آخرین خبر/ زمین‌لرزه‌ای به قدرت 7.8 ریشتر در مرکز ترکیه، بخش‌های زیادی از منطقه غرب آسیا و شرق مدیترانه را به لرزه درآورد. شمار کشته ها و مجروحان نیز رو به افزایش است. گفته میشود شمار فوتی های زمین لرزه ترکیه و سوریه از 8 هزار نفر عبور کرده است.

* شمار جان‌باختگان زلزله در سوریه نیز به ۲ هزار و ۳۷۰ نفر و تعداد زخمی‌ها به ۲ هزار و ۵۵۴ تن رسیده است.

* شمار جانباختگان زمین‌لرزه در ترکیه به ۶۲۳۴ نفر و تعداد مجروحان به ۳۷۰۱۱ نفر رسید.

*بر اساس آخرین آمارهای منتشر شده، شمار جانباختگان زلزله ترکیه و سوریه از مرز۶ هزار نفر عبور کرد و به ۶هزار و ۳۲۶ نفر رسید. در این زلزله ۷.۸ ریشتری که دیروز منطقه جنوبی ترکیه و شمالی سوریه را به لرزه در آورد بیش از ۳۰هزار نفر نیز زخمی شدند. دولت ترکیه اعلام کرد که شمار جانباختگان زلزله در  این کشور به ۴هزار و ۵۴۴ نفر و زخمی ها به ۲۶هزار و ۷۵۳ نفر افزایش یافت. شمار جانباختگان زلزله در سوریه نیز به هزار و ۷۸۲ نفر افزایش یافت.

*مرکز مقابله با حوادث غیر مترقبه ترکیه (آفاد) شمار قربانیان زلزله‌های روز گذشته (دوشنبه) را ۴۵۴۴ نفر و تعداد مصدومان را ۲۶ هزار و ۷۲۱ نفر اعلام کرد.

* به گزارش آسوشیتدپرس، تعداد تلفات زلزله ترکیه و سوریه از 6000 تن گذشت.

*شبکه خبری سی ان ان در گزارشی تازه اعلام کرد که شمار جان‌باختگان زلزله ۷.۸ ریشتری دوشنبه تاکنون در سوریه به بیش از ۱۷۱۲ نفر رسیده است.

*خبرگزاری رسمی سوریه اعلام کرد که دومین هواپیمای حامل کمک های انسانی ایران به آسیب دیدگان زلزله، وارد فرودگاه لاذقیه شد.

*«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه، عصر امروز (سه‌شنبه)، از افزایش شمار جانباختگان زلزله این کشور خبر داد.
اردوغان در اظهاراتی که از شبکه‌های تلویزیونی ترکیه پخش شد، اعلام کرد: «شمار کشته‌شدگان زلزله ترکیه به ۳۵۴۹ نفر و تعداد مجروحان به ۲۲۱۶۸ نفر رسیده است.»

*رئیس‌جمهور ترکیه به مدت ۳ ماه در مناطق زلزله‌زده این کشور وضعیت فوق‌العاده اعلام کرد.

*مدیریت مرکز حوادث اضطراری ترکیه (آفاد) در تازه‌ترین به‌روزرسانی آمار قربانیان زلزله مهیب روز دوشنبه اعلام کرد: تعداد جان‌باختگان زلزله به ۳۴۳۲ نفر و افراد مصدوم به ۲۱۱۰۳ نفر افزایش یافته است.

*معاون اول رئیس جمهوری ترکیه شمار جانباختگان زلزله سحرگاه دیروز در مناطق جنوبی این کشور را سه هزار و ۴۱۹ نفر اعلام کرد و از ادامه تلاش برای نجات مصدومان زیر آوار خبر داد.

*قربانیان زلزله سوریه به ۲۳۰۰ نفر افزایش یافت.

* سازمان ملل اعلام کرد که زمین‌لرزه ترکیه قوی‌ترین زلزله در این کشور در طول ۸۰ سال گذشته بوده است.

* مرکز لرزه‌نگاری اروپا از وقوع زمین‌لرزه در شرق ترکیه با قدرت ۵.۷ ریشتر خبر داد.

* شمار جان‌باختگان زمین‌لرزه در حلب، لاذقیه، حماه، حومه ادلب و طرطوس سوریه به ۸۱۲ نفر و شمار مجروحان به ۱۴۴۹ نفر رسیده است.

* به نظر می‌رسد که سد آتاتورک در جنوب شرقی ترکیه پس از دو زمین لرزه ویرانگر ۷.۵ و ۷.۸  ریشتر در وضعیت بحرانی قرار دارد. گزارش‌هایی از ترکیه حاکی از آن است که در پی زلزله‌های شدید شکاف‌های زیادی در سد ایجاد شده است.

* آمار فوتی‌های زلزله در ترکیه به ۳۳۸۱ نفر رسید. تعداد مجروحین نیز به ۲۰۴۱۶ نفر رسیده است.

* معاون رئیس جمهور ترکیه همچنین افزود: «۳۳۸ هزار نفر از زلزله‌زدگان در خوابگاه‌ها، دانشگاه‌ها و پناهگاه‌های زیرمجموعه وزارت آموزش کشور اسکان داده شدند».

*شمار فوتی‌های زلزله سوریه از ۷۶۰ نفر گذشت.

* جدیدترین آمار به روزرسانی شده از زمین لرزه 7.8 ریشتری ترکیه حاکی از آن است که تاکنون بیش از چهار هزار و 300 نفر در ترکیه و سوریه جان خود را از دست دادند.

*رئیس سازمان زمین شناسی آذربایجان شرقی گفت:گسل ترکیه و سوریه دارای حرکت چپ کرد بوده و فاصله آن با گسل‌های آذربایجان در تبریز ۶۰۰ کیلومتر است بنابراین فعال شدن گسل تبریز به این علت ممکن نیست و جای نگرانی برای مردم وجود ندارد.

*اولین محموله کمک‌های انسان‌دوستانه ‎جمهوری اسلامی ایران به زلزله‌زدگان سوریه به مناطق زلزله‌زده این کشور ارسال شد.

*وزیر بهداشت ترکیه هم اکنون در بیانیه ای خبر داد: تعداد جان باختگان این زلزله به ۱۶۵۱ نفر و مصدومین به ۱۱۱۱۹ نفر افزایش یافته است.

*وزارت بهداشت سوریه شمار کشته‌های ناشی از زلزله مهیب امروز را بیش از ۹۶۰ نفر و تعداد زخمی‌ها را دستکم ۲۴۰۰ تن اعلام کرد.

*شدت خرابی‌های زلزله ترکیه بیشتر در ۱۰ استان قهرمان مارش، مالاتیا، غازی آنتپ، دیاربکر، آدانا، هاتای، کیلیس، عثمانیه و شانلی اورفا ترکیه، همچنین در سه استان‌ حماه، لاذقیه و حلب در شمال غرب سوریه است.

فرو ریختن وحشتناک یک ساختمان چند طبقه در یکی از پس‌لرزه‌ها

*سازمان مدیریت حوادث غیرمترقبه ترکیه (آفاد) اعلام کرد که تعداد جان‌باختگان در زمین‌لرزه ۷.۸ ریشتری جنوب این کشور به ۱۰۱۴ نفر افزایش یافته است.

*وزارت بهداشت سوریه در تازه‌ترین آمار، شمار قربانیان زمین‌لرزه در این کشور را ۵۴۷ کشته و ۱۴۶۱ زخمی اعلام کرد.

*معاون امور بین‌الملل و حقوق بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر ایران از اعزام ۶ تیم امداد و نجات و درمانی به ترکیه خبر داد.

*طاها آکگل، کشتی‌گیر شناخته شده ترکیه‌ای برای کمک به زلزله‌زدگان این کشور درخواست کمک کرد و گفت: "ساختمانی که ۳۰ تا ۴۰ کشتی‌گیر ما در آن اقامت داشتند تخریب شده است.

* زمین‌لرزه جدیدی به قدرت ۷.۸ ریشتر جنوب ترکیه را لرزاند و پس از آن زلزله هایی به وسعت6 و 5.8 ریشتر مناطق زلزله زده را لرزاند. این زمین‌لرزه در دمشق و دیگر استان‌های سوریه، بغداد، اربیل و دهوک عراق و تل‌آویو نیز احساس شد. مرکز لرزه‌نگاری اروپا، شدت این زمین‌لرزه را ۷.۵ ریشتر و محل آن‌را مناطق مرکزی ترکیه اعلام کرده است.

*زمین لرزه‌ای به بزرگی ۷.۷ ریشتر بامداد امروز دوشنبه جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند که براساس آخرین آمار، شمار تلفات این زمین لرزه در ترکیه به ۹۱۲ نفر و در سوریه به ۳۲۶ نفر و شمار زخمی‌ها در سوریه به ۱۰۴۲ و در ترکیه ۵۳۸۳ نفر رسیده است.

* رئیس‌جمهور ترکیه با بیان اینکه زلزله امروز بزرگترین فاجعه در این کشور از سال ۱۹۳۹ میلادی است، گفت در این بلای طبیعی تاکنون بیش از ۹۰۰ نفر کشته و حدود ۵ هزار و ۳۰۰ تن مجروح شدند.

* شمار تلفات این زمین لرزه در ترکیه به ۲۸۴ نفر و در سوریه به ۴۲۷ نفر و شمار زخمی‌ها در سوریه به ۶۳۹ و در ترکیه ۲۳۲۳ نفر رسیده است.

* رئیس جمهور روسیه در پیام‌هایی به همتایان ترکیه‌ای و سوری خود، آمادگی مسکو برای ارائه کمک‌های لازم جهت رفع پیامدهای زلزله امروز را اعلام کرد.

*  مقامات محلی می گویند شهر حریم سوریه در نزدیکی مرز ترکیه به طور کامل از روی زمین محو شده است.

*خبرگزاری روسی «ریانووستی» به نقل از یک منبع آگاه گزارش داد ترکیه هنوز از هیچ کشوری برای کمک به رفع پیامدهای زمین‌لرزه درخواست کمک نکرده اما در صورت لزوم این کمک خواسته می‌شود.

*آژانس مدیریت بحران و اورژانس ترکیه در پی زلزله ۷.۷ ریشتری در جنوب این کشور خواستار ارسال کمک از سوی نهاد «عملیات‌های کمک‌های بشردوستانه و حفاظت مدنی اروپا» شده است.

*زمین لرزه بزرگی بامداد امروز دوشنبه جنوب ترکیه و شمال سوریه را لرزاند که براساس آخرین آمار، شمار تلفات این زمین لرزه در ترکیه به ۲۸۴ نفر و در سوریه به ۲۳۷ نفر رسیده است.

*معاون رئیس‌جمهور ترکیه: در زمین‌لرزه امروز ۲۸۴ نفر جان باخته و ۲۳۲۰ نفر هم مجروح شده‌اند. بیش از ۱۷۰۰ ساختمان نیز فروریخته‌ است.

*وزارت بهداشت سوریه از جان‌باختن ۲۳۷ نفر و مجروح‌شدن ۶۳۹ نفر دیگر در پی زمین‌لرزه امروز خبر داد.

*سوئد: از طریق اتحادیه اروپا به ترکیه کمک می‌کنیم.

*مرکز لرزه‌نگاری آمریکا هشدار داد احتمال کشته شدن هزاران نفر در ترکیه و سوریه در نتیجه زلزله سهمگین ۷.۸ ریشتری وجود دارد.

*وزارت بهداشت سوریه از جان‌باختن ۱۱۱ نفر و مجروحیت ۵۱۶ نفر دیگر در پی زمین‌لرزه خبر داد. 

*«بشار اسد» رئیس‌جمهور سوریه به‌منظور بررسی اوضاع در مناطق زلزله‌زده، با اعضای دولت جلسه اضطراری برگزار کرد.

*طبق جدیدترین آمار و ارقام آژانس بلایای طبیعی ترکیه (AFAD)، تا ساعت ۰۶:۳۰ به وقت محلی (۰۷:۰۰ به وقت تهران)، دست‌کم ۷۶ نفر در ۱۰ شهر کشته شدند و ۴۴۰ نفر دیگر نیز زخمی شدند.

*شبکه الجزیره به نقل از منابع محلی گزارش کرد که در پی وقوع زمین‌لرزه بامداد امروز، تاکنون مرگ ۵۳ تن در سراسر ترکیه و مرگ ۸۶ نفر دیگر در سوریه تأیید شده است.

*خبرگزاری فرانسه گزارش کرد که در پی وقوع زمین‌لرزه بامداد امروز (دوشنبه) دست‌کم ۶۲ نفر در استان‌های حلب، حماه و لاذقیه سوریه کشته و ۲۰۰ نفر نیز زخمی شدند.

*مرکز لرزه‌نگاری اروپا-مدیترانه اعلام کرد در پی زمین‌لرزه شدید که مرکز آن در ترکیه بود و مناطقی از غرب آسیا را نیز لرزاند، در حال بررسی احتمال خطر سونامی در منطقه است.

*براساس اعلام رسانه‌های ترکیه تا این لحظه بر اثر ریزش ساختمان‌ها در استان‌های دیاربکر و قاضی‌عنتپ ۴۲ شهروند جان باختند و بیش از ۲۰۰ نفر زخمی شدند.

زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۷.۸ درجه در مقیاس ریشتر به مرکزیت ترکیه، بخش‌های زیادی از منطقه غرب آسیا و شرق مدیترانه را به لرزه درآورد.

گزارش رسانه‌های ترکیه نشان می‌دهد که این زمین‌لرزه در مرز ترکیه و سوریه و در ۲۶ کیلومتری شمال شرق غازی‌انتپ ترکیه رخ داده است.

گزارش‌های اولیه حاکی از آن بوده است که این زمین‌لرزه در کشورهای ترکیه، سوریه، لبنان، فلسطین، عراق، اردن، مصر، عربستان سعودی و بخش‌های از اوکراین و اروپا از جمله یونان، بلغارستان و... ثبت شده است.

شدت زمین‌لرزه به اندازه‌ای بود که مردم، شبانه در بسیاری از شهرهای ترکیه، سوریه و لبنان، از ترس ریزش ساختمان‌ها و پس‌لرزه‌ها، در سرمای زمستان به خیابان‌ها آمده‌اند.

گزارش‌های اولیه، از کشته‌شدن دست‌کم ۵۰ نفر و زخمی شدن ۳۵۰ نفر دیگر در شهرهای مختلف ترکیه و سوریه در پی زمین‌لرزه شب گذشته حکایت دارد.

سفارت عربستان سعودی در آنکارا از کشته‌شدن دست‌کم ۶ شهروند این کشور در این زمین‌لرزه خبر داده است.

در پی وقوع این حادثه دلخراش، ترکیه از کشورهای مختلف جهان و نهادهای بین‌المللی درخواست کمک کرده است.

«سلیمان سویلو» وزیر کشور ترکیه در گزارشی از آخرین وضعیت زمین‌لرزه در این کشور خبر داد و گفت:«تا این لحظه دست‌کم ۶ پس‌لرزه به بزرگای بیش از ۶ درجه در مقیاس ریشتر در ترکیه ثبت شده که بزرگترین آن‌ها ۶.۶ ریشتر بوده است».

«رجب طیب اردوغان» رئیس‌جمهور ترکیه نیز در اولین واکنش خود به این حادثه گفت: «هنوز نمی‌توان برآورد واضحی از حجم خسارات مادی و انسانی زمین‌لرزه ارائه کرد».

وی افزود: «همه یگان‌ها و مؤسسات و نهادها تحت فرماندهی اداره حوادث و فوریت‌ها به حال آماده‌باش کامل سطح ۴ درآمده‌اند که این حالت، شامل درخواست برای ارسال کمک‌های بین‌المللی نیز می‌شود».

اردوغان همچنین ضمن آرزوی سلامتی برای آسیب‌دیدگان زمین‌لرزه در استان قهرمان مرعش اعلام کرد: وزارتخانه‌های بهداشت و کشور و نیز اداره حوادث و فوریت‌ها و ادارات همه استان‌ها و تمامی دیگرمؤسسات باید به‌سرعت، کار امدادرسانی را ادامه دهند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی تصاویر ویدئویی را از زمین‌لرزه شدید ترکیه منتشر کرده‌اند که عمق فاجعه را نشان می‌دهد.

انفجار خط لوله گاز در استان ختای ترکیه

خبرگزاری اسپوتنیک نیز گزارش کرد که در پی وقوع زمین‌لرزه 7.8 ریشتری، انفجاری در خطر لوله گاز استان ختای ترکیه به وقوع پیوسته است.

 تصاویر دوربین مداربسته از زمین‌لرزه امروز ترکیه 

در حال تکمیل...

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar