خبر ورزشی/ شاید بسیاری از تیم‌ها باور داشته باشند برای رها شدن از اشتباهات پی‌درپی داور ۳ میلیارد تومان ارزش دارد اما آیا این بودجه در اختیار کمیته داوران قرار می‌گیرد؟
اشتباهات داوری در فوتبال ایران آنقدر زیاد شده که داد مربیان تیم ها را در آورده؛ حتی آنهایی که دوست ندارند به داور معترض شوند. نمونه‌اش در بازی ذوب آهن – پیکان می‌رفت که یکبار دیگر اشتباه داوری شکست را در کارنامه تیم ذوب‌آهن ثبت کند که با اعتراف بازیکن پیکان که روی او خطایی صورت نگرفته داور پنالتی را برگرداند و همه‌چیز ختم به خیر شد. اما این یک واقعیت محض است اشتباه داوری زمانی در فوتبال ایران کم می‌شود که VAR وارد فوتبال ایران شود. تکنولوژی که به تیم داوری کمک می‌کند تصمیم اشتباه خود را آنی تغییر دهد. 
در ابتدای پیدایش این تکنولوژی فدراسیون فوتبال قول داد این تکنولوژی را در استادیوم‌های فوتبال ایران پیاده می‌کند و در این باره مکاتبات متعددی را با فیفا داشت و حتی یک کلاس هم در اینباره برگزار شد اما به نظر می‌رسد پیاده کردن این سیستم در استادیوم‌های ایران بایگانی شده است. 
داور چهارم یکی از بازی‌های لیگ برتر در هفته‌ای که گذشت اذعان کرد پیاده کردن هر ست از VAR در استادیوم‌های ایران نزدیک به ۳ میلیارد تومان هزینه دارد واقعیت این است که فدراسیون فوتبال توان چنین هزینه‌ای را در استادیوم‌های ایران ندارد و این باشگاه‌ها هستند که باید در این زمینه پیش قدم شوند. فدراسیون فوتبال هم اکنون در تجهیز هدست‌های رادیویی هم با مشکل مواجه است و البته خرید این دستگاه‌ها باید از سوی باشگاه‌ها انجام و در استادیوم‌هایی که به میدان می‌روند نصب شود. پیش از این گفته می‌شد قیمت هر ست VAR نزدیک به ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار دلار است اما داور چهارم یکی از بازی‌های لیگ برتر که در این باره صحبت می‌کرد می‌گفت با ۳ میلیارد تومان می‌شود این تجهیزات را در استادیوم‌ها پیاده کرد. در نهایت هم تصمیم گیرنده بعد از نصب VAR داور است و ممکن است باز هم اشتباهاتی صورت گیرد که در این صورت دست کم اشتباهات به حداقل می‌رسد. 
در نهایت باید به این نکته اشاره کرد باشگاه‌ها تنها یک بار هزینه خرید VAR را می‌دهند اما برای همیشه از آن بهره خواهند برد. برای رها شدن از اشتباهات پی در پی داور ۳ میلیارد تومان ارزش دارد؛ به خصوص که قرار است همین یکبار برای خرید تکنولوژی کمک داور ویدئویی هزینه شود.


ما را در کانال تلگرامی «کانال ورزش» دنبال کنید