مجله ديجي کالا/ در شب گذشته اپل به صورت رسمي نسخه‌ي نهايي iOS 14 را براي تمامي آيفون‌هايي که از اين سيستم عامل پشتيباني مي‌کنند، منتشر کرد.

همان‌گونه که مي‌دانيد، در iOS 14 اپل از ويژگي‌هايي مانند استفاده از ويجت‌ها در صفحه‌ي هوم، قابليت تصوير در تصوير، نوتيفيکيشن با طراحي جديد در زمان برقراري تماس و همچنين طراحي جديدي براي سيري استفاده کرده است.

اگر شما قصد داريد تا هم اکنون iOS 14 را بر روي آيفون خود نصب کنيد، در اين مقاله با ما همراه باشيد تا در نهايت به پاسخ اين سوال برسيم که آيا اکنون زمان مناسبي براي نصب iOS 14 است يا نه.

به طور حتم استفاده از ويجت‌ها در صفحه‌ي هوم آيفون يکي از تغييرات چشمگيري است که بعد از سال‌ها به اين صفحه اضافه شده است. در ده سال گذشته با وجود منتشر شدن به‌روزرساني‌هاي مختلف براي سيستم عامل iOS، هيچ‌گاه شاهد رخ دادن تغييرات چشمگيري در طراحي صفحه‌ي هوم نبوده‌ايم.

بعد از صفحه‌ي هوم، خيلي از کاربران آيفون سال‌هاست که منتظر آمدن يکي ويژگي خاص به تلفن‌هاي همراه خود هستند. اين قابليت با وجود اينکه ساده به نظر مي‌رسد اما بعد از گذشت سال‌ها بالاخره امسال به سيستم عامل iOS اضافه شد. 

اين قابليت چيزي نيست جز عدم اشغال تمامي صفحه در هنگام کار با آيفون توسط تماس تلفني گرفته شده. در iOS 14 اگر در حال کار کردن با آيفون خود باشيد و شخصي با شما تماس بگيرد، به جاي تمام صفحه تنها نوتيفيکيشني کوچک در بالاي صفحه ظاهر خواهد شد تا کاربران بتوانند در صورت عدم تمايل به پاسخ به تماس، به کارهاي خود ادامه دهند.

در نسخه‌هاي قبلي از سيستم عامل iOS زماني که مي‌خواستيد از دستيار صوتي اپل به نام سيري استفاده کنيد، سيري بعد از فعال شدن تمامي صفحه را به خود اختصاص مي‌داد و ديگر نمي‌توانستيد که کارهاي ديگر خود را در کنار استفاده از سيري انجام دهيد.

در iOS 14 اپل با رفع اين مشکل تغيير گسترده‌ي را در طراحي محيط کاربري اين دستيار صوتي ايجاد کرده است.

با توجه به اين ويژگي‌هاي iOS 14 شايد هم اکنون قصد داشته باشيد تا اين سيستم عامل جديد را بر روي آيفون خود نصب کنيد. البته بايد به شما بگوييم که قبل از انجام اين کار بايد از کارکرد صحيح اين سيستم عامل اطمينان پيدا کنيد.

اولين نکته‌اي که قبل از نصب iOS 14 بر روي آيفون خود بايد در نظر بگيريد اين است که آيا هم اکنون از اپ‌هاي خاصي به صورت مکرر و روزانه استفاده مي‌کنيد يا نه.

 اگر پاسخ شما به اين سوال مثبت است و کارکرد صحيح اين اپ‌ها در سيستم عامل iOS 14 بسيار براي شما مهم است. قبل از نصب iOS 14 بايد با رفتن به اپ استور و مراجعه به صفحه‌ي اپ مورد نظر ببينيد که آيا توسعه دهنده‌ي آن نکته‌اي را در رابطه کارکرد آن اپ در iOS 14 منتشر کرده است يا نه.

اگر بعد از مراجعه به صفحه‌ي آن اپ با به‌روزرساني براي آن و همچنين توضيحاتي در رابطه با iOS 14 مواجه شديد حتما به‌روزرساني اپ را نصب کنيد.

اما اگر بعد از مراجعه به صفحه‌ي آن اپ با توضيحي در رابطه با iOS 14 مواجه نشديد بهتر است که فعلا دست نگه داريد و iOS 14 را نصب نکنيد. 

اپل هميشه يک هفته زودتر به توسعه‌دهنده‌گان خود در رابطه با تاريخ عرضه‌ي نسخه‌ي نهايي سيستم عامل جديد خود آگاهي مي‌داد تا اين توسعه‌دهندگان بتوانند که در اين فرصت باقي مانده در صورت لزوم به‌روزرساني‌ را براي اپ خود منتشر کنند. 

اما امسال اپل با منتشر کردن اين خبر که نسخه‌ي نهايي سيستم عامل iOS 14 تنها يک روز بعد از رويداد آنلاين Time Flies منتشر خواهد کرد، تمامي توسعه‌دهندگان خودش را غافل‌گير کرد.

با توجه به اين موضوع، بسياري از توسعه‌دهندگان هنوز نتوانسته‌اند که به‌روزرساني‌هاي جديدي براي اپ‌هاي خود منتشر کنند.

همچنين بررسي‌ها نشان مي‌دهد که بعضي از اپ‌ها بر روي سيستم عامل iOS 14 به درستي کار نخواهند کرد. به عنوان مثال اگر بازي Pokemon Go براي شما از اهميت ويژه اي برخوردار است، شما فعلا نبايد که اين سيستم عامل جديد را نصب کنيد.

با وجود اين که توسعه‌دهنده‌ي اين بازي يعني Niantic با منتشر کردن يک توييت اعلام کرده است که آن‌ها مشکل‌هاي اين بازي را رفع کرده‌اند، اما بسياري از کاربران هنوز با مشکلاتي در زمان اجراي اين اپ بر روي iOS 14 مواجه هستند.

با وجود اينکه نسخه‌هاي بتاي منتشر شده از سيستم عامل iOS 14 به طور نسبي پايدار بودند و باگ‌هاي کمي داشتند، اما بهتر است که براي اطمينان از کارکرد صحيح اين سيستم عامل چند روز تا يک هفته صبر کنيد.

در سال پيش، در زمان انتشار سيستم عامل iOS 13 اپل در فاصله‌ي ۸ روزه دو نسخه‌ي ۱۳.۱ و ۱۳.۱.۱ از اين سيستم عامل را منتشر کرد تا بتواند به سرعت برخي باگ‌هاي موجود در اين سيستم عامل مانند مصرف زياد باتري را رفع کند.

به طور حتم اين سيستم عامل جديد يکي از سيستم عامل‌هاي جذاب براي کاربران اپل خواهد بود. اما اگر شما نگراني‌هايي را در رابطه با اپ‌هاي که هر روز از آن‌ها استفاده مي‌کنيد داريد يا که دوست نداريد در زمان کار کردن با آيفون‌تان با مشکل خاصي مواجه شويد، پيشنهاد مي‌کنيم که حداقل يک هفته صبر کنيد و بعد از اطمينان از کارکرد صحيح سيستم عامل و اپ‌هاي مورد نيازتان، براي نصب iOS 14 اقدام کنيد.

اما اگر از کاربراني هستيد که دوست داريد هر چه سريع‌تر اين سيستم عامل و قابليت‌هاي جديد آن را تجربه کنيد و از اپ‌هاي خاصي به صورت روزانه استفاده نمي‌کنيد و مواجه شدن با باگ‌هاي احتمالي شما را آزار نمي‌دهد؛ مي‌توانيد که هم‌اکنون اين سيستم عامل را بر روي تلفن همراه خود نصب کنيد، البته توصيه مي‌کنيم که قبل از انجام اين کار حتما از آيفون خود بک‌آپ تهيه کنيد.

براي نصب اين سيستم عامل شما مي‌توانيد با رفتن به قسمت «تنظيمات» (Settings) و سپس انتخاب گزينه «عمومي» (General) و سپس رفتن به «به‌روزرساني نرم افزاري» (Software Update) اين به‌روزرساني جديد را دانلود و سپس نصب کنيد.

در کانال آي‌تي و ™CanaleIT هم کلي عکس و ويدئوي دسته اول و جذاب داريم