ورزش 3/ پپ گوارديولا، سرمربي موفق کاتالان که در حال حاضر هدايت سيتي را بر عهده دارد، آخرين بار در سال 2011 معتبرترين جام باشگاهي در اروپا را بالاي سر برده است.
 روز شنبه و پس از شکست 1-0 منچسترسيتي برابر چلسي در فينال چمپيونزليگ، پپ گوارديولا يک بار ديگر در دستيابي به جام قهرماني اين سري رقابت ها ناکام ماند.
10 سال از زماني که او در چمپيونزليگ قهرمان شده، مي گذرد... زماني که گوارديولا به همراه بارسلونا براي دومين بار فاتح اين رقابت ها شد.
در اين مطلب نگاهي داريم به آمار گوارديولا در دوراني که سرمربي بارسا، بايرن مونيخ و سيتي بوده است.
بارسلونا
فصل 09-2008
گوارديولا که در آن فصل از هدايت تيم ب بارسلونا به نشستن روي نيمکت تيم اصلي کاتالان ها ارتقا يافته بود تا جانشين فرانک رايکارد شود توانست بلوگرانا را در نخستين فصل به کسب يک سه‌گانه غيرمنتظره هدايت کند که قهرماني در چمپيونزليگ گل سر سبدش بود. ساموئل اتوئو و ليونل مسي دو گل بارسا در فينال را به ثمر رساندند و شاگردان گوارديولا در رم 2-0 منچستريونايتد را شکست دادند.
فصل 10-2009
در فصلي که بارسا مدافع عنوان قهرماني بود، کاتالان ها در يک چهارم نهايي از سد آرسنال گذشتند و سپس در نيمه نهايي توسط اينتر ميلان ژوزه مورينيو با نتيجه 3-2 حذف شدند. اينتر نيز با هدايت مورينيو در آن فصل به عنوان بخشي از سه‌گانه قهرماني خود، چمپيونزليگ را فتح کرد.
فصل 11-2010
بارسا جام قهرماني در چمپيونزليگ را با يک پيروزي ديگر برابر منچستريونايتد، اين بار 3-1 در ومبلي، پس گرفت. مسي نيز بار ديگر در بين گلزنان بلوگرانا بود. شاگردان گوارديولا با شکست دادن آرسنال در يک هشتم نهايي و رئال مادريد مورينيو در نيمه نهايي به فينال اين رقابت ها رسيده بودند.
فصل 12-2011
آخرين فصل گوارديولا در بارسا نيز صحنه شکست و حذف کاتالان ها در نيمه نهايي به دست قهرمان نهايي چمپيونزليگ بود. چلسي در نيمه نهايي 3-2 گوارديولا و شاگردانش را شکست داد و پس از پيروزي در فينال قهرمان اروپا شد.
بايرن مونيخ
فصل 14-2013
گوارديولا پس از يک سال استراحت با بايرن مونيخ به دنياي مربيگري بازگشت و بار ديگر در نيمه نهايي چمپيونزليگ به دست تيمي که قهرمان اروپا شد، حذف شد. پس از شکست دادن آرسنال و منچستريونايتد در دورهاي قبلي، شاگردان گوارديولا برابر رئال مادريد کارلو آنچلوتي در مجموع دو بازي 5-0 شکست خوردند و حذف شدند، بايرن در ديدار برگشت در خانه 4-0 از رئال مادريد شکست خورد.
فصل 15-2014
يک تجربه دردناک ديگر در نيمه نهايي؛ بايرن در مجموع دو ديدار رفت و برگشت برابر بارسا 5-3 شکست خورد. بارسا در آن سال نيز قهرمان چمپيونزليگ شد.
فصل 16-2015
هت تريک ناکامي ها در نيمه نهايي چمپيونزليگ به همراه بايرن مونيخ براي گوارديولا وقتي کامل شد که باواريايي ها با قانون گل زده بيشتر در خانه حريف برابر اتلتيکو مادريد حذف شدند.
منچسترسيتي
فصل 17-2016
اولين تجربه حضور سيتيزن ها در اروپا با هدايت گوارديولا در مرحله يک هشتم نهايي چمپيونزليگ پاياني هيجان انگيز داشت؛ سيتي در ديدار رفت برابر موناکو در ورزشگاه اتحاد 5-3 پيروز شد اما در ديدار برگشت 3-1 برابر حريف شکست خورد تا با قانون گل زده بيتشر در خانه حريف حذف شود. کيليان امباپه در آن زمان يکي از ستاره هاي موناکو بود.
فصل 18-2017
يک سال بعد سيتي در يک چهارم نهايي چمپيونزليگ حذف شد؛ آنها در ديدار تمام انگليسي خود برابر ليورپول در مجموع 5-1 باختند و  حذف شدند. شاگردان گوارديولا خيلي زود قافيه را برابر قرمزها باختند و در 31 دقيقه ابتدايي ديدار رفت در آنفيلد سه بار دروازه خود را باز شده ديدند.
فصل 19-2018
در فصلي که گوارديولا سيتي را به کسب سه‌گانه در انگليس هدايت کرده بود اما سيتيزن ها بار ديگر طعم حذف در يک چهارم نهايي چمپيونزليگ را چشيدند و بار ديگر برابر تيمي از ليگ برتر!
تاتنهام پس از تساوي 4-4 برابر سيتي در مجموع دو ديدار رفت و برگشت با توجه به گل زده بيشتر در خانه حريف به مرحله بعد صعود کرد و سيتي حذف شد. سيتي در ديدار برگشت 4-3 برنده شده بود و VAR نيز گل رحيم استرلينگ در وقت هاي تلف شده را نپذيرفت تا شاگردان گوارديولا بار ديگر در اروپا ناکام بمانند.
فصل 20-2019
سيتي که در يک هشتم نهايي از سد رئال مادريد گذشته بود بار ديگرنتوانست از يک چهارم نهايي پيشتر برود و در يک تک بازي برابر ليون در ليسبون 3-1 شکست خورد و حذف شد.
فصل 21-2020
به نظر مي رسيد که شايد بالاخره زمان موفقيت سيتيزن ها در چمپيونزليگ رسيده باشد اما آنها در فينال تمام انگليسي اين فصل برابر چلسي کم آوردند و تک گل کاي هاورتز در پورتوي پرتغال جام قهرماني را تقديم چلسي کرد.


ما را در کانال تلگرامي «کانال ورزش» دنبال کنيد