ایسنا/ مرکز پزشکی حج و زیارت جمعیت هلال احمر در سومین اطلاعیه خود در خصوص وضعیت خدمت‌رسانی به زائران کشورمان در سرزمین وحی، اعلام کرد: از روز سوم خرداد و همزمان با اعزام حجاج ایرانی به عربستان تاکنون ۳۳ هزار خدمت درمانی به زائران ارائه شده و جلسات آموزشی و تبیینی پزشکان ایرانی مستقر در مکه و مدینه برای نظارت بر سلامت زائران به طور مستمر در حال برگزاری است.

 بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر؛ در سومین اطلاعیه مرکز پزشکی حج و زیارت این جمعیت در خصوص وضعیت خدمات‌رسانی به حجاج ایرانی و وضعیت سلامت آنها در کشور عربستان آمده است:
« ۱- در حال حاضر با توجه به ورود زائران به مکه و به تناسب تعداد زائران، پزشکان مرکز پزشکی هلال‌احمر نیز وارد مکه مکرمه و در مجموعه‌های درمانی مستقر می‌شوند. سپس جلسه توجیهی در خصوص نحوه استقرار در مجموعه‌ها، شرح وظایف و خدمات برای پزشکان برگزار و روزانه نیز جلسه‌ای برای توجیه نحوه خدمات‌رسانی به زائران، نحوه دریافت داروها، درخواست آمبولانس و... و. برگزار می‌شود.
۲- پزشکان مستقر در مکه و مدینه روزانه ۸ ساعت به درمان زائران می‌پردازند و ۸ ساعت نیز مشغول آموزش به کاروان‌ها می‌شوند و با حضور در هتل‌ها، وضعیت حجاج دارای بیماری‌های پرخطر را بررسی می‌کنند. حجاج «های‌ریسک»، بالغ بر ۲۰ هزار نفر هستند و پزشکان موظفند که قبل، حین و بعد از ایام تشریق، سلامت این زائران را تحت کنترل داشته باشند.
۳- از روز سوم خردادماه و همزمان با اعزام حجاج به عربستان تا پایان روز ۱۹ خرداد، در مجموع ۳۲ هزار و ۸۱۵ خدمت بهداشتی و درمانی در مراکز هلال احمر در مکه و مدینه به حجاج ارائه شده است.

۴-در این مدت، ۸۹۸۲ مورد ویزیت عمومی در مجموعه هتل‌های محل اقامت زائران ایرانی و ۱۲۲۵ مورد نیز ویزیت پزشکان متخصص برای حجاج انجام شده است.
۵- در ۱۶ روز گذشته، ۱۸۰ مورد بستری اورژانس، ۵۵۲۵ مورد خدمات نوار قلب، فشار خون و قند خون، تزریقات، پانسمان و سرم تراپی و ۱۰۰۶ مورد خدمات پاراکلینیکی شامل خدمات آزمایشگاه، رادیولوژی و ... در مراکز درمانی ایران در مدینه و مکه به حجاج کشورمان ارائه شده است.
۶- در حال حاضر تمام بخش‌های بیمارستان هلال‌احمر ایران در مکه فعال است و متخصصین در حال ارائه خدمت به زائران کشورمان هستند. تاکنون ۳ مورد عمل جراحی مربوط به شکستگی در بیمارستان هلال‌احمر و یک مورد نیز آنژیوپلاستی عروق قلب برای حجاج ایرانی انجام شده است.
۷-  تعداد نسخ درمانگاه‌ها و داروخانه بیمارستان برای حجاج از روز سوم خردادماه ۱۵ هزار و ۹۹ مورد بوده و ۷۸۱ مورد نیز خدمات امدادرسانی و انتقال بیماران به مراکز درمانی انجام شده است.
۸- در حال حاضر ۱۰ زائر ایرانی در بیمارستان سعودی و ۵ زائر در بیمارستان هلال‌احمر ایران در مکه بستری هستند.
۹- شرایط کلی سلامت زائران از بدو ورود تا امروز به نسبت سال‌های گذشته، مناسب بوده است.
۱۰- رعایت نکات بهداشتی، مصرف به موقع داروها در حجاج مبتلا به انواع بیماری، مصرف آب و مایعات فراوان در طول سفر، استفاده از لباس‌های نخی با رنگ روشن و موکول کردن زیارت به صبح‌ها و شب‌ها (قبل از ساعت ۱۰ صبح و بعد از ۵ عصر)، کماکان مهمترین نکات برای حفظ سلامت زائران در ایام حج است.»

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar