مشرق/ رئیس پلیس آگاهی فراجا از اجرای مرحله اول طرح سراسری مبارزه با سارقان مغازه در کشور و دستگیری ۹۳ سارق خبر داد.


 سردار محمد قنبری از اجرای مرحله اول طرح سراسری مبارزه با سارقان مغازه در کشور و دستگیری ۹۳ سارق خبر داد.
وی گفت: سرقت از مغازه به جهت داشتن برخی ویژگی‌ها و وجود اموال با ارزش و گران قیمت و سهولت در سرقت نسبت به دیگر سرقت های مشابه، همواره در کانون توجه سارقان بوده است.
وی افزود: عوامل مختلفی در گرایش و رویکرد سارقان به سرقت از مغازه دخالت دارند که از جمله تاثیرگذارترین آنها را می‌توان به کم توجهی مال‌باختگان به نکات ایمنی همانند دزدگیر و آژیر خطر، وجود نقص در مغازه و قفل درها، پایین بودن ضریب ایمنی، وجود خلاء های قانونی در برخورد با سرقت، پایین بودن هزینه ارتکاب جرم و ... اشاره کرد.
رئیس پلیس آگاهی فراجا تصریح کرد: بیش از ۵۰ درصد از سرقت‌های مغازه در مراکز استان ها و کلان شهرها اتفاق می‌افتد که معمولاً سرقت‌ها توسط سارقان حرفه‌ای صورت می‌گیرد.

وی با اشاره به مرحله اول طرح مبارزه با سارقان مغازه خاطرنشان کرد: برابر برنامه زمانبندی شده اجرای مرحله اول طرح مبارزه با سارقان مغازه از ۲۵ اردیبهشت ماه سال جاری به مدت دو روز در استان‌های سراسر کشور با محوریت پلیس آگاهی اجرا شد.
سردارمحمد قنبری تصریح کرد: با تلاش و هماهنگی‌های انجام شده پلیس موفق شد در این راستا تعداد ۹۳ نفر سارق و ۹ نفر مالخر دستگیر و همچنین ۱۳۱ فقره سرقت نیز کشف شد.
وی ضمن هشدار به صاحبان مغازه در این خصوص با اشاره به اینکه در صورت امکان از درهای الکترونیکی و ضد سرقت استفاده کنید، گفت: پول نقد بیش از حد معمول در مغازه نگهداری نکنید و آن را سریعا به بانک بسپارید.
این مقام ارشد انتظامی با اشاره به ارتباط مستقیم افزایش ضریب ایمنی مغازه با کاهش وقوع سرقت، خاطرنشان کرد: بررسی های پلیس نشان می دهد استفاده از تجهیزات ایمنی مناسب مانند دوربین‌های مداربسته، دستگاه‌های هشدار دهنده و... می تواند سارقان را در دستیابی به اهداف شوم خود ناکام بگذارد.
وی با بیان اینکه کارآگاهان پلیس آگاهی در برخورد با سارقان قاطعانه وارد عمل می شوند، صاحبان مغازه به رعایت هشدارهای پلیسی توصیه کرد و در این خصوص از شهروندان خواست در صورت هر گونه موارد مشکوک بلافاصله با مرکز فوریت های پلیسی ۱۱۰ تماس بگیرند.

به پیج اینستاگرامی «آخرین خبر» بپیوندید
instagram.com/akharinkhabar