموزان گفته است: در راستای جبران اُفت آموزشی در حوزه‌های یادگیری و تربیتی طرح‌های متعددی مطرح شده و استفاده از ظرفیت گروه‌های مردمی و جهادی، معلمان داوطلب به عنوان نذر آموزشی و حضور خیرین به این منظور در اختیار مدارس بوده اما پیشنهاد وزارت آموزش و پرورش استفاده از تجربیات روزهای پنجشنبه و نوبت بعد از ظهر است که در صورت تأمین اعتبار از سوی سازمان برنامه و بودجه به‌زودی برنامه‌ریزی و اجرا خواهد شد شد.

البته با توجه به نقایص و کاستی‌های آموزش در فضای مجازی که طی 26 ماه شیوع بیماری کرونا صورت پذیرفت و نگرانی از کفایت دسترسی‌ها به ابزارهای کارآمد در تحقق اهداف این شیوه آموزشی به‌ویژه در مناطق کمتر برخوردار باعث ایجاد فاصله آموزشی و افت تحصیلی آشکار و پنهان و نیز مانع رشد اجتماعی و تربیت دانش‌آموزان شد.

همچنین بر اساس بررسی‌های انجام شده در خصوص عملکرد تحصیلی دانش‌آموزان در طول دو سال تحصیلی 1398-1399 و 1399-1400 و مقایسه آن با دوران قبل از شیوع بیماری در برخی موارد تورم غیرمنطقی میانگین نمرات دانش‌آموزان مشاهده می‌شود.

البته با حمایت رئیس‌جمهور و برنامه‌ریزی وزارت آموزش و پرورش از 14 فرودین 1401 کلاس‌های حضوری در مدارس کشور برگزار شد اما جبران کاستی‌های یادگیری و ضعف علمی دانش‌آموزان امری بسیار دشوار است، همچنین وزارت آموزش و پرورش در راستای تحقق عدالت آموزشی و تربیتی و با هدف بهبود و تکمیل فرایند آموزش، جبران نارسایی‌ها و کاستی‌های آموزشی و تعمیق یادگیری دانش آموزان طرح تعمیق و تثبیت یادگیری و جبران اُفت تحصیلی دانش‌آموزان دوره‌های ابتدایی، اول متوسطه و دوم متوسطه را در تابستان 1401 با مصوبه ستاد ملی کرونا برای حدود 20 درصد از دانش‌آموزان که بیشترین اُفت تحصیلی را داشتند اجرا کرد.

همچنین سال تحصیلی 1401-1402 با وجود مشکلات و محدودیت‌ها به صورت حضوری آغاز شد اما در برخی از کلانشهرها به دلیل افزایش شاخص آلودگی هوا و مصوبه دولت در سال 1397 آموزش‌ها در چند روز غیر حضوری شد که این رویه با توجه به مشکلاتی که برای تعلیم و تربیت دانش‌آموزان ایجاد می‌کند مورد تایید آموزش و پرورش نبوده و تاکید شده است که تعطیلی مدارس به هر دلیلی آخرین راهکار در حل مسائل و مشکلات باشد.

در تعطیلی‌های اخیر به دلیل پیشگیری از عقب‌ماندگی آموزشی بیشتر، آموزش تعطیل نبوده و آموزش به صورت غیرحضوری و در شبکه شاد انجام شده است اما وزارت آموزش و پرورش با تعطیلی‌های اخیر مدارس مخالف بوده و مطابق اعلام وزیر آموزش و پرورش، مدارس باید آخرین جایی باشد که تعطیل می‌شود و دیگر جز در موارد استثنا مدارس تعطیل نخواهد شد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar