آخرین خبر/ همزمانی اعتراض استراماچونی با قهر مارک ویلموتس و اولتیماتوم کالدرون، یک‌بار دیگر این حقیقت را آشکار کرد که فوتبال ایران در این شرایط اقتصادی، ظرفیت همکاری با مربیان خارجی را ندارد چرا که پرداخت دستمزد این مربیان و حتی حق‌الزحمه بازیکنان خارجی تبدیل به معضل شده است.
به گزارش فوتبالی و به نقل از خبرورزشی، البته استقلال و پرسپولیس پولی برای پرداختن به استراماچونی و کالدرون ندارند، ولی فدراسیون فوتبال که مدعی است پول را جور کرده هم به واسطه تحریم‌ها و محدودیت‌های موجود در نقل و انتقال پول، قادر به پرداخت دستمزد ویلموتس نیست و در آستانه بازی حساس ایران و عراق، درگیری فدراسیون و ویلموتس، آماده‌سازی تیم ملی را هم تحت‌الشعاع قرار داده است. البته فدراسیون فوتبال مدعی است هیچ مشکلی وجود ندارد و سرمربی تیم ملی امروز یا فردا به تهران می‌آید و تمرینات تیم ملی را برای بازی با عراق زیر نظر می‌گیرد، ولی منابع غیررسمی می‌گویند شرایط به این آرامی که فدراسیون می‌گوید، نیست و هر لحظه احتمال دارد بازی به سمت قطع همکاری برود.
گویا همسر مارک ویلموتس که به نوعی حکم مدیر قرارداد‌های او را دارد، از سرمربی تیم ملی خواسته تا قبل از شفاف شدن شرایط مالی‌اش، دیگر به ایران سفر نکند. آن‌طور که ابراهیم شکوری می‌گفت، مارک ویلموتس مشکلی با عقب افتادن پرداخت دستمزدش نداشت، چون مطمئن بود ایران نزد فیفا سپرده مالی دارد و می‌تواند دستمزدش را بگیرد. برخی منابع آگاه هم می‌گویند سیاستمدار بلژیکی حتی حاضر شده بود با فدراسیون فوتبال همکاری کند و کار را به فیفا بکشاند تا فدراسیون بین‌المللی فوتبال با در نظر گرفتن شرایط حاد فدراسیون، بخشی از مطالبات ما را به حساب ویلموتس بریزد، ولی حالا انگار همسر مرد بلژیکی وارد قصه شده و می‌گوید باید ابتدا پول به حساب مارک بیاید و بعد ویلموتس به تهران سفر کند.
این اولین باری نیست که فدراسیون فوتبال در تأمین دستمزد سرمربی تیم ملی به مشکل می‌خورد. این مشکلات زمان کارلوس کی‌روش هم وجود داشت، ولی مرد پرتغالی هیچ‌وقت قهر نمی‌کرد و حتی با گردن‌کلفتی هم شده پولش را با چند ماه تأخیر می‌گرفت.
شاید همان شبی که شکوری در تلویزیون گفت ویلموتس ما را شرمنده مرام خودش کرد، قهر و ناز مرد بلژیکی شروع شده بود، اما فدراسیون امید داشت پول را از طریق مسئولان غیرورزشی جور کند و صدای اعتراض ویلموتس را بخواباند، ولی گویا تلاش‌های مهدی تاج ثمری نداشت و دولت هیچ کمکی به فدراسیون فوتبال نکرد. البته شاید پشت پرده منابعی در اختیار فدراسیون گذاشته شده باشد که حالا مهدی تاج ادعا کرده پول ویلموتس جور شده و در حال انتقال به ترکیه است تا از این طریق به حساب سرمربی تیم ملی واریز شود.
هر چه هست، بازی با عراق خواسته یا ناخواسته زیر سایه دلخوری ویلموتس قرار می‌گیرد و در حالی که تیم ملی بعد از شکست تلخ مقابل بحرین، نیازمند پیروزی مقابل عراق در خاک اردن است، به شانس موفقیت ایران در این بازی چوب حراج می‌زند.
صدالبته کارشناسان می‌گویند ملی‌پوشان باید بدون توجه به داستان ویلموتس، فقط به فکر پیروزی مقابل عراق باشند، حتی اگر ناچار شوند بدون سرمربی و با هدایت هاشمیان به میدان بروند.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید