فارس/ مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: ملخ‌های مراکشی به اراضی و مراتع روستای چهارراه بخش پادنای شهرستان سمیرم حمله کردند.

منصور شیشه‌فروش مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان اظهار داشت: ملخ‌های مراکشی به اراضی و مراتع روستای چهارراه بخش پادنای شهرستان سمیرم هجوم بردند.
وی با بیان اینکه عملیات مبارزه با آفت از طریق سم‌پاشی توسط  تیم مدیریت حفظ نباتات جهاد کشاورزی آغاز شده است، افزود: این آفت مهاجم و سریع پرواز بوده و تراکم آن در هر متر مربع۳۰ عدد حشره است.
شیشه‌فروش با بیان اینکه ملخ مراکشی از دسته آفات پلی فاژ و همگانی بوده که باید قبل از رسیدن به مزارع و بروز خسارت به محصولات کشاورزی کنترل شود، گفت: هماهنگی لازم از طریق فرمانداری و سازمان جهاد کشاورزی  برای تأمین آب، سم و دستگاه‌های سم‌پاش بعمل آمده است.
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان بیان کرد: این آفت از سمت اراضی مجاور در شهرستان لردگان چهار محال و بختیاری وارد منطقه شده است.
وی تصریح کرد: سطح مبارزه با ملخ در سال گذشته در استان ۱۰ هزار هکتار برآورد شده و در سال جاری تاکنون مبارزه با ملخ در سطح ۱۲۰۰ هکتار در شهرستان‌های لنجان، تیران و کرون، کاشان، شهرضا و اراضی شهر گز انجام و با احتساب منطقه سمیرم پیش‌بینی می‌شود تا یک ماه آینده سطح مبارزه به ۲ هزار هکتار افزایش یابد.

ملخ مراکشی یکی از مهم‌ترین گونه‌های ملخ در ایران و بسیاری از نقاط دیگر جهان است که همه ساله خسارات زیادی را به مراتع و محصولات کشاورزی وارد می‌کند. از آنجایی که بخش مهمی از چرخه زندگی این آفت در مراتع سپری می‌شود، شناخت رابطه بین تراکم جمعیت آن و ویژگی‌های گیاهان مرتعی، در برنامه‌های مرتع‌داری و کنترل ملخ حائز اهمیت است.
هجوم آفت ملخ مراکشی ابتدا از مراتع است، بعد وارد مزارع و باغات می‌شود و در صورت عدم کنترل، سیکل زندگی را تکمیل کرده و گیاهان مسیر خود را با تغذیه نابود خواهد کرد

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar