تسنیم/در پی وقوع خشکسالی حدود ۲۵ ساله در منطقه سیستان و خشکی تالاب هامون، پراکنده شدن ریزگردهای بستر تالاب و مشکلات چشمی و تنفسی را برای مردم سیستان به دنبال داشته و منازل مردم منطقه را محاصره کرده است.

و‌زش بادهای معروف به «120 روزه سیستان» که همه ساله از اواخر اردیبهشت‌ماه آغاز می‌شود و تا پایان شهریورماه حتی در مهرماه بعضاً حدود 150 روز به طول می‌انجامد، در پی وقوع خشکسالی حدود 25 ساله در منطقه سیستان و خشکی تالاب هامون، پراکنده شدن ریزگردهای بستر تالاب و مشکلات چشمی و تنفسی را برای مردم سیستان به دنبال دارد.
بادهای موسمی 120 روزه سیستان که روزی با عبور از روی تالاب بین‌المللی هامون طراوت و شادابی را برای مردم منطقه به ارمغان می‌آورد و موجب تصفیه هوا می‌شد، حالا عامل نگرانی مردم شده به نحوی که موجب می‌شود ریزگردها منازل مردم را محاصره کنند و این شرایط تا جایی پیش می‌رود که ریزگرد بعضاً تا لب دیوار منازل ویلایی مردم می‌رسد و تعداد زیادی را در پی مشکلات چشمی و تنفسی روانه بیمارستان می‌کند.

این بادها علاوه بر فرسایش خاک در منطقه سیستان، مشکلات و معضلات متعددی را برای مردم به وجود می‌آورد و چنانچه تدبیر عاجلی برای احیای تالاب بین‌المللی هامون در نظر گرفته نشود، روز به روز شرایط دشوارتری را برای مردم ولایت‌مدار و صبور سیستان به عنوان «تنگه احد» ایران اسلامی رقم خواهد زد.

حالا اما ارتش به سهم خود به میدان آمده تا منازل مردم روستاهای منطقه سیستان در نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان را از محاصره شن‌های روان و ریزگردها رها کند. گزارش ویدئویی از روستای «گمشاد» در نقطه صفر مرزی ایران و افغانستان از نظر می‌گذارد.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar